Champions League: Με Τζόλη η Μπριζ - Ολα τα αποτελέσματα

Με ένα υπέροχο πλασέ του Χρήστου Τζόλη στο 23ο λεπτό, η Μπριζ έκαμψε την αντίσταση της Στουρμ Γκρατς επί αυστριακού εδάφους, επικρατώντας 1-0.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του διεθνούς άσου σε κυρίως φάση Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς είχαν προηγηθεί τα δύο σε επίπεδο προκριματικών στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την Μπεσίκτας τον Αύγουστο του 2020.

Με τον Σαλάχ να έχει γκολ και ασίστ, η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Μπολόνια στο «Ανφιλντ», φτάνοντας στο 2/2 στη league phase της διοργάνωσης.

Ο Αιγύπτιος βρήκε ιδανικά τον ΜακΑλιστερ στο 11′, όταν άνοιξε το σκορ, ενώ με μαγική προσπάθεια και σουτ κλείδωσε τη νίκη στο 75′.

Χάρη σε πέναλτι του Ντέιβιντ στο 45+3′, η Λιλ σόκαρε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Πιέρ Μορουά», ενώ με το ίδιο σκορ (1-0, 79′ Ντουράν) η Αστον Βίλα λύγισε την Μπάγερν στο Μπέρμιγχαμ και έκανε το 2/2.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα (59’ αποβολή Ντι Γκρεγκόριο), η Γιουβέντους επικράτησε 3-2 στη Λειψία (30′, 65′ πέν. Σέσκο – 50′, 68′ Βλάχοβιτς, 83’ Κονσεϊσάο) και ζευγάρωσε τις νίκες της.

Με πέναλτι του Ζακάρια στο 90’, η Μονακό έσωσε την παρτίδα (2-2) στο βροχερό Ζάγκρεμπ κόντρα στην Ντιναμό (45+3’ Σούτσιτς, 66’ Μπατούρινα – 74’ Σαλισού, τα προηγούμενα γκολ).

Ο Βαγγέλης Παυλίδης είχε κλασική ευκαιρία στο 5′, δοκάρι στο 45+2′ και κερδισμένο πέναλτι στο 49′ του αγώνα της Μπενφίκα με την Ατλέτικο.

Οι «αετοί» θριάμβευσαν με 4-0 χάρη στα γκολ των Ακτούρκογλου (13′), Ντι Μαρία (52′ πέν.), Μπα (75′) και Κοκτσού (84’ πέν.), ζευγαρώνοντας τις νίκες τους στη διοργάνωση.

Στο πρώτο ματς στα χρονικά του Τσάμπιονς Λιγκ που περιελάμβανε δύο αυτογκόλ και δύο χαμένα πέναλτι, η Φέγενορντ έφυγε νικήτρια από την έδρα της Τζιρόνα (3-2).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με σουτ του Νταβίντ Λόπεθ στο 20′, τρία λεπτά πριν ο Ερέρα σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας τους και 13 προτού ο Μιλάμπο ανατρέψει τα δεδομένα.

Στο 36′ και στο 67′ χάθηκαν πέναλτι εκατέρωθεν από Ουέντα και Μιόφσκι, o Φαν ντε Μπεκ ισοφάρισε στο 73′, αλλά στο 79′ η Τζιρόνα έβαλε νέο αυτογκόλ με τον Κρέιτσι!

Διά περιπάτου ήρθε η νίκη της Αταλάντα στην ουδέτερη Veltins Arena του Γκελζενκίρχεν, όπως φανερώνει το 3-0 επί της Σαχτάρ (21’ Τζιμσίτι, 44’ Λούκμαν, 48’ Μπελανόβα).