Αρης-Ολυμπιακος 2-1: Ο Μανού Γκαρθία «τιμώρησε» τον παλιόφιλο Μεντιλίμπαρ - Αργησε να «μιλήσει» ο Ελ Καμπί

Καλά στημένος στην άμυνα και ουσιαστικός στην επίθεση, με τον Μανού Γκαρθία να σκοράρει και να ταΐζει τον Μορόν στη φάση του δεύτερου γκολ, ο Αρης του Μάντζιου αιφνιδίασε, φρέναρε και τελικά πλήγωσε τον μπερδεμένο -για δεύτερο σερί ματς- Ολυμπιακό που μείωσε τελικά με τον Ελ Καμπί στο 90+6′! – Εγκλημα Παϊρέτο στη φάση του 2-0.

Μανού Γκαρθία και Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ είναι παλιόφιλοι εδώ και χρόνια από το ισπανικό πρωτάθλημα. Ο μέσος του Αρη ήταν εκείνος που με το γκολ που πέτυχε στο 3′ και μ’ εκείνο που έδωσε στον Μορόν στο 43′ πλήγωσε τον Βάσκο τεχνικό του Ολυμπιακού, ο οποίος είδε ξανά την ομάδα του, να βρίσκεται… έτη φωτός μακριά από τον καλό εαυτό της και να παραδίνεται σχετικά εύκολα σε ένα πιο έτοιμο και πιο καλά στημένο αντίπαλο, παρότι κατάφερε να μείωσε τελικά στο 90+6′, με σκόρερ τον Ελ Καμπί. Με λάθη η διαιτησία του Παϊρέτο, έντονες φωνές των «ερυθρολεύκων» για τη φάση του 2-0 που δόθηκε ανύπαρκτο φάουλ και κάρτα στον Ντόη. Για δεύτερο στη σειρά παιχνίδι, οι κάτοχοι του Conference League δεν έβγαλαν σε όλο το ματς μια καθαρή τελική προσπάθεια, παρά μόνο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οπότε και μείωσαν το σκορ!

Πολλά γράφθηκαν στη διάρκεια της εβδομάδας για τον Σέρτζιο Ολιβέιρα και την πιθανή του παρουσία στην ενδεκάδα, ο Ντάνι Γκαρθία ήταν ο κρυφός άσος του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Ο Βάσκος τεχνικός διάλεξε τον συμπατριώτη του μέσο να ξεκινήσει πλάι στον Εσε, ενώ επανέφερε και τον Κάρμο σε ρόλο αριστερού στόπερ αντί του Πιρόλα, πλάι στον Ντόη. Ολες οι όλες δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα συγκριτικά με το προηγούμενο -εντός έδρας- παιχνίδι με τον Παναιτωλικό.

Από την άλλη πλευρά, ο Ακης Μάντζιος παρέταξε ό,τι καλύτερο είχε στη διάθεσή του και σαφή οδηγία να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Στην επιθυμία του Ολυμπιακού να μπει κυριαρχικά στο παιχνίδι και να καθίσει στη θέση του οδηγού, οι γηπεδούχοι είχαν μόλις στο τρίτο λεπτό την καλύτερη απάντηση! Γρήγορη αντεπίθεση, με τον Μάγιο να βρίσκει τον Ντιαντί, ο οποίος μονομάχησε και τελικά ξέφυγε από τον Ορτέγκα για να κόψει τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι, όπου ο Μανού Γκαρθία άνοιξε το σκορ σαν σε προπόνηση, με τη μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Τζολάκη.

Πρώτη φορά πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα της σεζόν οι φιλοξενούμενοι, με τον Ελ Καμπί να κάνει νοήματα στην άμυνα για περισσότερο μυαλό και τον κόουτς να φωνάζει για πιο σωστές τοποθετήσεις και πιο γρήγορη προώθηση της μπάλας προς την επίθεση.

Η πρώτη απόπειρα του Ολυμπιακού να απειλήσει, λόγω των καλών τοποθετήσεων και των δυναμικών παρεμβάσεων στις μονομαχίες από τους γηπεδούχους ήρθε στο 19′, με τον Εσε να βρίσκει τον Ελ Καμπί στην κίνηση και την κεφαλιά του τελευταίου να καταλήξει στα χέρια του Κουέστα.

Δύο λεπτά αργότερα, εκτέλεση του Τσικίνιο σε φάουλ που κέρδισε ο Βέλντε εκτός περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Είναι γεγονός ότι μετά το πρώτο τέταρτο οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι, επιχείρησαν να ανεβάσουν ρυθμό, άλλαξαν καλύτερα τη μπάλα, χωρίς, όμως, να φτάσουν στην καθαρή ευκαιρία για την ισοφάριση.

