Ντόρτμουντ - Μπόχουμ 4-2: «Χόρεψε» στην βροχή με ανατροπή και ρεκόρ

Τι και αν βρέθηκε 2-0 πίσω στο σκορ, η Μπορούσια Ντόρτμουντ με «ηγετική» εμφάνιση του Σερχού Γκιρασί ανέτρεψε την κατάσταση, «χόρεψε» στο βροχερό Βεστφάλεν και κατέγραψε ρεκόρ.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε τρομερή ανατροπή στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα, επικρατώντας 4-2 της Μπόχουμ στο τοπικό ντέρμπι. Παρά το σοκ του πρώτου 20λέπτου, με τους «Μπλέ» να σκοράρουν και στις δύο πρώτες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, απέναντι στην εστία του Γκρέγκορ Κόμπελ.

Η Μπόχουμ «σόκαρε» την Ντόρτμουντ στο πρώτο 20λεπτο σκοράροντας δις μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών, πρώτα με τον Μπερό στο 16ο λεπτό, μετά απο όμορφο ένα-δύο με τον Χόφμαν τελείωσε το ίδιο όμορφα την φάση για το 1-0 των «Μπλέ», ενώ ο Ντε Βίτ στο 21ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα των «Μπλέ», όταν μετά απο λάθος του Ελβετού διεθνή Γκρέγκορ Κόμπελ ο Ολλανδός νεοαποκτηθέντας σκόραρε προ κενής εστίας για το 2-0.

Το 2-0 μπορεί να φαινόταν μαγική εικόνα, αλλά καλούσε την ομάδα του Νούρι Σαχίν να αντιδράσει άμεσα. Και έτσι και έγινε, αρχικά με την κεφαλιά του Σερχού Γκιράσι έπειτα απο σέντρα του Γιούλιαν Μπράντ μείωσε σε 2-1 στο 44ο λεπτό, ενώ ισοφάρισε στο 62ο με πέναλτι του αρχηγού της Έμρε Τσάν που κέρδισε ο φορ απο την Γουινέα.

Ο ίδιος ολοκλήρωσε την ανατροπή με ένα αριστοτεχνικό διαγώνιο σουτ στο 75ο λεπτό, ενώ έξι λεπτά αργότερα μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα, όταν ο Ενμέτσα είδε την μπάλα να φεύγει απο τα χέρια του κίπερ της Μπόχουμ για το τελικό 4-2.

Με αυτή την νίκη εκτός απο το ψυχολογικό μπουστάρισμα εν όψει Σέλτικ αλλά και μετά την «πεντάρα» απο την Στουτγκάρδη μία εβδομάδα νωρίτερα, η Μπορούσια Ντόρτμουντ κατέγραψε και ένα τρομερό ρεκόρ, αφού με την νίκη της έφτασε τα 38 σερί αήττητα παιχνίδια εντός έδρας ενώ παίζει Παρασκευή βράδυ ρεκόρ που κατείχε η Βέρντερ Βρέμης με 37, καθώς η τελευταία φορά που οι «Βεστφαλοί» «γεύτηκαν» την ήττα στην έδρα τους, Παρασκεύη βράδυ, ήταν το 2004 κόντρα στην αιώνια αντίπαλο της Σάλκε.