Ρεάλ Μαδρίτης- Αλαβές 3-2: Τα χρειάστηκε στο φινάλε

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε 3-2 την Αλαβές παρότι στο τέλος πήγε να την πάτησει.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε την Αλαβές με 3-2 στο «Μπερναμπέου», με πολύ άγχος στο τέλος, για την 7η αγωνιστική της Λα Λίγκα και έβαλε πίεση στην πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Εμπαπέ και Ροντρίγκο ήταν οι πρωταγωνιστές της Βασίλισσας σκοράρωντας από ένα γκολ ο καθένας, με εντυπωσιακές ενέργειες στο 40′ και στο 48′ αντίστοιχα, ενώ ο Λούκας Βάσκεθ έβαλε το γρηγορότερο γκολ (55 δευτερόλεπτα)των Μαδριλένων από το 2018, τότε που σκόρερ ήταν… ο ίδιος κόντρα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ στα 49 δευτερόλεπτα.

Το παιχνίδι έδειχνε να κυλάει ήρεμα όταν και έγινε το 3-0 αλλά στα τελευταία λεπτά η Αλαβές ξαναμπήκε στο ματς με τα γκολ του Μπεναβίδες στο 85′ και του Γκαρσία στο 86′. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν σε 2 περιπτώσεις αλλά ήταν άτυχοι.

Ο προπονητής της Αλαβές φωνάζει για κόκκινη, με το δίκιο του, στον Έντρικ. Ο Βραζιλιάνιος κλώτσησε τον αμυντικό των φιλοξενούμενων, Αμπκάρ, σε επίμαχο σημείο χωρίς κανένα λόγο, ενώ το σκορ ήταν στο 3-0.