Λαμία-Ολυμπιακός 0-3: Απόλυτος κυρίαρχος με Ελ Καμπί και Ζέλσον

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση με τη Λαμία. Φτωχό το 3-0 με βάση την εικόνα του αγώνα, με τις σωτήριες επεμβάσεις του Κόστιτς στο πρώτο ημίχρονο. Δύο γκολ ο Μαροκινός, βρήκε δίχτυα και ο Μαρτίνς στην καλύτερη φετινή εμφάνιση της ομάδας του Μεντιλίμπαρ.

Το «τρία στα τρία» με επιβλητική εμφάνιση πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ΔΑΚ Λαμίας. Οι «ερυθρόλευκοι» καμικάζι πάτησαν γκάζι από το πρώτο μέρος και θα είχαν δώσει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη τους, αν μέχρι το 40ό λεπτό ο Κόστιτς δεν είχε υψώσει τείχος μπροστά από την εστία των γηπεδούχων. Τελικά, με δύο γκολάρες του Αγιουμπ Ελ Καμπί κι άλλη μία από τον Ζέλσον, η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε πανάξια το τρίποντο στο καλύτερό της παιχνίδι από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Χωρίς σημαντικές αλλαγές συγκριτικά με τον νικηφόρο αγώνα απέναντι στην Καλλιθέα, παρέταξε την ομάδα του ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Σε αντίθεση με τα ρεπορτάζ των προηγούμενων ημερών, κράτησε στον πάγκο τον Νταβίντ Κάρμο και τοποθέτησε τον Ανδρέα Ντόη πλάι στον Πιρόλα, αφήνοντας στον πάγκο τον Μπιανκόν.

Για τον άξονα προτίμησε τον Στάμενιτς κοντά στον Σαντιάγκο Εσε, με τον Τσικίνιο μπροστά τους και τους Βέλντε, Ελ Καμπί και Μαρτίνς να σχηματίζουν την επιθετική τριάδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Με διάθεση να επιβάλλουν το ρυθμό τους  πάτησαν το χορτάρι οι «ερυθρόλευκοι», ενώ βρέθηκαν κοντά στο γκολ μόλις στο 6′ όταν ο Βέλντε προσπάθησε να συγκλίνει από αριστερά, ωστόσο, στο σουτ που επιχείρησε είχε απάντηση ο Κόστιτς και πέταξε δύσκολα τη μπάλα κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα και με τον Ολυμπιακό πάντα στη θέση του οδηγού, Ζέλσον και Τσικίνιο έπαιξαν υπέροχα το «ένα-δύο», ο πρώτος πάτησε περιοχή και πλάσαρε στην κίνηση για να βρει ξανά σε ετοιμότητα τον γηπεδούχο κίπερ.

Μετά από το 20ό λεπτό οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και με τη συμπλήρωση μισής ώρας ο Φουρτάδο υπό την ασφυκτική πίεση του Ορτέγκα, έστειλε τη μπάλα δίπλα στο δεξί δοκάρι, με σωτήρια παρέμβαση του Κωνσταντή Τζολάκη.

Ενα λεπτό αργότερα, σε γρήγορη πάσα από την άμυνα προς την επίθεση, ο Ζέλσον ξέφυγε από τους στόπερ της Λαμία, αλλά το πλασέ που επιχείρησε, βρήκε πάλι σε ετοιμότητα τον Κόστιτς που έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Στο 38′ κι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φουρτάδο, η μπάλα κατέληξε στον Μπίκοβ, ο οποίος σούταρε με τη μπάλα να καταλήξει κόρνερ λόγω κόντρας στον Τσικίνιο.

Τελικά, τον γόρδιο δεσμό στο γαϊτανάκι ευκαιριών που δημιουργήθηκαν προς το φινάλε του πρώτου μέρους έδωσε ο Ελ Καμπί στο 41′, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την ταχύτητά του στη βαθιά μπαλιά του Τσικίνιο, για να σκοράρει με κεφαλιά-λόμπα προ του ανήμπορου να αντιδράσει αυτή τη φορά, Κόστιτς.

Την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, έχασε ο Βλαχομήτρος στο 46′, με το σουτ του δεξιά εντός περιοχής να στέλνει τη μπάλα στο απλωμένο πόδι του Τζολάκη, δίπλα στο αριστερό δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ζέλσον ξέφυγε από δεξιά, επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα παράλληλα προς την εστία, ωστόσο, ο Τσικίνιο δεν πρόλαβε να έρθει σε επαφή με τη μπάλα για να γράψει το 2-0.

Στο 54′ λόγω ενοχλήσεων που ένιωσε ο Πιρόλα, ο Νταβίντ Κάρμο έκανε την πρώτη του φετινή εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Νέα διπλή ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» στο 61′ όταν διαδοχικά σούταραν Εσε και Βέλντε. Ο Κόστιτς απέκρουσε το σουτ του Αργεντινού, ενώ εκείνο του Νορβηγού έστειλε τη μπά λίγο άουτ.

Το τρίποντο κλείδωσε στο 79′ όταν έπειτα από ωραία ενέργεια του Εσε, ο Ροντινέι πάτησε περιοχή για να δώσει έτοιμο γκολ στον Αγιούμπ Ελ Καμπί, ο οποίος με δεξί βολέ κάρφωσε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ελ Καμπί δημιούργησε με ωραία πάσα προς τον Ζέλσον, το τρίτο γκολ που πέτυχε ο Πορτογάλος με δυνατό σουτ στην κίνηση για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην «ερυθρόλευκη» επικράτηση.

Νέα ευκαιρία για τον Ζέλσον στο 87′, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

ΛΑΜΙΑ (Σατσιάς): Κόστιτς, Σαραμαντάς (64′ Ραντόνια), Αντράντε, Νούνιες (76′ Δοϊρανλής), Μέκιτς (64′ Γκουίντο), Φουστάδο, Βλαχομήτρος, Μπίκοβ, Κορνέζος, Γιαννούτσος (76′ Σάντμπεργκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (85′ Κοστίνια), Ντόη, Πιρόλα (54′ Κάρμο), Ορτέγκα, Στάμενιτς (85′ Ντάνι Γκαρθία), Έσε, Μαρτίνς, Τσικίνιο, Βέλντε (76′ Μασούρας), Ελ Καμπί (85′ Γιάρεμτσουκ).