Λανς - Παναθηναϊκός 2-1: Η γκολάρα του Ιωαννίδη γλίτωσε τους «πράσινους» από το «ναυάγιο» και στο ΟΑΚΑ θα παιχτούν τα πάντα

Ο Φώτης Ιωαννίδης έβαλε γκολ… 40 εκατομμυρίων «σβήνοντας» την κακή εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο και το 2-1 αφήνει ανοιχτή την πρόκριση στο league stage του Conference League εν όψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ενδεκάδα Άμστερνταμ και τον Τετέ αντί του τιμωρημένου Μαντσίνι και αυτό είναι ό,τι αξίζει ως αναφορά στα πλάνα του Αλόνσο για το παιχνίδι για τη Λανς. Γιατί όταν δέχεσαι γκολ μόλις στο 4ο λεπτό τότε όλα καταλήγουν στον κάλαθο των αχρήστων.

Ο Παναθηναϊκός έφαγε γκολ στην πρώτη φάση της γαλλικής ομάδας, η οποία γενικώς έβγαλε προβλήματα στους «πράσινους» που δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Το έκαναν για ένα μικρό διάστημα όταν η Λανς έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μεδίνα, μέσω VAR, για σκληρό φάουλ στον Μπακασέτα.

Μέχρι η γαλλική ομάδα βρει τα πατήματά της οι «πράσινοι» πίεσαν και δημιούργησαν φάσεις με σημαντικότερη την κεφαλιά του Τσέριν.

Αυτό, όμως, δεν κράτησε πολύ, αφού η Λανς, αν και με αριθμητικό μειονέκτημα, έκανε ξανά ζημιά στους φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα, στο 34ο λεπτό ο Αράο δεν κατάφερε να κόψει με φάουλ τον Μασάδο, ο Τόμασον γέμισε στην περιοχή και βρήκε τον Σαΐντ που έκανε την προβολή. Ο Ντραγκόφσκι τον σταμάτησε σε πρώτο χρόνο, αλλά ο Σαίντ σκόραρε με τη δεύτερη για το 2-0 που έγραψε την ιστορία του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός, με κακό αμυντικό τρανζίσιον, αργή ανάπτυξη, λάθος επιλογές και παίκτες-κλειδιά σε κακή μέρα, βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο για να κυνηγήσει κάτι καλύτερο ώστε να διατηρήσει ζωντανό το ενδιαφέρον για τη ρεβάνς του ΟΑΚΑ. Αυτό το κάτι καλύτερο ήρθε από την γκολάρα του Ιωαννίδη, ο οποίος αφού πρώτα τα βρήκε σκούρα με τους αμυντικούς στο πρώτο ημίχρονο, είπε… να τους περάσει όλους, να μπει στην περιοχή και να πλασάρει εύστοχα, στο 53ο λεπτό, κάνοντας το 2-1 με εκπληκτικό τρόπο.

Η συνέχεια βρήκε τον Αλόνσο να ρίχνει στο ματς τον Πελίστρι, στο επίσημο ντεμπούτο του, στη θέση του Τετέ και τον Βαγιαννίδη στη θέση του Κώτσιρα, ενώ στη συνέχεια έριξε στο παιχνίδι και τους Μαξίμοβιτς και Λημνιό.

Οι «πράσινοι» είχαν την ψυχολογία, το μομέντουμ και φυσικά το αριθμητικό πλεονέκτημα πιέζοντας τη Λανς για την ισοφάριση.

Στο 85′ ο προπονητής του Παναθηναϊκού έριξε στο ματς και τον Γερεμέγεφ, αντί του Τσέριν, με ρίσκο για την ισοφάριση, η οποία θα μπορούσε να έρθει ένα λεπτό αργότερα στο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής για χέρι αμυντικού της Λανς, μετά από σουτ του Πελίστρι, αλλά το πήρε πίσω μετά από έλεγχο στο VAR θεωρώντας πως ο παίκτης των γηπεδούχων είχε κάνει κίνηση να το τραβήξει για να αποφύγει την μπάλα.

Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά, η μεγάλη φάση δεν ήρθε ούτε το γκολ της ισοφάρισης και όλα πλέον θα παιχτούν στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ για να μείνει ζωντανή η Ευρώπη για τους «πράσινους».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΝΣ (Γουίλιαμ Στιλ): Σαμπά, Γκραντί, Ντάνσο, Μεντίνα, Φρανκόφσκι, Τόμασον (90’+1’ Μεντί), Ντιούφ, Μασάντο (90’+1’ Τσάβες), Περέιρα ντα Κόστα (26’ Χουσάνοφ), Σοτοκά, Σαΐντ (70’ Λασκαρί).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (68’ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο (80’ Μαξιμοβιτς), Τσέριν (85’ Γερεμέγεφ), Τετέ (67’ Πελίστρι), Μπακασέτας, Τζούριτσιτς (80’ Λημνιός), Ιωαννίδης.