Τζολάκης: Οι αποκρούσεις που αλλάζουν «αθόρυβα» τα βράδια

Κωνσταντίνος Τζολάκης
eurokinissi

Την ώρα που οι «προβολείς» πέφτουν αλλού, ο Κωσταντής Τζολάκης αλλάζει με τρόπο αθόρυβο, τα βράδια του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί στο παιχνίδι απέναντι στην Μπράγκα. Ο Ολυμπιακός έπαιξε σαν… Θρύλος, έβαλε το ευρωπαϊκό του κοστούμι και διέλυσε με 3-0 τη Μπράγκα, με τον Ελ Καμπί να βάζει δυο γκολ, τον Έσε να προσθέτει ένα τέρμα και τον 17χρονο Μουζακίτη να τραβάει-όπως είναι φυσικό- τα βλέμματα και να αποθεώνεται από τους οπαδούς της ομάδας του Πειραιά.

Όπως και στα βιβλία, έτσι και στους αγώνες, υπάρχουν πολλές μεριές για την «ανάγνωση» ενός παιχνιδιού. Η ιστορία μπορεί να ήταν εντελώς  διαφορετική, αν ο Κωσταντής Τζολάκης δεν έπιανε με μια φοβερή απόκρουση το σουτ του Όρτα στο 38ο λεπτό.

Κανείς φυσικά δεν θα μάθει τι θα γινόταν αν έμπαινε αυτό το γκολ. Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να έβρισκαν τον τρόπο να γυρίσουν το ματς. Μπορεί η Μπράγκα με αυτό τον τρόπο να… έκοβε τα φτερά των γηπεδούχων. Όπως και να έχει το συμπέρασμα είναι το ίδιο.

Ο Τζολάκης με την παρουσία του στα γκολποστ παρέχει ασφάλεια στον Ολυμπιακό και του… φτιάχνει «αθόρυβα» τα βράδια του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Άλλωστε, μην ξεχνάμε πως λίγο μετά την απόκρουση του Έλληνα τερματοφύλακα και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό, οι «Πειραιώτες» βρήκαν δίχτυα με τον Ελ Καμπί και αντί να βρεθούν πίσω στο σκορ (κάτι που θα ήταν εντελώς άδικο λόγω της εξαιρετικής εικόνας που παρουσίασαν) βρέθηκαν να πηγαίνουν με το 1-0 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Κωσταντής Τζολάκης, σε αυτά τα δυο παιχνίδια του Europa League έχει 5.5 αποκρούσεις ανά παιχνίδι, αποτρέπει περίπου 2 γκολ ανά ματς (όχι και εύκολο απέναντι σε ομάδες κορυφαίου επιπέδου όπως η Λιόν και η Μπράγκα) και έχει βαθμολογηθεί από το Sofascore με 7.4 και 7.9 απέναντι σε Γάλλους και Πορτογάλους αντίστοιχα.

Όσον αφορά την περσινή σεζόν στην Ευρώπη, ήταν ένας εκ των πρωταγωνιστών του Ολυμπιακού, όχι μόνο για την διαδικασία των πέναλτι απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, αλλά και για το μόλις 1 γκολ παθητικό σε 6 συμμετοχές, τις 4 αποκρούσεις ανά παιχνίδι, αλλά και τις 2 φορές που κράτησε ανέπαφη την εστία του, απέναντι σε Άστον Βίλα και Φιορεντίνα.

Ο Ολυμπιακός έχει βρει τον δικό του «κέρβερο» κάτω από τα «ερυθρόλευκα» δοκάρια…