Καλλιθέα-Παναθηναϊκός 2-2: Τον έσωσε ο Τετέ στο 90+2'!

ΚΑΛΛΙΘΕΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Με γκολ του Τετέ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο απογοητευτικός Παναθηναϊκός πήρε τον βαθμό κόντρα στην κυρίαρχη Καλλιθέα (2-2) στο «Απ. Νικολαΐδης». Ο 40άρης Βαλμπουενά είχε σκοράρει στο ντεμπούτο του στο 80′.

Η Καλλιθέα ήταν εμφανώς ανώτερη του Παναθηναϊκού στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης του «Απ. Νικολαΐδης», ωστόσο το γκολ του Τετέ στο 90+2′ έγραψε το τελικό 2-2.

Τιερί Μουτίνιο και Φίλιπ Τζούριτσιτς είχαν σκοράρει για τις δύο ομάδες στο α’ ημίχρονο, ενώ ο Ματιέ Βαλμπουενά είχε δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους νεοφώτιστους στο 80′.

Σε αυτό το άκρως χορταστικό παιχνίδι, οι τελικές ήταν 24-17, προς την εστία 8-8, τα κόρνερ 9-3, τα φάουλ 24-7 και η κατοχή 41%-59%.

Απογοητευτικός για τρίτο σερί παιχνίδι στη Stoiximan Super League ο Παναθηναϊκός, ασχέτως αν ξεκίνησε με δύο εντός έδρας υποχρεώσεις (Αστέρας Τρίπολης, Λεβαδειακός) και άλλη μία στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, παρουσία πολλών υποστηρικτών του.

Εκ διαμέτρου αντίθετη δηλαδή η εικόνα του με τον τιμητικό αποκλεισμό στο Αμστερνταμ από τον Αγιαξ και την πρόκριση επί της Λανς, ενώπιον πάνω από 55.000 φίλων του στο ΟΑΚΑ.

Η Καλλιθέα, από την πλευρά της, απέδειξε ότι δεν ήταν τυχαία η σπουδαία παρουσία της στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Ολυμπιακό.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ούτε το διαγώνιο σουτ του Ντεμέτριους στο 8′ ούτε τα δύο κόρνερ της Καλλιθέας στο πρώτο δεκάλεπτο, προανήγγειλαν τι θα επακολουθήσει στο α’ ημίχρονο.

Η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι άσκησε πίεση ψηλά και το 1-1 την αδίκησε κατάφωρα, όπως φανέρωσαν οι έντονες αποδοκιμασίες των οπαδών του Παναθηναϊκού με τη λήξη.

Η Καλλιθέα βρήκε δίχτυα στο 11′ με τον Πασαλίδη, ωστόσο το 0-0 παρέμεινε λόγω υπόδειξης για φάουλ του ίδιου παίκτη στον Ντραγκόφσκι.

Δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από κόρνερ του Ματίγια, ο Ουλντρίκις πήρε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Αμέσως μετά, ένα σουτ του Μουτίνιο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέρασε λίγο άουτ.

Το σκορ άνοιξε στο 28′, όταν ο Ντεμέτριους έκλεψε από τον Κώτσιρα, έκανε το γύρισμα και ο Μουτίνιο δεν λάθεψε στην προβολή του.

Ηταν μία από τις πολλές φάσεις που η αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού αποδείχθηκε τραγική.

Κόντρα στη ροή του ματς, πάντως, η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο ευτύχησε να ισοφαρίσει μόλις τέσσερα λεπτά μετά το γκολ του αντιπάλου.

Επειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπαραγάν δεν κατάφερε να καθαρίσει τη φάση, ο Γεντβάι πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Τζούριτσιτς τη δεύτερη και οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν.

Είχε προηγηθεί σημαντικό μπλοκάρισμα του Μπαραγάν σε τετ-α-τετ με τον Τετέ στο 30′, κι ενώ ο Μλαντένοβιτς είχε κάνει σπουδαία διαγώνια πάσα.

Ακολούθησε επιθετικός μονόλογος για την Καλλιθέα, η οποία απείλησε δύο φορές στην ίδια φάση (35′) με τον Ντεμέτριους .

Αμέσως μετά ο Ισιμάτ-Μιρέν είδε τον Ντραγκόφσκι να εξουδετερώνει την κεφαλιά του και ο Ντιμπά τον Μλαντένοβιτς να σταματά τυχαία την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα, με τη βοήθεια του αριστερού δοκαριού!

