Aρης-Λαμία 2-0: Mορόν από τον πλανήτη... Αρη και στην κορυφή της βαθμολογίας!

Ο απίθανος Λόρεν Μορόν σκόραρε δύο γκολ από το ημίχρονο, έφτασε τα έξι στο πρωτάθλημα και με το σβηστό 2-0 επί της Λαμίας και τη γκέλα της ΑΕΚ στο Αγρίνιο, ο Αρης σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας!

Πω πω ένας Μορόν! Ο περσινός πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος της Super League με διαστημική εμφάνιση πέτυχε άλλα δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο και οδήγησε σε εύκολη νίκη τον Αρη κόντρα στη Λαμία με το τελικό 2-0 μπροστά στον κόσμο του.

Ο Ισπανός στράικερ έφτασε τα έξι γκολ και είναι πάλι πρώτος στον πίνακα των σκόρερ, ενώ ο Αρης κάνει στο ξεκίνημα της 7ης αγωνιστικής παρέα στην ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας!

Χωρίς Φαμπιάνο, χωρίς Μάγιο, αλλά και χωρίς Φρίντεκ που αποκλείστηκε πριν το ματς από την αποστολή εξαιτίας γαστρεντερίτιδας, δηλαδή χωρίς τα 3/4 της άμυνας, ο Αρης δεν είχε κανένα πρόβλημα. Και δεν είχε καθώς όπως στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, έτσι και τώρα σκόραρε νωρίς, έδιωξε το άγχος και διαχειρίστηκε το παιχνίδι με άνεση. Με τον Ολυμπιακό ο Μάνου Γκαρθία βρήκε γκολ στο 3′, με τη Λαμία ο Μορόν χρειάστηκε ακόμα… μισό λεπτό για να βρει δίχτυα.

Ο Μορόν άξοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό με τρομερή κεφαλιά στην απέναντι γωνία του Κόστιτς και στο 43′ σκόραρε ξανά με ισχυρό σουτ έξω από την περιοχή για το 2-0. Κέρδισε ένα πέναλτι που ακυρώθηκε με παρέμβαση του VAR, ενώ σκόραρε ένα ακόμα γκολ, που ακυρώθηκε επειδή ο Χουάνκαρ ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Με εκτελεστή τον σούπερ Μορόν  και τη μαγική τριάδα Μάνου, Μόντσου, Σιφουέντες πίσω του, ο Αρης έκανε το 3Χ3 κερδίζοντας και τη Λαμία στο Κλεάνθης Βικελίδης και πάει στη διακοπή του πρωταθλήματος πιο άνετος από ποτέ, αλλά και με πειστικές εμφανίσεις που δείχνουν ότι κάτι έχει αλλάξει για τα καλά στην ομάδα του Ακη Μάντζιου. Η ομάδα του Αρη που χτίζει σερί, θα υποδεχτεί πάλι στο Κλεάνθης Βικελίδης την Καλλιθέα, μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος για τις εθνικές ομάδες.

• Ντεμπούτο με τη φανέλα του Αρη έκανε λίγο πριν το τέλος ο Σουηδός Κουάισον, που είχε να αγωνιστεί από τον Δεκέμβριο του 2023 στην Αλ Ετιφάκ.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μοντόγια, Χουάνκαρ (87′ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Ρόουζ, Μόντσου, Σιφουέντες (71′ Νταρίντα), Ντιαντί (71′ Φετφατζίδης), Μάνου Γκαρθία, Σίστο (63′ Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (87′ Κουάισον)

ΛΑΜΙΑ: Κόστιτς, Γιαννούτσος, Κορνέζος, Αντράντε, Σαραμαντάς (46′ Μέκιτς), Ραντόνια (80′ Ντεντάκης), Νούνιες, Δοϊρανλής (67′ Ενρίκες), Μπίκοφ (80′ Αθανασακόπουλος), Ρινγκ, Γκουίντο