Ρεάλ Μαδρίτης - Εσπανιόλ 4-1: Και αν έχεις Βίνι διάβαινε

Η Εσπανιόλ μπορεί να προηγήθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά η Ρεάλ είχε Βινίσιους που με γκολ και ασίστ σφράγισε τον θρίαμβο των γηπεδούχων με 4-1. – Σκόραρε και ο Εμπαπέ.

Την τρίτη της σερί νίκη πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε 4-1 της Εσπανιόλ στο  «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της La Liga.

Σε ένα καταιγιστικό πρώτο μέρος με 14 τελικές, οι «Μαδριλένοι» δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Ζοάν Γκαρθία, μάλιστα η Ρεάλ συνέχισε το σερί με τα «άσφαιρα» πρώτα ημίχρονα με 17 απο τα 18 γκολ τους φέτος να έρχονται μετά την ανάπαυλα δηλαδή περίπου το 93%.

Οι φιλοξενούμενοι εν τέλει άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Τιμπό Κουρτουά στο 54ο λεπτό, που είδε την μπάλα να χτυπάει στα πόδια του και να μπαίνει στο τέρμα μετά απο σέντρα-σούτ του Ζοφρέ, με την χαρά τους να μην κρατάει για πολύ αφού ο Καρβαχάλ «απάντησε» τέσσερα λεπτά μετά,όταν μετά από απόκρουση του Γκαρσία σε σουτ του Βαλβέρδε στο 58ο λεπτό, ο Μπέλινγκχαμ έκανε γύρισμα, ο Γκαρσία έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Ισπανός μπακ σε κενό τέρμα έκανε το 1-1 για να ξεκίνησει την «αντεπίθεση» της «Βασίλισσας».

Η είσοδος του Βινίσιους «τόνωσε» το παιχνίδι της Ρεάλ, με τον Βραζιλίανο διεθνή να χάνει και μεγάλη ευκαιρία στο 63ο λεπτό ενώ ο Μπέλινγχαμ έχασε άλλη μια δύο λεπτά αργότερα. Στο 68ο λεπτό ήταν σείρα των «Καταλανών» να απειλήσουν την εστία του Κουρτουά, με τον Βέλγο να αποκρούει εντυπωσιακά σουτ του Ζοφρέ.

Στο 75ο λεπτό ήρθε η «λύτρωση» για τους «Μαδριλένους» δια…ποδός Βινίσιους, αφού ο 24χρονος έβγαλε μαγική σέντρα με το εξωτερικό από αριστερά και ο Ροδρίγο πλάσαρε εξ επαφής για το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του να χρηστεί σκόρερ αφού μετά απο κλέψιμο και κάθετη πάσα του Εμπαπέ, ο Βινίσιους δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Γκαρθία για το 3-1 Στο 90ο λεπτό και με πέναλτι που κέρδισε ο Έντρικ, ο Εμπαπέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Οι συνθέσεις:

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ (62’ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Φραν Γκαρσία, Τσουαμενί, Μόντριτς, Μπέλινγκχαμ (83’ Ρούντιγκερ), Βαλβέρδε, Ροδρίγο (83’ Έντρικ), Γκιουλέρ (55’ Βινίσιους), Εμπαπέ

Εσπανιόλ: Χοάν Γκαρσία, Κούμπουλα, Ομάρ, Καμπρέρα, Ρομέρο, Τεχέρο (76’ Αγουάδο), Λοθάνο (66’ Γκραγκέρα), Κραλ, Ζοφρέ (76’ Καρδόνα), Πουάδο (80’ Μίγια), Σεντίρα (46’ Βελίθ).