EUROPA LEAGUE: Το άστρο του Όσιμεν έσωσε τη Νάπολι, δεν έφτανε ο Γκέτσε για την Αϊντχόφεν

Η ανώτερη Νάπολι πήρε την ισοπαλία στην έδρα της Λέστερ με 2-2, με δύο πανέμορφα τέρματα του Βίκτορ Όσιμεν, ενώ η Αϊντχόφεν του εξαιρετικού Γκέτσε, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ, με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλες μονομαχίες στις αναμετρήσεις του Europa League στην πρεμιέρα των ομίλων, με τη Νάπολι να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας στο King Power στην έδρα της Λέστερ. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς μπορεί να προηγήθηκε με 2-0, όμως ισοφαρίστηκε με δύο πανέμορφα τέρματα του Βίκτορ Όσιμεν. Η Αϊντχόφεν αν και καλύτερη της Ρεάλ Σοσιεδάδ, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ και σε αυτό το παιχνίδι.

Η Λέστερ άνοιξε το σκορ στο King Power απέναντι στη Νάπολι, με τον Αγιόζε Πέρεθ να εκμεταλεύεται την ανισορροπία στην άμυνα των «παρτενοπέι» και να πλασάρει τον Οσπίνα στο 9‘ για το 1-0. Το σύνολο του Μαουρίτσιο Σάρι επέστρεψε γρήγορα έπειτα από το σοκ του γρήγορου τέρματος και πήρε τα ηνία του αγώνα. Η Νάπολι έχασε ένα τσουβάλι στη συνέχεια, με τους Λορέντσο Ινσίνιε και Βίκτορ Όσιμεν να μην καταφέρνουν να βρουν εστία στα τελειώματα που επιχείρησαν. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς σκόραρε, όμως το γκολ του Ντακά στο 59‘, ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ότι της στέρησε ο διαιτητής όμως, το πήρε λίγα λεπτά αργότερα, αφού σε μία σεμιναρικαού επιπέδου αντεπίθεση, ο Χάρβεϊ Μπαρνς πλάσαρε και έκανε το 2-0. Η Νάπολι όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με θαυμάσια συνεργασία τεσσάρων παικτών και τελικό αποδέκτη τον Όσιμεν, μείωσε σε 2-1 στο 69′. Η βραδιά όμως ήταν του Νιγηριανού στράικερ, όπου με καταπληκτική κεφαλιά ισοφάρισεκαι έγραψε το τελικό 2-2.

Η Αϊντχόφεν προηγήθηκε στο 32′ με τον Μάριο Γκέτσε στον αγώνα με την Ρεάλ Σοσιεδάδ, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν μέσα σε δύο λεπτά με τον Γιανουζάι. Η ομάδα του Αλγκουασίλ έκανε την ανατροπή στο 39‘, με τον Αλεξάντερ Ίσακ. Ο Γκέτσε όμως έδειξε την ποιότητά του, καθώς στο 54ό λεπτό, μετά από πολύ όμορφες ενέργειες όπου άδειασε δύο αντιπάλους, πάσαρε στο Γκάκπο, με τον Ολλανδό να πλασάρει και να ισοφαρίζει. Στα επόμενα λεπτά οι Ολλανδοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσαν, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έμεινε το τελικό 2-2.