ΠΑΟΚ - Σάμροκ Ρόβερς 4-0: Περίπατος και league stage του Europa League

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Σάμροκ Ρόβερς στην Τούμπα εύκολα με 4-0 και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Σάμροκ Ρόβερς στην Τούμπα εύκολα με 4-0 και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής και με τα γκολ των Τάισον, Κωνσταντέλια, Μπάμπα κι ένα αυτογκόλ ο Δικέφαλος έκανε τη δουλειά και πάει… άνετος στο Δουβλίνο για τη ρεβάνς.

Υπό καταρρακτώδη βροχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο.

Το υγρό τερέν έδωσε ταχύτητα στην μπάλα και οι παίκτες του Λουτσέσκου πάτησαν περιοχή στο 5’ και στο 9’ αλλά οι τελικές προσπάθειες των Κωνσταντέλια και Μπράντον εξουδετερώθηκαν από την άμυνα των Ιρλανδών. Στο 20’ οι πρωταθλητές Ελλάδας ξεδιπλώθηκαν άψογα μετά από πάσα του Κοτάρσκι, ο Κωνσταντέλιας έστρωσε στον Ζίβκοβιτς αλλά ο Σέρβος πλάσαρε άουτ.

Στο 41’ ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Μπάμπα αλλά ο Αλβανός ρέφερι Ενέα Γιόργκι μετά από υπόδειξη του VAR ακυρώνει το γκολ με ένα αμφισβητούμενο φάουλ υπέρ της Σάμροκ. Στο 45+4’ απονεμήθηκε… δικαιοσύνη στην Τούμπα όταν μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς, ο Κλίρι έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στην εστία της ομάδας του και έδωσε το προβάδισμα στον πρωταθλητή Ελλάδας σε ένα πρώτο ημίχρονο, που του ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά και στο τέλος έκλεισε με το σκορ στο 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματά του με σκόρερ τον Τάισον, ο οποίος ολοκλήρωσε υποδειγματικά αντεπίθεση της ομάδας του. Λίγο αργότερα, ο Κωνσταντέλιας έκανε άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα αλλά ο Βραζιλιάνος αυτή τη φορά αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 52’ η Σάμροκ έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά από αποβολή του Χόνοχαν και τα αριθμητικά δεδομένα στο ματς άλλαξαν.

Το τρίτο γκολ για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 68’ με εξαιρετικό πλασέ του Γιάννη Κωνσταντέλια, ο οποίος έδειξε την ποιότητά του και ουσιαστικά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα μιας πολύ άνετης βραδιάς για τον Δικέφαλο. Στο 90+3’ ο Τσάλοφ έχασε πέναλτι για να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ κι ένα λεπτό αργότερα ο Μπάμπα πέτυχε το τελικό 4-0.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάτρσκι, Ότο (80’ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Σβαμπ (80’ Καμαρά), Ζίβκοβιτς (80’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (80’ Μουργκ), Τάισον, Μπράντον (64’ Τσάλοφ).

Σάμροκ Ρόβερς (Στέφεν Μπράντλεϊ): Πολς, Κλίρι, Χορ, Γκρέις, Ο’ Νιλ, Γουότς (74’ Μπιρν), Χόναχαν, Νιούτζεντ (74’ ΜακΈνεφ), Κλαρκ (27’ Λόπες), Γκριν (74’ Μαντρόιου), Φαρούτζια (84’ Μπερκ).