Champions League: Δυο «κανονιές» στην Παρί η Αρσεναλ - Ανετες νίκες για Μπαρτσελόνα, Σίτι, Ιντερ και Ντόρτμουντ

Σπουδαία Ντόρτμουντ, διέσυρε με 7-1 την Σέλτικ για την δεύτερη αγωνιστική του League Phase του Champions League. Ευκολες νίκες για Μπαρτσελόνα, Σίτι και Ιντερ. Η Αρσεναλ πήρε το ντέρμπι με την Παρί. Δείτε όλα τα σημερινά (1/10) αποτελέσματα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Σκοράροντας δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, η Αρσεναλ επικράτησε 2-0 της Παρί Σεν Ζερμέν στο Λονδίνο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της league phase του Τσάμπιονς Λιγκ.
Ο Χάβερτς με κεφαλιά στο 20′ και ο Σάκα με φάουλ που πέρασε απ’ όλους στο 34′, διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.

Με άκρως πειστικότατο τρόπο ήρθε το 2/2 για την Ντόρτμουντ, όπως φανερώνει το τελικό 7-1 επί της Σέλτικ. Τζαν (7′ πέν.), Αντεγέμι (11′, 29′, 42′), Γκιρασί (40′ πέν., 66’) και Νμέτσα (79’), σκόραραν για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν ισοφαριστεί προσωρινά από τον Μαέντα στο 9′.

Στο α’ ημίχρονο κρίθηκε το ματς της Μπαρτσελόνα με τη Γιούνγκ Μπόις και γι’ αυτό φρόντισαν οι Λεβαντόφσκι (8′), Ραφίνια (34′), Μαρτίνες (37′), προτού ο Λεβαντόφσκι «χτυπήσει» εκ νέου στο 51’ και ο Καμαρά βάλει αυτογκόλ στο 81’ για το 5-0.

Ενα τέταρτο χρειάστηκε η Μάντσεστερ Σίτι για να κάμψει την αντίσταση της Σλόβαν στην Μπρατισλάβα, αφού ο Γκιουντογάν άνοιξε το σκορ στο 8′ και ο Φόντεν ζευγάρωσε τα γκολ των πρωταθλητών Αγγλίας στο 15′, ώσπου ο Χάαλαντ βρήκε δίχτυα στο 58’ και ο ΜακΑτί γράψει το τελικό 0-4 στο 74’.

Το γκολ του Μπόνιφεϊς στο 51ο λεπτό ήταν αρκετό για τη Λεβερκούζεν, η οποία νίκησε με 1-0 τη Μίλαν στην «Μπάι Αρίνα» και έκανε το 2/2 στη διοργάνωση.

«Πάρτι» έκανε η Ιντερ στο β’ ημίχρονο επί του προβληματικού αμυντικά Ερυθρού Αστέρα, θριαμβεύοντας με 4-0 στο Μιλάνο χάρη στα γκολ των Τσαλχάνογλου (11’), Αρναούτοβιτς (59’), Λαουτάρο (72’), Ταρέμι (81’ πέν.).

Χάρη σε δυνατό σουτ του Σχάουτεν στο 15ο λεπτό, η Αϊντχόφεν είχε το προβάδισμα (και πολλές ευκαιρίες στη συνέχεια), αλλά η Σπόρτινγκ είπε την τελευταία λέξη στο 84’ με τον Μπραγκάνσα και έφυγε με το 1-1.

Νωρίτερα, η πρωτάρα Μπρεστ… τρέλανε κόσμο με το θριαμβευτικό 4-0 επί της Ζάλτσμπουργκ στη Red Bull Arena και ζευγάρωσε τις νίκες της. Ο Σιμά άνοιξε το σκορ στο 24′ και σε διάστημα εννέα λεπτών η γαλλική ομάδα έβαλε τρία γκολ (66′ Καμαρά, 71′ Σιμά, 75′ Περέιρα Λαζ), φτάνοντας σε μία ιστορική επικράτηση.

Την ίδια ώρα η Σπάρτα Πράγας άντεχε στην πίεση της Στουτγκάρδης και έφευγε με το 1-1 από την MHPArena. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρομερό γκολ του Μιγιό στο 7′, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Κάιρινεν στο 32′.