ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ - ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ 1-3: «Καθάρισε» ο Όλντερ Γουίντ

Η Κοπεγχάγη απέδειξε την ανωτερότητά της στη Σλοβακία απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας και πήρε τη νίκη (1-3), χάρη σε δύο γκολ του Όλντερ Γουίντ, για την 1η αγωνιστική του Conference League. Οι Σλοβάκοι την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψουν στην Τούμπα για να αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ.

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας υποδέχτηκε για την πρώτη αγωνιστική του νεοσύστατου UEFA Conference League, με αρκετές απουσίες, μεταξύ αυτών και του Βλάντιμιρ Βάις, την Κοπεγχάγη των Ελλήνων Ζέκα (βασικός) και Οικονόμου (στον πάγκο). Οι Δανοί προηγήθηκαν από το πουθενά αλλά ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Παρά την γρήγορη ισοφάριση, απέδειξαν πως είναι η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, πήρε την μπάλα στα πόδια της και «χτύπησε» όταν βρήκε τα κενά στην άμυνα των Σλοβάκων, για το τελικό 1-3.

Η Κοπεγχάγη, με τη νίκη αυτή, είναι η… συγκάτοικος του ΠΑΟΚ, που επικράτησε της Λίνκολν, στην κορυφή. Οι Δανοί την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται την Λίνκολν, την ίδια ώρα που ο «Δικέφαλος» θα φιλοξενήσει τους Σλοβάκους.

Με έμφαση στις στατικές φάσεις

Χωρίς να παρουσιάσουν κάτι το ιδιαίτερο στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες, βρήκαν γκολ… καρμπόν από στατικές φάσεις. Συγκεκριμένα στο 18ο λεπτό ο Όλντερ Γουίντ έδωσε προβάδισμα στους Δανούς, αφού βρέθηκε μόνος ανάμεσα σε πέντε στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Χέντι έκανε ακριβώς το ίδιο, με τους Σλοβάκους να βρίσκουν την ισοφάριση. Τα γκολ δεν άλλαξαν απολύτως τίποτα, όσον αφορά την εικόνα της αναμέτρησης, με την Κοπεγχάγη να έχει την μπάλα στα πόδια της και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να δημιουργήσουν κινδύνους στις αντεπιθέσεις.

Μέχρι να έρθει το 42ο λεπτό, όπου η άμυνα της Σλόβαν βρισκόταν ψηλά και μία κάθετη πάσα έβγαλε τους Μπιέλ και Στάγκε φάτσα με το τέρμα, με τον πρώτο να δίνει την ασίστ και τον δεύτερο να εκτελεί σε κενή εστία.

Το… σφράγισε από την άσπρη βούλα

Η Σλόβαν έψαξε την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, είχε διάθεση να επιτεθεί, αλλά δεν μπόρεσε να βρει κάτι συντεταγμένο για να απειλήσει την εστία του Γκράμπαρα. Αντίθετα, ο Μπόβινγκ είδε το δικό του σουτ να σταματάει στο δοκάρι, στο 50ο λεπτό, ενώ στο 67′ ο Ντικς κέρδισε πέναλτι και ο Γουίντ δεν έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» το παιχνίδι από την άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το 1-3.

Μάλιστα, οι Δανοί θα μπορούσαν να είχαν δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, αλλά ο Χόβαν σταμάτησε το χαμηλό σουτ του Χόιλουντ στο 82′.

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Χόβαν, Πάουστσεκ (78′ Ντα Σίλβα), Κασία, Μποζίκοφ, Ζμραλ, Τσάβριτς (69′ Ντράζιτς), Άγκμπο, Κανκάβα, Γκριν, Μραζ, Χέντι (84΄Λίτσι)

Κοπεγχάγη: Γκραμπαρα, Ντικς, Κοτσολάβα, Μπόιλεσεν, Κρίστανσεν, Στάγκε (87′ Μπάλντουρσον), Ζέκα, Λεραγκέρ (78′ Γιοχάνεσον), Μπιέλ (87′ Βίλτσεκ), Μπόβινγκ (71′ Άνκερσεν), Όλντερ Γουίντ (79′ Χόιλουντ)