ΛΙΝΚΟΛΝ - ΠΑΟΚ 0-2: Νίκησε... έστω κι' έτσι

Με γκολ των Άκπομ και Μιτρίτσα, ο Δικέφαλος επικράτησε της Λίνκολν στο πλαστικό του Γιβραλτάρ και καλείται να βελτιωθεί διότι με τέτοια εικόνα κερδίζει μόνο τις… Λίνκολν

Αν η αναμέτρηση με την Λίνκολν ήταν… μάθημα πανεπιστημίου για τον ΠΑΟΚ, η κόλλα του, πάνω σεξιά, θα έγραφε «5». Ο Δικέφαλος πέρασε νικηφόρα από το Γιβραλτάρ με τα γξολ των Άκπομ και Μιτρίτσα, και το μόνο που κρατάει είναι τη νίκη. Ο Λουτσέσκου πειραματίστηκε με επτά αλλαγές στο αρχικό σχήμα, και ο ΠΑΟΚ γυρίσει στη Θεσσαλονίκη με τους βαθμούς που ήθελε.

Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είχε μετρήσει όλες κι’ όλες τρεις καλές φάσεις. Η πρώτη ήρθε με κλέψιμο του Μπίσεσβαρ στον και κάθετη στον Άκπομ, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τετ-α-τετ τον κίπερ της Λίκολν. Η δεύτερη ήρθε με ατομική προσπάθεια του Σίντκλεϊ και «τζούφια» κεφαλιά του Άκπομ. Η τρίτη ήταν και η φαρμακερή, με τον Άκπομ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να μετατρέπει σε γκολ την προσπάθεια του Μουργκ να κρατήσει τη μπάλα εντός γηπέδου και το σόλο του Τέιλορ που παραλίγο να παραπατήσει. Η Λίνκολ είχε και εκείνη τις ευκαιρίες της απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ νωχελικό που, έστω και έτσι, βρήκε τρόπο να πάει στα αποδυτήρια έχοντας ανοίξει το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας καλύτερο πρόσωπο. Πιο επιθετικός, και πιο προσεκτικός, και στο 57’ ο Μιτρίτσα, με γυριστό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 0-2. Είχε προηγηθεί ένα γκολ του Άκπομ που ακυρώθηκε με τον Άγγλο να υποδεικνύεται λανθασμένα σε θέση οφ σάιντ. Αμέσως μετά το 0-2, η Λίνκολν έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με τον Πασχαλάκη να τον σώζει. Μέχρι το φινάλε, ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε την κατάσταση που διαμορφώθηκε και έφτασε στο ζητούμενο, έστω και γλίτωσε από γκολ στις καθυστερίσεις, με τη μπάλα στο σουτ του Τζ. Τσιπολίνα να χτυτά στο δοκάρι.

[5]

ΤΟ… ΛΑΘΟΣ ΚΟΥΜΠΙ ΤΟΥ ΜΙΤΡΙΤΣΑ

Αν μιλούσαμε για ηλεκτρονικό παιχνίδι, ο Μιτρίτσα κρατούσε παρατεταμένα το κουμπί της δύναμης της πάσας όσες φορές επιχείρησε πέρασμα στη μεγάλη περιοχή. Ο Ρουμάνος έκανε πολύ δυνατές πάσες, συνεχώς, λες και δεν μπορούσε να υπολογίσει τη δύναμη που έπρεπε να βάλει.

ΑΠ’ ΕΥΘΕΙΑΣ ΚΟΡΝΕΡ

Λίγο έλειψε η Λίνκολν να σκοράρει με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ. Δεν περιγράφω άλλο. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταλάβει το… «πάρτι» που θα ακολουθούσε και τα ειδικά δικαστήρια που θα είχαν στηθεί.

ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΓΚΟΛ – ΟΦ ΣΑΙΝΤ

Η παράδοση που έχει ο Τσούμπα Άκπομ με τα ακυρωμένα γκολ, συνεχίζεται. Στα δυο χρόνια που αγωνίστηκε στον Δικέφαλο, ο Άγγλος είχε μετρήσει πέντε τέτοια γκολ, και πρόσθεσε ένα ακόμα. Μάλιστα, όπως τα περισσότερα στην πρώτη του θητεία, έτσι και αυτό στο Γιβραλτάρ, έπρεπε να είχαν μετρήσει.

ΠΛΗΓΜΑ ΜΕ ΚΡΕΣΠΟ

Ο Ισπανός αμυντικός αντικαταστάθηκε πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και όλα δείχνουν θλάση, κάτι που σημαίνει πως θα χάσει τους αγώνες με Τρίπολη, Παναιτωλικό (εκτός) και ΑΕΚ (εντός). Σημαντική απώλεια…

ΕΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ

Το γκολ του Μιτρίτσα λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας ήταν πάρα πολύ σημαντικό για τον ΠΑΟΚ. Κλείδωσε τη νίκη όσο πιο γρήγορα μπορούσε στο δεύτερο μέρος και δόθηκε η δυνατότητα στον Λουτσέσκου να κάνει «προγραμματισμένες» αλλαγές, μετά από την αναγκαστική του Κρέσπο.

ΛΙΝΚΟΛΝ: Σόλερ, Τσιπολίνα Ρ., Μπερνάρντο Λόπες, Βάισμαν, Τοσκάνο, Τόριγια (62′ Τσιπολίνα Τζ), Ρόζα, Ανιόν (62′ Ρονάν), Αραϊθα (80′ Πίκοκ), Καραλέρο (82′ Σέρτζεντ), Κίκε Γκόμεζ (62′ Όκραν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Κρέσπο (44′ Μιχαηλίδης), Μιχάι, Σίντκλεϊ, Εσίτι, Κούρτιτς, Μουργκ (82′ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (73′ Σφιντέρσκι), Μιτρίτσα (73′ Κωνσταντέλιας), Άκπομ (82′ Κούτσιας).