Σορετίρε - Πελίστρι: Από συμπαίκτες στο Μάντσεστερ, αντίπαλοι στη Super League

Σολα Σορετίρε και Φακούντο Πελίστρι , κάποτε δύο από τα μεγαλύτερα ταλέντα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Πλέον αντίπαλοι με την φανέλα του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού στην Τούμπα.

Σόλα ΣορετίρεΦακούντο Πελίστρι, δυόμιση χρόνια πρίν «τρομοκρατούσαν» αμυντικούς στην Premier League 2 . Τώρα θα βρεθούν αντιμέτωποι για πρώτη φορά στο μεγάλο αποψινό (15/9 20:30) ντέρμπι της Τούμπας για τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό αντίστοιχα

Μαζί οι δύο τους έχουν αγωνιστεί έξι φορές στην PL2 και δύο στο Λιγκ Τρόφι καθώς επίσης και σε δυο φιλικά με την πρώτη ομάδα, ενώ «εμπόδιο» στάθηκαν οι δανεισμοί απο το να δούμε αυτό το  δίδυμο να αγωνίζεται παραπάνω μαζί.

Συγκεκριμένα οι νεαροί wingers έχουν αγωνιστεί 643 λεπτά μαζί σε επίσημους αγώνες της Κ23/Κ21, ενώ έχουν συνεργαστεί σε δύο γκολ.

Για την ανδρική ομάδα έχουν αγωνιστεί μαζί 60 λεπτά σε δύο φιλικά, με τον Σόλα Σορετίρε να μοιράζει ασίστ στον Φακούντο Πελίστρι στο δεύτερο φιλικό με την Ντέρμπι Κάουντι στο 58ο λεπτό για το 2-0 στις 18 Ιουλίου του 2021, για την ιστορία ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Κόλιν Καζίμ-Ρίτσαρντς μείωσε στο τελικό 2-1 υπέρ των  «Κόκκινων διαβόλων».

Αναλυτικά οι αγώνες που έχουν αγωνιστεί μαζί σε επίπεδο Κ23/Κ21:

• Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 Έβερτον (PL2) (90 λεπτά)
  • Μόρκαμπ 4-0 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Κ21 (Λίγκ Τρόφι) (90 λεπτά)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-2 Τότεναμ (PL2) (84 λεπτά) (γκολ ο Σορετίρε, ασίστ ο Πελίστρι)
  • Γουεστ Χαμ 2-0 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (PL2) (82 λεπτά)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 Σαουθάμπτον (PL2) (90 λεπτά) (γκολ ο Πελίστρι, ασίστ ο Σορετίρε)
  • Άκριτον Στάνλεϊ 3-2 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Κ21 (Λιγκ Τρόφι) (78 λεπτά)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 Μάντσεστερ Σίτι (PL2) (64 λεπτά)
  • Τσέλσι 6-1 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (PL2) (65 λεπτά)

Ελπίζουμε αυτή η πρώτη τους «μάχη» να παράγει θέαμα, ενθουσιασμό και στιγμές «μαγείας»για το φίλαθλο κοινό.