Κύπελλο Ελλάδος: Το πανόραμα - Οι ομάδες των «16» και πότε θα γίνει η κλήρωση

Ολοκληρώθηκε σήμερα (26/9) η τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος με τις εκπλήξεις να μην περιττεύουν, καθώς η Ζάκυνθος έγινε η μοναδική εκπρόσωπος της Γ΄ Εθνικής που συνεχίζει, ενώ η Κηφισιά απέκλεισε τη Λαμία. Πανιώνιος και Πανσερραϊκός δυσκολεύτηκαν στους αγώνες τους, αλλά υπερσκέλισαν Νέα Ιωνία και Λάρισα.

Η τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, ολοκληρώθηκε σήμερα (26/9) με τα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια της, Κηφισιά-Λαμία, Ζάκυνθος-Παναργειακός, Νέα Ιωνία-Πανιώνιος και ΑΕΛ-Πανσερραϊκός. Και σε αυτά παρατηρήθηκαν μεγάλες εκπλήξεις, με την Κηφισιά να σοκάρει τη Λαμία, τη Ζάκυνθο να γίνεται η μοναδική εκπρόσωπος της Γ΄Εθνικής στους «16» και τον Πανιώνιο να τα βρίσκει σκούρα με τη Νέα Ιωνία, την οποία χρειάστηκε να αποκλείσει στα πέναλτι για να περάσει.

Στο πρώτο εξ αυτών, η Κηφισιά του Σεμπαστιάν Λέτο, πέταξε εκτός συνέχειας τη Λαμία, χάρις στο πέναλτι του Μάναλη στο 81ο λεπτό, για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν εντόνως οι φιλοξενούμενοι. Το σύνολο του Μαρίνου Σατσιά, πίεσε για να πετύχει έστω την ισοφάριση, αλλά όχι μόνο δεν το κατάφερε αυτό, αλλά έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακά της Άλβαρο Ρατόν στο 90ο λεπτό για χτύπημα εκτός φάσης στον Τετέι.

Στη Ζάκυνθο, η ομάδα του νησιού επικράτησε με 2-0 του Παναργειακού, με τους Στεργίου και Παπανικόπουλο να σκοράρουν, στο 34ο και το 68ο λεπτό αντίστοιχα. Έτσι, οι Ζακυνθινοί έγιναν η μοναδική ομάδα από την Γ’ Εθνική που θα συνεχίσει στις 16 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ελλάδος. Το πιο σκληρό ματς έγινε στον Ταύρο,όπου η Νέα Ιωνία ήταν «πολύ σκληρή για να πεθάνει» απέναντι στον Πανιώνιο, τον οποίο οδήγησε στα πέναλτι έπειτα από 120 λεπτά στο στείρο 0-0. Εκεί, οι Νεοσμυρνιώτες φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και επικράτησαν με 2-1, με τους αντιπάλους τους να χάνουν τέσσερα και τους ίδιους άλλα δύο.

Στο καλύτερο παιχνίδι της ημέρας, Λάρισα και Πανσερραϊκός έδωσαν μια ωραία μάχη. Οι Σερραίοι πέτυχαν το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση με τον Μπετανκόρ στο 9ο λεπτό και σε όλο το δεύτερο μέρος το υπερασπίστηκαν με ό,τι είχαν και δεν είχαν, έστω και αν έμειναν με δέκα παίκτες στο 80ο λεπτό λόγω αποβολής του Πεταυράκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το τελικό 0-1 τους στέλνει στην επόμενη φάση και φυσικά θα περιμένουν τον αντίπαλό τους.

Θυμίζουμε ότι στον επόμενο γύρο, τον πέμπτο, θα μπουν και οι τέσσερις «μεγάλοι» της Super League, ήτοι ο Ολυμπιακός, η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός. Η κλήρωση για τους αγώνες της φάσης αυτής θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη (2/10). Την ίδια ημέρα, στις 15:00, θα διεξαχθεί η αναμέτρηση Αιγέας Πλωμαρίου-Καβάλα για τον τρίτο γύρο, από όπου θα προκύψει ο αντίπαλος του Αστέρα AKTOR στην φάση που διανύσαμε.