Bundesliga: Κρατάει την νίκη η Λειψία, ισοπαλία για την Άουγκσμπουργκ του Γιαννούλη

Η Λειψία πήρε το «τρίποντο» απέναντι στην Μπόχουμ, με τις Φράιμπουργκ και Χόφενχαιμ να ακολουθούν και την Άουγκσμπουργκ του Γιαννούλη να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η δράση στην πρώτη αγωνιστική της Bundesliga ξεκίνησε και τόσο η Λειψία, όσο και οι Φράιμπουργκ, Χόφενχαιμ έκαναν ντεμπούτο με το δεξί. Η Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη, στο πρώτο της παιχνίδι αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας, κάτι που συνέβη και στο παιχνίδι ανάμεσα σε Μάιντς και Ουνιόν Βερολίνου.

Τα ματς:

Θετικό ξεκίνημα για την Λειψία που κέρδισε με 1-0 την Μπόχουμ με σκόρερ στο 59′ τον Αντόνιο Νούσα, που όπως φαίνεται αρχίζει να κάνει απόσβεση στα συνολικά 21 εκατ. ευρώ που χρειάστηκε να δαπανήσει η νέα του ομάδα για να τον αποκτήσει απο την Μπριζ. Η Λειψία δεν εντυπωσίασε με το ποδόσφαιρο που έπαιξε, ωστόσο δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και κρατάει το αποτέλεσμα που της χάρισε τους τρεις βαθμούς.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετά γκολ, η Χοφενχάιμ πήρε μία σημαντική νίκη απέναντι στην Χόλσταιλ Κιλ, καταφέρνοντας να κερδίσει εν τέλει με 3-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κράμαριτς με  γκολ στο 6ο και στο 37ο λεπτό που έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους. Ένα προβάδισμα που αργότερα χάθηκε, όταν οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (2-2) για να έρθει και πάλι ο Κράμαριτς  στο 87′, να πετύχει το χατ-τρικ και να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Με το δεξί στην γερμανική λίγκα μπήκε και η Φράιμπουργκ που νίκησε με 3-1 την Στουτγκάρδη. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ήταν αυτοί που προηγήθηκαν απο το 2ο λεπτό με τον Ντεμίροβιτς, ωστόσο τα τέρματα των Λούκας Κίμπλερ και Ρίτσου Ντόαν, έφεραν την ανατροπή και την νίκη για τους γηπεδούχους.

Τέλος,η Άουγκσμπουργκ που ξεκίνησε με τον Γιαννούλη στο βασικό της σχήμα, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Αγκού στο 12ο λεπτό, ωστόσο γύρισαν το παιχνίδι με τέρμα του Ρετζμετσάι στο 16′ και του Εσέντεστο στο 35′. Την τελευταία λέξη ωστόσο, την είπε ο Εντζινμά που ισοφάρισε σε 2-2 στο 58ο λεπτό, σκορ που παρέμεινε μέχρι και την λήξη της αναμέτρησης.

Ισόπαλη αναδείχθηκε και η Μάιντς  με την Ουνιόν Βερολίνου, όπου σε έναν αγώνα που είχε κακό ρυθμό  τα γκόλ των Αμίρι στο 53′ και του Μπένες στο 74′ έκριναν το τελικό αποτέλεσμα.