Στο 38′ ο Μουτίνιο κατέγραψε νέο επικίνδυνο σουτ και η μπάλα κόντραρε στον Σένκεφελντ.

Στο 42′ ο Μπαραγάν σταμάτησε και πάλι τον Τετέ, ο οποίος έκανε μία ωραία χορευτική φιγούρα πριν από το σουτ.

Λίγο αργότερα, ο Τσέριν έπιασε ένα συρτό σουτ και ο Μπαραγάν το εξουδετέρωσε στην αριστερή του γωνία.

Στο 45+3′ ο Ισιμάτ-Μιρέν δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ματίγια έπιασε καλό σουτ που κατέληξε άουτ.

Αυτό το video τα λέει όλα για την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου…

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Βαγιαννίδη να αντικαθιστά τον κάκιστο Κώτσιρα, όμως η εικόνα δεν άλλαξε.

Στο 52′ ο Τζούριτσιτς σέντραρε, ο Τσέριν πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε.

Από λάθος του Μαντσίνι στο 54′, ο Ουλντρίκις πήρε την μπάλα, σούταρε και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 58′ ο Μαξ πέρασε στη θέση του τραγικού Μλαντένοβιτς και ο Πελίστρι σε εκείνη του Μαντσίνι, ο οποίος κάθε άλλο παρά θύμισε τον game changer της Πέμπτης κόντρα στη Λανς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ουλντρίκις  σούταρε από θέση έξω δεξιά, ωστόσο αποδείχθηκε άστοχος.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Καλλιθέα στο β’ μέρος ήταν ένα δυνατό σουτ του Χάνουσεκ εντός περιοχής στο 64′ (αποκρούστηκε από τον Ντραγκόφσκι σε κόρνερ).

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία μετά το 65′, καταγράφοντας κάποιες καλές στιγμές για την ανατροπή.

Ενα σουτ του Μαξ στο 66′ που μπλόκαρε ο Μπαραγάν ήταν η πρώτη φάση των τυπικά φιλοξενούμενων, έπειτα από αρκετή ώρα.

Αμέσως μετά ο Αλόνσο έβαλε τον Μπακασέτα αντί του Τζούριτσιτς για να γίνει «δεκάρι», ο Τετέ πήγε αριστερά και ο Πελίστρι παρέμεινε δεξιά.

Στο 70′ ο Τετέ έκανε φοβερή κάθετη στον Ιωαννίδη, ο οποίος πλάσαρε και νικήθηκε από τον Μπαραγάν, στιγμές πριν ο Αράο δοκιμάσει ανεπιτυχώς το πόδι του με σουτ εκτός περιοχής.

Το σουτ του Μπακασέτα στο 73′ έγινε με καλές προϋποθέσεις, πλην όμως αποδείχθηκε αδύναμο και ο γκολκίπερ της Καλλιθέας μπλόκαρε εύκολα.

Κι εκεί που ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει το μομέντουμ, ύστερα από ωραία πάσα του Μουτίνιο στο 80′, ο Βαλμπουενά σκόραρε με προβολή και ξανάβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Είχαν περάσει μόλις 9 λεπτά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Καλλιθέας, ενώ στις 28 Σεπτεμβρίου θα κλείσει τα 40…

Ακολούθησε εξ επαφής προσπάθεια του Βαγιαννίδη που κατέληξε στα δίχτυα, αλλά από θέση οφσάιντ (στο 82′).

Δεν κατάφερε δηλαδή η ομάδα του Αλόνσο να ισοφαρίσει άμεσα, όπως στο α’ ημίχρονο.

Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός πήρε τουλάχιστον τον βαθμό στο 90+2′ με προβολή του Τετέ στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από διαγώνια πάσα του Πελίστρι.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μουτίνιο βγήκε τετ-α-τετ με τον Ντραγκόφσκι, αλλά αντί να πλασάρει, επέλεξε να σκάψει την μπάλα και δεν δικαιώθηκε.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Μπαραγάν, Πασαλίδης (71′ Τσιβελεκίδης), Ισιμάτ-Μιρέν, Μότοκ, Μανθάτης, Ματίγια (86′ Μουστακόπουλος), Ντιμπά (76′ Μερκάτι), Χάνουσεκ, Ντεμέτριους (71′ Βαλμπουενά), Μουτίνιο, Ουλντρίκις (86′ Ματίγεβιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (46′ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς (58′ Μαξ), Αράο, Τσέριν (83′ Σπόραρ), Τζούριτσιτς (67′ Μπακασέτας), Μαντσίνι (58′ Πελίστρι), Τετέ, Ιωαννίδης.