ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ 3-0: Τσιμίκας σερβίρει… Λίβερπουλ εκτελεί!

Ο Κώστας Τσιμίκας ξεκίνησε βασικός απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας και από δικά του κόρνερ μπήκε το θεμέλιο μιας ακόμη τριάρας της Λίβερπουλ

Ο Γιούργκεν Κλοπ το έχει ξεκαθαρίσει: «Νιώθω ευτυχής που ο Κώστας είναι σε τόσο καλή κατάσταση και τον έχω δίπλα στον Άντι». Και ο Γερμανός φροντίζει να αποδεικνύει με πράξεις την απόλυτη εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του Κώστα Τσιμίκα.
Με τον Έλληνα διεθνή αμυντικό στο βασικό σχήμα και τον Κλοπ να ακολουθεί φέτος ολοκληρωτικά διαφορετική πολιτική αναφορικά με το ροτέισον της ομάδας (ξανά πέντε αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι με τη Μίλαν, στο οποίο δεν είχε διστάσει να ξεκουράσει τον Φαν Ντάικ), η Λίβερπουλ ήθελε να συνεχίσει το ιδιαίτερα αξιόπιστο φετινό της ξεκίνημα, απέναντι σε μια ομάδα που είχε δείξει τη δυναμική της στο πρόσφατο λονδρέζικο ντέρμπι με την Τότεναμ.

Η Κρίσταλ Πάλας έβαλε πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους στο «Άνφιλντ», ωστόσο δεν είχε αντίδοτο στις εκτελέσεις κόρνερ του «Tsimi». Δύο… φονικά στατικά του Τσιμίκα στο 43′ και το 78′, ισάριθμες εκτελέσεις από Μανέ και Σαλάχ και η Λίβερπουλ έκλεισε ιδανικά την πρώτη εβδομάδα διαδοχικών αγώνων με το απόλυτο 3 στα 3. Επιπλέον (κι αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό στην εξίσωση της φετινής σεζόν) είδε τον Άλισον να διατηρεί τέταρτη ανέπαφη εστία στα πρώτα πέντε παιχνίδια της σεζόν στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Το εκατοστό γκολ του Μανέ έλυσε το γόρδιο δεσμό

Αν οι φίλοι της Λίβερπουλ περίμεναν κόντρα στην Πάλας ένα πρώτο ημίχρονο ανάλογης επιθετικής έντασης με το καταιγιστικό πρώτο τέταρτο του αγώνα με τη Μίλαν, λογάριαζαν χωρίς τους ξενοδόχους από το Λονδίνο. Μόλις στο 2’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το πρώτο γκολ της αναμέτρησης, ωστόσο ο Άλισον κατόρθωσε να απομακρύνει την μπάλα με εκπληκτική επέμβαση πάνω από τη γραμμή της εστίας του μετά από… κατά λάθος γονατιά του Ζαχά!

Με τον Πατρίκ Βιεϊρά να εμφανίζει όπως και στο παιχνίδι με την Τότεναμ μια ομάδα που επιδιώκει να έχει όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της, το έργο των «κόκκινων» έμοιαζε να είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Και έγινε ακόμη δυσκολότερο, αφενός εξαιτίας των εξαιρετικών επεμβάσεων του Γκουαϊτα και αφετέρου λόγω της φετινής τάσης των επιθετικών του Κλοπ να χάνουν γκολ που… δεν χάνονται!

