Champions League: Απρόσμενη ήττα για Μπαρτσελόνα - Στο «μηδέν» Αταλάντα και Αρσεναλ

Η Μπαρτσελόνα έμεινε από πολύ νωρίς με δέκα παίχτες και ηττήθηκε με 2-1 από την καλύτερη Μονακό, ο Ράγια κράτησε όρθια την Αρσεναλ απέναντι στην Αταλάντα (0-0), ενώ με… buzzer beater επικράτησε η Ατλέτικο Μαδρίτης της Λειψία (2-1). Δείτε όλα τα σημερινά (19/9) παιχνίδια της κορυφαίας διοργάνωσης.

Με την πιο γρήγορη αποβολή στην ιστορία της Μπαρτσελόνα στο Champions League (στο 11ο λεπτό), αυτή του Ερικ Γκαρσία, η ομάδα του Χάνσικ Φλικ έχασε εντελώς την συνοχή της και υποχρεώθηκε σε ήττα στην πρεμιέρα της στο League Phase του Champions League.

Η Μονακό προηγήθηκε με γκολ του Ακλιούς στο 16ο λεπτό, με τον φοβερό νεανία, Λαμίν Γιαμάλ να ισοφαρίζει λίγα λεπτά αργότερα (28′). Οι γηπεδούχοι ήταν κυριαρχικοί, παίζοντας για σχεδόν όλο το παιχνίδι με παίχτη παραπάνω, βρίσκοντας το τέρμα της νίκης με τον Ιλενικένα στο 71ο λεπτό.

Σε ένα παιχνίδι… σούπα, Αταλάντα και Αρσεναλ αλληλοεξουδετερώθηκαν και έμειναν στο 0-0. Κορυφαία στιγμή της αναμέτρησης, η απίθανη διπλή επέμβαση του Ράγια, ο οποίος σταμάτησε δις τον Ρετέγκι, πρώτα από τα έντεκα βήματα (εκτέλεση πέναλτι) και στην συνέχεια στο ριμπάουντ από το οποίο προσπάθησε να σκοράρει ο ίδιος ποδοσφαιριστής.

Η Μπενφίκα του Βαγγέλη Παυλίδη πέρασε πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό 1-2 από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα. Ο Ακτούρκογλου άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 9ο λεπτό, με τον Κοκτσού να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 29′. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, με γκολ του Μίλσον στο 86′, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την λήξη.

Σαν «σίφουνας» πέρασε από την Ολλανδία η Μπάγερ Λεβερκούζεν, σκορπίζοντας στους τέσσερις ανέμους της Φέγενορντ (0-4). Σκόρερ για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο οι Βίρτζ (χ2), Γκριμάλντο και Βελενρόιτερ (αυτογκόλ).

Με γκολ του Χοσέ Μαρία Χιμένεθ, ακριβώς στο 90ο λεπτό της συνάντησης, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε σπουδαία νίκη επί της Λειψία με 2-1. Οι Γερμανοί είχαν προηγηθεί με τέρμα του Σέσκο, μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Γκριεζμάν να ισοφαρίζει με πανέμορφο τελείωμα λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Η Μπρεστ στην παρθενική της εμφάνιση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, επικράτησε με 2-1 επί της Στουρμ Γκρατς (Μαγκνετί 23′, Σιμά 56′ / Φερνάντες (αυτ.) 45′).