ΣΕΜΠΑΣΤΙΑΝ ΑΛΕ: Το «ΑΛΕλούια» και ο περήφανος Κρόιφ

Εντυπωσιακή ήταν η παρθενική εμφάνιση του Αλέ στην Ευρώπη, ο οποίος μέσα σε μόλις 63′ λεπτά κατάφερε να σημειώσει μία τετράδα από τέρματα και έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που σκοράρει τόσες φορές στο ντεμπούτο του

Τον Ιανουάριο που μας πέρασε ο Άγιαξ έκανε μία από τις μεγαλύτρες μεταγραφές στην ιστορία του. Ωστόσο ένα λάθος κράτησε τον ποδοσφαιριστή μακριά από την Ευρώπη, με το ντεμπούτο του ένα χρόνο αργότερα να είναι καταιγιστικό. Ο λόγος για τον Σεμπαστιάν Αλέ, ο οποίος είπε… αλέ στην Σπόρτινγκ πετυχαίνοτας τέσσερα τρομερά τέρματα.

H γκάφα του Άγιαξ που τον άφησε εκτός Ευρώπης

Η μεταγραφή του αποτέλεσε σπουδαία επιτυχία για τον ολλανδικό σύλλογο, ο οποίος «έδεσε» τον 27χρονο επιθετικό ως το 2024 έναντι 22.5 εκατομμυρίων ευρώ και αποτέλεσε την ακριβότερη μεταγραφή στην ιστορία του Άγιαξ.

Ωστόσο, ένα τραγικό θα λέγαμε λάθος κράτησε το νέο απόκτημα της ομάδας εκτός των ευρωπαϊκών παιχνιδιών. Πιο συγκεκριμένα, στον Άγιαξ παραδέχθηκαν ότι… ξέχασαν να δηλώσουν τον Σεμπαστιάν Αλέ στη λίστα των διαθέσιμων παικτών για το Europa League, καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε να διορθωθεί αυτό. Παρά τις διαπραγματεύσεις με την ολλανδική ποδοσφαιρική ομοσπονδία αλλά και με την UEFA το ακριβότερο μεταγραφικό απόκτημα δεν έδωσε το «παρών» στις αναμετρήσεις.

Το σερί ατυχίας με τον Αλέ συνεχίστηκε, καθώς λίγες μέρες μετά την «γκάφα» που του στέρησε την συμμετοχή στο Europa League, ο παίκτης βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό, μένοντας εκτός αγωνιστικής δράσης για περίπου δύο εβδομάδες.

Χτες λοιπόν, ο Αλέ έκανε την παρθενική του εμφάνιση στην Ευρώπη με την φανέλα του Άγιαξ και ο Γάλλος επιθετικός… ξέσπασε! Η ομάδα του επικράτησε με 5-1 της Σπόρτινγκ και τα τέσσερα γκολ είχαν την υπογραφή του. Μέσα σε μόλις 63′ λεπτά κατάφερε να σημειώσει μία τετράδα από τέρματα και έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που σκοράρει τόσες φορές στο ντεμπούτο του.

Μέσι και Λουίζ «κρατάνε» το ρεκόρ

Κάτοχος των περισσότερων γκολ σε ευρωπαική διοργάνωση παρέμεινε ως το 2014 ωστόσο, ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντίνος σούπερ σταρ, την σεζόν 2011-12  στον αγώνα με την Μπάγερ Λεβερκούζεν κατάφερε να βρει δίχτυα πέντε φορές. Έτσι, έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της διοργάνωσης που πέτυχε τόσα γκολ σε ένα μόνο ματς.

Τον Λιονέλ Μέσι, ακολούθησε τρία χρόνια αργότερα ο Λουίζ Αντριάνο, καθώς ο Βραζιλιάνος με την φανέλα της Σαχτάρ, διέλυσε την Μπατέ σημειώνοντας πέντε γκολ. Μάλιστα,  ο Λουίζ Αντριάνο σκόραρε 4 φορές σε 16 λεπτά (28′, 36′, 40′, 44′), κάτι που τον έκανε παράλληλα και τον πιο γρήγορο ποδοσφαιριστή που σημειώνει καρέ τερμάτων σε αγώνα Champions League. Το πέμπτο, και τελευταίο τέρμα, το πέτυχε στο 82′.