Αντ. Καρπετόπουλος: Χτυποκάρδια πριν από τη διακοπή

Η τρίτη αγωνιστική δεν είχε ντέρμπι, είχε όμως κάτι σπάνιο: οι τέσσερις διεκδικητές του τίτλου αγωνίστηκαν όλοι εκτός έδρας. Κι’ αυτή την αγωνιστική την πάτησε ο Παναθηναϊκός – η ισοπαλία στη Λεωφόρο με την Καλλιθέα είναι σαν ήττα.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε την αγωνιστική κερδίζοντας με 3-0 στη Λαμία εν μέσω συζητήσεων για τον Ποντένσε κι αποριών για το πώς θα ολοκληρώσει τα μεταγραφικά του.

Ο Μεντιλίμπαρ υπόσχεται ότι η ομάδα του θα είναι έτοιμη μετά τη διακοπή: στο μεταξύ, στη Λαμία, ο Ολυμπιακός έδειξε την πρόοδό του. Με τον Ελ Καμπί για πρώτη φορά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα στο πέλμα, τον Τσικίνιο να είναι ικανοποιητικός, τον Ζέλσον σε μεγάλα κέφια, τον Τζολάκη προσεκτικότατο και τον Κάρμο να μπαίνει στη θέση του τραυματία Πιρόλα και να αναγκάζει τους γηπεδούχους να ξεχάσουν κάθε σκέψη να γίνουν απειλητικοί, ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα χωρίς να είναι καταιγιστικός, αλλά ανεβάζοντας την απόδοσή του στο τέλος.

Ο Ελ Καμπί υπενθύμισε τις ικανότητές του, μετατρέποντας σε ασίστ μία βαθιά μπαλιά του Τσικίνιο στο 42’, αλλά και στέλνοντας υποδειγματικά την μπάλα στα δίχτυα στο 78’, μετά τη μοναδική ωραία ενέργεια του Ροντινέι στο ματς. Δύο λεπτά αργότερα, ο φορ έγινε ασίστμαν, δίνοντας στον Ζέλσον το 3-0, σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρίες και με τους Βέλντε και Εσε.

Αυτή πάντως ήταν η τελευταία ήσυχη εβδομάδα του Μεντιλίμπαρ – εννοώ αυτή που είχε μία εβδομάδα για να προετοιμάσει ένα ματς. Μετά τη διακοπή αρχίζει «Γολγοθάς».

Ατρόμητος – ΠΑΟΚ: Στις αγαπημένες καθυστερήσεις

«Γολγοθάς» περιμένει μετά τη διακοπή και τον ΠΑΟΚ, που γεμίζει παίκτες: αν έρθει ο Χατζηδιάκος θα είναι μία σπουδαία προσθήκη που του χρειάζεται διότι στο Περιστέρι δεν ήταν σίγουρος στα μετόπισθεν. Οταν λείπουν παίκτες, όπως ο Τάισον κι ο Τόμας, αυτό μπορεί να του στοιχίσει. Μετά από ένα υποτονικό πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Ζίβκοβιτς στο αγαπημένο του διάστημα του παιχνιδιού, τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μετά από μία συνεργασία των Σορετίρε και Κωνσταντέλια. Οι δύο συνεργάστηκαν και στο 67’ δίνοντας στον Τσάλοφ τη δυνατότητα να βγάλει τον Ζίβκοβιτς πάλι απέναντι απ’ τον Κοσέλεφ και να σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώθηκε γι’ αγκωνιά του Μπάμπα. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 82’, η άμυνα του ΠΑΟΚ παραχώρησε πέναλτι χωρίς να της ασκείται πίεση, όταν ο Οτο βρήκε την μπάλα με το χέρι: ο Ουάρντα ισοφάρισε. Αλλά υπήρχαν πάνω από δέκα λεπτά κι αυτά στον ΠΑΟΚ αρκούν για να βάλει γκολ σε μία ομάδα που μόνο αμύνεται. Στο 90’, μετά από ένα χτύπημα φάουλ του Ντεσπόντοφ, ο Μαντί Καμαρά έκανε με κεφαλιά το 1-2. Ο ΠΑΟΚ πήρε άλλη μία φορά ιδρώνοντας τη νίκη. Τώρα, πρέπει να μεγαλώσει το ρόστερ του.

