ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 1-1: Ισόπαλοι με... μοιραίο τον Πέλκα

Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Φενέρμπαχτσε έμειναν ισόπαλες (1-1) στη Γερμανία, με τον Πέλκα να χάνει πέναλτι στο 90′ που θα μπορούσε να είχε δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Οι Τούρκοι υποδέχονται τον Ολυμπιακό στην επόμενη (2η) αγωνιστική του Europa League.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Φενέρμπαχτσε μοιράστηκαν τις στιγμές τους στο πρώτο ημίχρονο, πήγαν σε μία πιο συντηρητική προσέγγιση στο δεύτερο και εν τέλει έμειναν ισόπαλες στο 1-1, για την πρώτη αγωνιστική του UEFA Europa League. Οι Τούρκοι παρότι μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλουν τον ρυθμό τους, μπορούν να λένε και… ευχαριστώ στον τερματοφύλακά τους, Αλτάι που τους κράτησε σε τουλάχιστον δύο στιγμές. Ο Πέλκας πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 76ο λεπτό και παραλίγο να κρίνει το παιχνίδι, αλλά νικήθηκε από τον Τραπ στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 90.

Η ισοπαλία φέρνει και τους δύο μονομάχους πίσω από τον Ολυμπιακό, που επικράτησε της Αντβέρπ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με τη Φενέρ να υποδέχεται τους «ερυθρόλευκους» την επόμενη αγωνιστική στην Πόλη, ενώ η Άιντραχτ ταξιδεύει στο Βέλγιο.

Πιο δυνατά η Φενέρ, το ισορρόπησε η Άιντραχτ

Οι Τούρκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παρά την τριάδα των Γερμανών στην άμυνα, βρήκε τα κενά για να… χτυπήσει από το ξεκίνημα. Στη φάση διαρκείας του 11ου λεπτού το δοκάρι έσωσε αρχικά τους γηπεδούχους στο σουτ του Μερτ, αλλά στην εξέλιξη της φάσης, παρά τη νέα επέμβαση του Τραπ, ο Οζίλ βρέθηκε προ κενής εστίας και πλάσαρε για το 0-1.

Ο Οζίλ έκανε πολύ καλή δουλειά στο να συνδέει τις γραμμές της Φενέρμπαχτσε, αλλά η Άιντραχτ ένιωθε πιο άνετα όσο ο χρόνος κυλούσε στο παιχνίδι. Ο Κόστιτς δημιούργησε ρήγματα από τα αριστερά και με ένα τέτοιο έφτιαξε το γκολ του Λάμερς. Πάτησε, με μία κούρσα, την περιοχή της Φενέρ και έφερε τον Λάμερς απέναντι στον Αλτάι.

Έψαξαν τη μία φάση

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν φανερό πως οι ομάδες προσπάθησαν να καλύψουν τα κενά του πρώτου ημιχρόνου. Ειδικά η Άιντραχτ, έδειξε να θέλει να υπερασπιστεί το 1-1 και να βρει τη στιγμή της. Μία τέτοια ήταν στο 60, παρόμοια με αυτή του πρώτου γκολ, αλλά το γκολ του Λάμερς ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ.

Ο Γιάκιτς ήταν πραγματικός… μαέστρος στη μεσαία γραμμή των Γερμανών, ενώ κάτι αντίστοιχο συνέβαινε με τον Καμάντα από την απέναντι πλευρά. Ο Κόστιτς δεν κατάφερε να νικήσει στο 75′ τον Αλτάι, που ήταν «παρών» όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του.

Εν τέλει η Φενέρ βρήκε αυτήν τη… μία φάση, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε, όταν ο Τραπ ανέτρεψε στο 90 τον Πέλκα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έχασε το πέναλτι, ο Μπερίσα σκόραρε στο ριμπάουντ αλλά μπήκε αντικανονικά στην περιοχή, με αποτέλεσμα να ακυρωθεί το γκολ από το VAR.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Ντα Κόστα, Χιντερέγκερ, Ν’Ντικά, Ντουρμ, Καμάντα, Σο, Γιάκιτς, Κόστιτς, Μπορέ (72′ Πέτερ Χάουγκε), Λάμερς

Φενέρμπαχτσε: Αλτάι Μπαγιντίρ, Οσάγι-Σάμουελ, Σερντάρ Αζίζ, Κιμ, Ζάλαϊ, Καντίογλου (76′ Γκουμούσκαγια), Λουίζ Γκουστάβο, Μερτ Χακάν (76′ Μέϊερ), Ρόσι, Οζίλ (76′ Πέλκας), Βαλένσια (76′ Μπερίσα)