Με τον Ισπανό πορτιέρο να σταματά στο 16’ το δεύτερο γκολ του Χέντερσον μέσα σε μόλις τέσσερις μέρες και τον Ζότα να χάνει το… άχαστο στο 38’ (όταν πήρε το ριμπάουντ μετά από σωτήρια επέμβαση του πορτιέρο της Πάλας σε εξ επαφής κεφαλιά του Τιάγκο, αλλά την έστειλε για… κολύμπι στο λιμάνι του Λίβερπουλ) το «κόκκινο» γκολ άρχισε να… μυρίζει όσο κυλούσε ο χρόνος προς το φινάλε του α’ ημιχρόνου. Και έμελλε να έρθει από τα πόδια του Σάντιο Μανέ δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, όταν ο Τσιμίκας εκτέλεσε κόρνερ ο Γκουαϊτα επενέβη ξανά σωτήρια σε απίθανη γυριστή κεφαλιά του Σαλάχ, αλλά ο Σενεγαλέζος επιθετικός ήταν πιο… εύστοχος στο ριμπάουντ απ’ ότι ο Ζότα και η Λίβερπουλ έφυγε για τα αποδυτήρια προηγούμενη με την… ελάχιστη τιμή (1-0).

Έπαιξε με τη φωτιά στο δεύτερο, αλλά… δεν κάηκε η Λίβερπουλ

Ενδεχομένως οι φίλοι της Λίβερπουλ να περίμεναν ότι το εκατοστό γκολ του Μανέ με την κόκκινη φανέλα θα… άνοιγε τον ασκό του Αιόλου της επιθετικότητας της ομάδας τους. Κάτι τέτοιο, όμως, δεν συνέβη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.
Αντίθετα η Πάλας άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, πλησίαζε απειλητικά στην περιοχή του Άλισον, αλλά δυσκολευόταν να βρεθεί σε θέση βολής απέναντι στον Βραζιλιάνο πορτιέρο.
Παρά το ροτέισον του Κλοπ, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να βγάζουν κούραση στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός τους ήταν απελπιστικά αργός και είναι χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκε να φτάσουμε στο 68’ για να αισθανθεί ξανά λίγη πίεση ο Γκουαϊτα, με τον Ισπανό να επεμβαίνει αποτελεσματικά σε διαδοχικά σουτ των Μανέ και Σαλάχ.
Σαν να μην έφτανε η κακή εικόνα της ομάδας του, ο Κλοπ είχε κι άλλο λόγο να δείχνει… συννεφιασμένος, καθώς για άλλο ένα παιχνίδι είδε μέσο του (αυτή τη φορά τον Τιάγκο) να τραυματίζεται, και να εγκαταλείπει πρόωρα το χορτάρι.
Βλέποντας την εικόνα των γηπεδούχων, ο Βιεϊρά έδειξε να… μυρίζει αίμα και έριξε για το τελευταίο ημίωρο στο παιχνίδι τον ήρωα του αγώνα με την Τότεναμ. Στο 73’ μάλιστα ο Εντουάρ έφτασε… πρόσωπο με πρόσωπο με την ισοφάριση, αλλά το λανθασμένο του κοντρόλ έδωσε την ευκαιρία στον Άλισον να αποσοβήσει το… μοιραίο για την ομάδα του.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 78′ όταν και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος και πάλι με αφετηρία εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα. Από τα πόδια του Έλληνα άσσου, και με μεσολάβηση του Φαν Ντάικ, η μπάλα προσγειώθηκε στα πόδια του Σαλάχ και από εκεί μετά από κοντινό… πυροβολισμό του Σαλάχ, στα δίχτυα του Γκουαϊτα. Η γκολάρα του Κεϊτά στην εκπνοή, έμελλε απλά να αποτελέσει το κερασάκι σε μια ακόμη «τριάρα» της ομάδας του Κλοπ, που όμως δεν είχε καμία σχέση σε βαθμό δυσκολίας με τις προηγούμενες.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Τσιμίκας, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Χέντερσον (87′ Οριγκί), Τιάγκο (62’ Κεϊτά), Μανέ, Σαλάχ, Ζότα (76’ Τζόουνς)

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαϊτα, Γουορντ, Άντερσεν, Μίτσελ, Γκουέι, Κουγιατέ (82’ Ολίσε), Μακ Άρθουρ (65’ Ρίντεβαλντ), Γκάλαχερ, Αγιού, Ζαχά, Μπεντέκε (65’ Εντουάρ)