Λεβαδειακός – ΑΕΚ: Με λάθη και πάθη

Η ΑΕΚ πέρασε απ’ τη Λιβαδειά χωρίς να ενθουσιάσει. Ο Αλμέιδα ξεκίνησε τον Λαμέλα, αλλά αυτός δεν έφτανε για να κάνει την ΑΕΚ λειτουργικότερη. Ειδικά στην αρχή του ματς, η ΑΕΚ γλίτωσε το γκολ και μολονότι ούτε ο Στρακόσια, αλλά ούτε κι η άμυνά της, δεν επέτρεπαν ηρεμία και σιγουριά, άνοιξε το σκορ στο 43’ διότι ο Κοϊτά έχει την καλή συνήθεια να σουτάρει σε μια ομάδα που λίγοι το κάνουν. Το γκολ έδιωξε ωστόσο κάθε άγχος: στην επανάληψη, χωρίς η ΑΕΚ να κάνει εντυπωσιακά πράγματα, διηύρυνε το σκορ με ένα ωραίο (και σπάνιο) τελείωμα του Ελίασον στο 53’ και μία κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς στο 83’. Ωστόσο, το ματς πέρασε στην ιστορία για την απόφαση του Πολυχρόνη να μη δώσει πέναλτι σε χέρι του Μουκουντί στο 15’ κι ενώ η εστία ήταν άδεια, μετά από ένα λάθος του Στρακόσια.

Μπορεί οι διαιτητές να έχουν δίκιο, αλλά θα έχει πλάκα τι θα ακούσουμε μελλοντικά, όταν η φάση αυτή προκύψει σε άλλο ματς μεγάλης ομάδας. Είναι βέβαιο ότι όσοι λένε σήμερα κάτι, τότε θα λένε το ακριβώς αντίθετο, αφού στην Ελλάδα δεν έχει σημασία τι γίνεται, ούτε τι λέει ο κανονισμός, αλλά ποια ομάδα εμπλέκεται!

Καλλιθέα – Παναθηναϊκός: Μάχη στη Λεωφόρο

Πιο επεισοδιακό κι όμορφο απ’ τα ματς των μεγάλων το Καλλιθέα- Παναθηναϊκός. Η τυπικά γηπεδούχος ήταν πολύ ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο κι άνοιξε το σκορ με τον Μουτίνιο στο 28’, αφού προηγουμένως είχε ακυρωθεί ένα γκολ του Πασαλίδη για φάουλ στον Κώτσιρα. Είχε επίσης δύο δοκάρια, 17 τελικές (!) προσπάθειες κι αρκετές ευκαιρίες, αφού ο Ντεμέτριους κι ο Μανθάτης «χτυπούσαν» τον Παναθηναϊκό στα πλάγια ανελέητα. Ο Τζούριτσιτς ισοφάρισε στο 35’ με ένα γκολ κόντρα στη ροή του ματς: η εικόνα του οποίου όμως δεν αλλαξε.

Ο Παναθηναϊκού δεν διορθώθηκε ούτε στην επανάληψη: η Καλλιθέα συνέχιζε να χάνει ευκαιρίες κι όταν ο Βαλμπουενά έκανε το 1-2, όλα έδειχναν ότι θα πάρει τη νικη. Δεν τα κατάφερε διότι ο Τετέ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 93’, αλλά και διότι ο Ντραγκόφσκι νίκησε τον Μουτίνιο στο 95’.

Δικαιώθηκε ο Πετράκης

Κατά τ’ άλλα ο ΟΦΗ με σούπερ εμφάνιση του Φούντα πέρασε απ’ τον Βόλο με μία θεαματική νίκη με 3-1: θα ανεβεί κι άλλο. Προχθές ο Αρης έφερε ισοπαλία με τον Αστέρα κι ο Παναιτωλικός διέλυσε τον Πανσερραϊκό. Ο Αρης δεν ήταν καλύτερος απ’ τον Αστέρα στο άδειο λόγο τιμωρίας «Βικελίδης», αλλά με τον Μορόν για πρώτη φορά ορεξάτο κατάφερε να προηγηθεί.

Ωστόσο είχε απ’ την αρχή προβλήματα στην άμυνά του κι αυτά πληρώθηκαν: ισοφάρισε ο Κρέσπι παίρνοντας ένα ριμπάουντ σε φάση διαρκείας και μετά σωστά ακυρώθηκε για χέρι ένα γκολ του Αρη – όταν η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα μετά από χέρι δεν τίθεται θέμα αξιολόγησης της θέσης του, όπως π.χ. στα πέναλτι. Ο Μάντζιος πρέπει να δώσει στους παίκτες του να καταλάβουν πως δεν γίνεται να κερδίζονται όλα τα ματς με 1-0: χρειάζεται περισσότερη συνεργασία, αλλά και πρωτοβουλία στην επίθεση.

Ο Παναιτωλικός αυτή τη φορά ήταν προσεκτικός κερδίζοντας ένα ματς στο οποίο ο αντίπαλός του ξεκίνησε πολύ καλύτερα! Αρ- κούσαν οι εμπνεύσεις του Ντίας και του Λομόνακο: ο Πετράκης ήταν πολύ σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά. Δικαιώθηκε…