Αντώνης Καρπετόπουλος: Δεν είναι παράδοξο ότι ο Αλόνσο δήλωσε ευχαριστημένος από τους παίκτες του κι ο Μεντιλίμπαρ όχι

Όταν υπάρχει στο πρωτάθλημα το ντέρμπι ΠΑΟ – Ολυμπιακός είναι σαν να μην υπάρχει άλλο ματς στην Ελλάδα. Εληξε αυτή τη φορά 0-0 αλλά είναι μια λευκή ισοπαλία άδικη και για τους δυο, αφού οι δυο ομάδες προσπάθησαν με τον τρόπο τους να κερδίσουν.

Η τεράστια παρουσία των οπαδών του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ δεν τον βοήθησε να πάρει μια νίκη που είχε ανάγκη, όχι μόνο για την βαθμολογία αλλά και για να αλλάξει την σεζόν του. Ο Αλόνσο έχασε τον βασικό τερματοφύλακα Ντραγκοφσκι πριν το παιχνίδι ξεκινήσει και τον αντικατέστησε με τον Λοντίγκιν η παρουσία του οποίου υπήρξε καθοριστική. Στο 40΄έχασε και τον Ιωαννίδη που πόνεσε και θα χάσει και τα ματς της Εθνικής: μπήκε στη θέση του ο Σπόραρ. Ο Αλόνσο κράτησε στην αρχική ενδεκάδα τους ακραίους μπακ, τον Μπαλντοκ και τον Μπλαντένοβιτς παρά το κακό τους παιχνίδι στην Opap Αρένα κι αυτοί ήταν τουλάχιστον προσεχτικότεροι – καλοί στο πρώτο ημίχρονο, λιγότερο στην επανάληψη. Ο κόουτς του ΠΑΟ έδωσε θέση βασικού στον Τσέριν δίπλα στον Αράο και έβαλε στα αριστερά τον Τζούρισιτς περιμένοντας πρωτοβουλίες, ενώ εμπιστεύτηκε τον Μπακασέτα, παρά τη μουρμούρα που υπάρχει για τις εμφανίσεις του. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο καλά κι είχε όλες σχεδόν τις σπουδαίες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου: μια κεφαλιά του Γεντβάι και μια του Ινγκασον έφυγαν ελάχιστα άουτ – ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κοντή ομάδα για να αμυνθεί σωστά σε στημένες φάσεις και σε μια τέτοια στο 45΄ο ΠΑΟ έχασε με τον Σπόραρ την πιο μεγάλη του ευκαιρία καθώς τον νίκησε ο Τζολάκης εξ επαφής, ενώ προηγουμένως σπουδαία σουτ του Τζούρισιτς και του Μπλαντένοβιτς εκτός περιοχής «ξύρισαν» τα δοκάρια. Αλλά στην ευκαιρία του 45΄ο ΠΑΟ ολοκλήρωσε την παρουσία του στο ματς.

Η απάντηση του Βάσκου

Ο Μεντιλίμπαρ αν μπορούσε θα έστελνε στο γήπεδο την ομάδα που έπαιξε με την Μπράγκα – και το ξέρουμε. Υποχρεώθηκε να αλλάξει τον τραυματία Τσικίνιο, αλλά τον αντικατέστησε με τον αόρατο Όλιβειρα. Στο δεύτερο ημίχρονο διόρθωσε το λάθος του βάζοντας τον Κωστούλα και παίζοντας με 11 παίκτες ο Ολυμπιακός άλλαξε θεαματικά. Στο πρώτο ημίχρονο πιο πολύ από τον Ολυμπιακό έβλεπες το σχήμα του: η τοποθέτηση στο γήπεδο ήταν αυτή που έπρεπε, η απόδοση όμως όχι αφού ήταν σαν στην μεσαία γραμμή να παίζει με ένα λιγότερο. Στο δεύτερο ημίχρονο η φρεσκάδα του Κωστούλα άλλαξε το πράγμα κι ο Μεντιλίμπαρ, αλλάζοντας χάρη σε αυτόν τρεις φορές το σχήμα της επίθεσης πήγε να πάρει το ματς.

Ο Κωστούλας μετά από κόρνερ στο 53’ κι αμέσως μετά ο Μαρτίνς έψαξαν το γκολ, όπως και ο ΕλΚαμπί με κεφαλιά στο 56’. Στο 70’ ο Μουζακίτης τρόμαξε τον Λοντιγκιν, αλλά ο Κωστούλας δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα στο ριμπάουντ. Ο Μεντιλίμπαρ έπαιξε κάποια στιγμή με Κωστούλα δεξιά, Βέλντε αριστερά και ΕλΚαμπί, ενώ στο τέλος έριξε στο ματς και τον Μασούρα, αλλά είχε σε πιο χαμηλές στροφές τους κουρασμένους από το ματς με την Μπράγκα Ροντινέι και Ζέλσον και δεν πήρε σχεδόν τίποτα πάλι από τις καλοκαιρινές μεταγραφές. Η καλύτερή ευκαιρία του Ολυμπιακού ήταν στις καθυστερήσεις αλλά ο Λοντίγκιν νίκησε τον Μασούρα που βρέθηκε απέναντί του από μια κάθετη του Κωστούλα. Ο Λοντίγκιν είχε δώσει στο πρώτο ημίχρονο με ένα τεράστιο λάθος την δυνατότητα στον ΕλΚαμπί να σκοράρει: ο Ινγκασον πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Στη φάση του τέλους ο τερματοφύλακας εξιλεώθηκε. Το 0-0 ωστόσο βόλεψε τον ΠΑΟ λιγότερο από όσο στον Ολυμπιακό: στο τέλος υπήρξαν αποδοκιμασίες. Δεν είναι ωστόσο παράδοξο ότι ο Αλόνσο δήλωσε ευχαριστημένος από τους παίκτες του κι ο Μεντιλίμπαρ όχι. Ο Βάσκος ήθελε την νίκη. Ο Αλόνσο χρειάζεται την στήριξη των παικτών του.