Ελβετία-Ισπανία 1-4: Φουριόζα η πρωταθλήτρια Ευρώπης, παρά το ότι έπαιζε με δέκα!

Η Ισπανία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Ελβετία για τη δεύτερη αγωνιστική της League A του Nations League, νικώντας με 4-1 στη Γενεύη, παρά το γεγονός ότι τελείωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο.

Η Ισπανία απέδειξε γιατί είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης, περνώντας από την Γενεύη απέναντι στην Ελβετία με 4-1 για την δεύτερη αγωνιστική της League A του Nations League. Η νίκη αυτή, αποκτά μεγαλύτερες διαστάσεις, εάν αναλογιστεί κανείς ότι η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε, έπαιζε από το 25′ με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Λε Νορμάν.

Το πρώτο μέρος, ήταν πολύ γεμάτο από συμβάντα, με την Ισπανία να βρίσκει δύο γκολ πριν το πρώτο τέταρτο με τους Χοσέλου και Φαμπιάν Ρουίθ, ενώ στο ενδιάμεσο είχε ακυρωθεί γκολ του Ομεράγκιτς για την Ελβετία, καθώς είχε προηγηθεί χέρι του Φρόιλερ στην αρχή της φάσης. Στο 25ο λεπτό, ο Λε Νορμάν αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Εμπόλο, κάτι που αξιοποίησε η «Νάτι» ένα τέταρτο αργότερα, με το γκολ του Ζέκι Αμντούνι ύστερα από κόρνερ του Βάργκας και κεφαλιά-πάσα του Εμπόλο. Παρά τις προσπάθειες των Ελβετών, το 1-2 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με την Ελβετία να πετυχαίνει γκολ με τον Αμντούνι στο 48′, το οποίο ακυρώθηκε καθώς το κόρνερ του Βάργκας είχε περάσει άουτ. Η Ισπανία ήταν νωθρή για μεγάλο διάστημα στο δεύτερο μέρος, κάτι που ώθησε τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν ευκαιρίες, με πιο χαρακτηριστικές αυτές του Βούτριχ στο 67′ και του Βάργκας στο 75′. Η «φούρια ρόχα» όμως, έδειξε ότι και με δέκα παίκτες μπορεί να είναι επικίνδυνη, με τον Φαμπιάν Ρουίθ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-1 ύστερα από ασίστ του Φεράν Τόρες, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, με τον τελευταίο να δίνει διαστάσεις θριάμβου στο 80′ γράφοντας το 4-1.  Τα τελευταία λεπτά κύλησαν διαδικαστικά, με την Ισπανία να φεύγει θριαμβεύτρια από τη Γενεύη και να φτάνει τους τέσσερις βαθμούς στον όμιλό της με την Ελβετία να μένει στο μηδέν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Κόμπελ, Βούτριχ, Ακάντζι, Ροντρίγκες (62′ Ρίντερ), Ομεράγκιτς, Φρόιλερ, Ζακάρια (62′ Σιέρρο), Άμπισερ (76′ Μοντέιρο), Αμντούνι, Βάργκας (85′ Στέφεν), Εμπόλο (76′ Ντουά)

Ισπανία (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Ράγια, Γκριμάλδο, Λαπόρτ, Λε Νορμάν (25′ αποβολή), Καρβαχάλ, Φαμπιάν Ρουίθ (81′ Αλέις Γκαρθία), Ρόδρι (58′ Θουμπιμέντι), Ν.Γουίλιαμς (58′ Πίνο), Πέδρι (28′ Βιβιάν), Γιαμάλ (46′ Φεράν Τόρες), Χοσέλου