Παναθηναϊκός-Λανς 2-0: Την έλιωσε στο καμίνι του ΟΑΚΑ!

Με γκολ των Φακούντο Πελίστρι και Τετέ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 της Λανς στο καμίνι του ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στη League Phase του Conference League! MVP ο Ντραγκόφσκι, ο οποίος έπιασε και πέναλτι.

Με γκολ των Φακούντο Πελίστρι και Τετέ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 της Λανς στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στη League Phase του Conference League.

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο λύγισε από τον Αγιαξ στην… αιώνια διαδικασία των πέναλτι, αλλά τώρα, απέναντι σε έναν αντίπαλο από τη Ligue 1, έκανε αυτό που έπρεπε ενώπιον 60.000 φιλάθλων.

Ηταν αποτελεσματικός αφού πέρασε με 8-16 τελικές (4-7 προς την εστία), κόρνερ 2-6, κατοχή 39%-61% και 7-2 αποκρούσεις.

Ολα τα… λεφτά και πάλι ο Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι με τις αποκρούσεις του, εκ των οποίων η μία σε πέναλτι όταν ακόμη δεν υπήρχε σκορ.

Την Παρασκευή (30/8) στις 15:30 η κλήρωση της League Phase του Conference League στο Grimaldi Forum του Μονακό.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η συνύπαρξη των Τετέ και Φακούντο Πελίστρι για πρώτη φορά ως βασικοί, ήταν η είδηση από το αρχικό σχήμα των γηπεδούχων.

Το ερώτημα ήταν πώς θα ανταποκριθεί η τριάδα των στόπερ της γαλλικής ομάδας, από τη στιγμή που μόνο ο Ζονατάν Γκραντί είχε κρατήσει τη θέση του.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά, ομοίως και η Λανς, η οποία ούτως ή άλλως παίζει με αυτό το στυλ παιχνιδιού.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους και συγκεκριμένα στον Σαΐντ, η κεφαλιά του οποίου μετά από κόρνερ του Ντα Κόστα πέρασε λίγο άουτ στο 9′.

Ακόμα πιο σημαντική ευκαιρία ήταν εκείνη στο 15′, όταν ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε το πέναλτι του Σοτοκά (ένα λεπτό νωρίτερα, ο Μλαντένοβιτς είχε ανατρέψει τον Ντα Κόστα).

Στο ενδιάμεσο, είχε δεχθεί κάρτα ο Φρανκόφσκι, αμέσως μετά ο προπονητής Γουίλ Στιλ για διαμαρτυρία και λίγο αργότερα ο Γιώργος Τζαβέλλας για τον ίδιο λόγο.

Ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να προκαλέσει ανησυχία στα καρέ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι απείλησαν εκ νέου στο 33′ με δυνατό σουτ του Σαΐντ από πλάγια θέση που έβγαλε ο MVP Ντραγκόφσκι.

Οι «πράσινες» γραμμές εξακολουθούσαν να βρίσκονται μακριά η μία με την άλλη, καταγράφοντας μόλις 2 τελικές στο α’ ημίχρονο έναντι 5 της Λανς.

Ηταν φανερό (και) από τον τρόπο που κατέβηκε ο Αλόνσο ότι επρόκειτο για το «ματς της χρονιάς», εξ ου και το βάρος στην αμυντική προσήλωση.

O Ντραγκόφσκι χρειάστηκε ακόμα μία φορά, συγκεκριμένα στο 57′ σε προβολή του Τόμασον, ενώ αμέσως μετά ο τεχνικός του Παναθηναϊκού έβαλε Βαγιαννίδη, Μαντσίνι και Μαξίμοβιτς αντί των Κώτσιρα, Μπακασέτα και Τσέριν.

Στο 62′ το ΟΑΚΑ πήρε… φωτιά. Ο Πελίστρι σπρίνταρε στο μισό γήπεδο και δεν άφησε τη φάση όταν ο Γκραντί έκοψε τον Ιωαννίδη. Η μπάλα κατέληξε στον Ουρουγουανό, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά με το αριστερό και άνοιξε το σκορ.

Εξι λεπτά αργότερα, το δυνατό σουτ του Τετέ πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι, όμως, το μομέντουμ είχε γίνει «πράσινο».

Ο τραυματισμός του Ινγκασον και η αντικατάστασή του στο 79′ από τον Σένκεφελντ, δεν επηρέασε τους γηπεδούχους.

Το ρολόι σημάδευε το 85′, όταν από σπουδαία κούρσα του Μαντσίνι και γύρισμα την κατάλληλη στιγμή, ο Τετέ πλάσαρε με τη μία και ζευγάρωσε τα γκολ του Παναθηναϊκού!

Ο Αράο οπισθοχώρησε για να παίξουν πέντε παίκτες των γηπεδούχων στην άμυνα και να διασφαλιστεί το προβάδισμα πρόκρισης.

Επειτα από γαλλικό λάθος και γύρισμα του Τζούριτσιτς στο 89′, ο Ιωαννίδης αστόχησε εξ επαφής προ κενής εστίας, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για να κλειδώσει την πρόκριση.

Οι καρδιές σταμάτησαν στο 90+1′. Η Λανς πίεσε για το γκολ που θα έστελνε τη σειρά στην παράταση. Ο Ντιούφ πλάσαρε με τη μία, ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε και στην επαναφορά ο Λασκαρί είχε ακόμα μία ευκαιρία, αλλά ο Μαξίμοβιτς απέκρουσε πάνω στη γραμμή.