Οι κενοί χώροι κοντά στην «ερυθρόλευκη» περιοχή, ωστόσο, επέτρεψαν στον Αρη να απειλήσει ξανά με τον Μανού Γκαρθία να ξεφεύγει αρχικά από τον Ντόη και να γυρίζει, με τον Ορτέγκα να προλαβαίνει αρχικά τον Ντιαντί και στη συνέχεια πεσμένος το πλασέ του Μοντσού. Στο 35′ είδε κίτρινη ο Βέλεθ για γκρέμισμα του επελαύνοντα Βέλντε, ενώ πέντε λεπτά νωρίτερα, είχε γλιτώσει άλλη μία για αγκωνιά στον Τσικίνιο. Στο ενδιάμεσο είχε παρατηρηθεί και ο Μάγιο για δυνατό φάουλ πάνω στον Ροντινέι.

Νέα εκτέλεση από τον Τσικίνιο με απευθείας φάουλ στο 36′, η μπάλα ξανά δίπλα στο δεξί δοκάρι. Ακριβώς για τον λόγο που δεν τιμωρήθηκε ο Βέλεθ, για αγκωνιά δηλαδή, τιμωρήθηκε στο 38′ ο Ντόη, μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες από παίκτες και πάγκο του Ολυμπιακού, καθώς όχι μόνο αγκωνιά δεν υπήρξε, αλλά ούτε φάουλ στη συγκεκριμένη φάση!

Απόρροια αυτής της λανθασμένης απόφασης του ρέφερι ήταν το 2-0 που πέτυχε ο Μορόν στο 41′, έπειτα από κόρνερ, απομάκρυνση αρχικά από τον Ντόη και γέμισμα με τη μία του Μάνου Γκαρθία, ο οποίος βρήκε στην κίνηση τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του, για να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση. Παράπονα υπήρξαν από πλευράς φιλοξενουμένων και για την τοποθέτηση των γραμμών από τον AVAR

Οι έντονες αποδοκιμασίες των «ερυθρολεύκων» στη διάρκεια του πρώτου μέρους και δη στα τελευταία λεπτά, κυρίως για τη φάση του 2-0, οδήγησαν τον Ιταλό διαιτητή Παϊρέτο να δείξει δύο κόκκινες κάρτες, την πρώτη στον γυμναστή Χρήστο Μουρίκη αμέσως μετά το 2-0 και τη δεύτερη στον αθλητικό διευθυντή Ντάρκο Κοβάσεβιτς με το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου.

Με δύο αλλαγές επέστρεψαν από την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι. Εμειναν στα αποδυτήρια Ντάνι Γκαρθία και Βέλντε για να περάσουν στο γήπεδο ο Σέρτζιο Ολιβέιρα και ο Γουίλιαν αντίστοιχα. Καλύτερα συγκριτικά με το πρώτο μέρος πάτησαν στο τερέν οι Πειραιώτες, οι οποίοι έψαξαν και το γκολ στο 48′ με τον Ζέλσον να σεντράρει και τον Ελ Καμπί να μην μπορεί από κοντά να γίνει απειλητικός.

Στο διάστημα της έντονης πίεσης του Ολυμπιακού, μάλιστα, λίγο έλειψε από το κλέψιμο του Μανού Γκαρθία στον Κάρμο να προκύψει και τρίτο γκολ για τον Αρη. Ο Ισπανός έφυγε στον κενό χώρο και τροφοδότησε τον Μορόν, ο οποίος έσκαψε τη μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η επόμενη κίνηση του «Μέντι» ήταν μάλλον αναμενόμενη με τον Γιάρεμτσουκ να παίρνει τη θέση του άφαντου Τσικίνιο, στο 69′. Ενα λεπτό αργότερα οι δύο φορ του Ολυμπιακού λίγο έλειψε να απειλήσουν, καθώς έπειτα από δυνατές μονομαχίες, η προβολή του Ελ Καμπί κόπηκε την τελευταία στιγμή. Νέα απευθείας εκτέλεση φάουλ, αυτή τη φορά από τον Ολιβέιρα, έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ στο 72′.

Στο 84′, σε μία ακόμη αντεπίθεση του Αρη, ο Μορόν βρέθηκε από πλάγια θέση απέναντι από τον Τζολάκη, αλλά ο κίπερ του Ολυμπιακού απέκρουσε σωτήρια.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μάγιο, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Βέλεθ, Μοντσού, Ντιάντι (76′ Σαβέριο), Σιφουέντες (90+2′ Ζιλ), Μ. Γκαρθία (76′ Νταρίντα), Σίστο, Μορόν (86′ Σαμόρα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη (76′ Μπιανκόν), Κάρμο, Ορτέγκα, Γκαρθία (46′ Ολιβέιρα), Έσε, Μαρτίνς (76′ Κοστίνια), Τσικίνιο (69′ Γιάρεμτσουκ), Βέλντε (46′ Γουίλιαν), Ελ Κααμπί.