Αγγλία-Ελλάδα 1-2: Για σένα, Τζορτζ - Ελλήνων έπος μέσα στο «Γουέμπλεϊ»!

Μπαλάρα και κατάθεση ψυχής της Εθνικής Ελλάδας στο Γουέμπλεϊ και ιστορική νίκη με 2-1, αφιερωμένη στον αδικοχαμένο Τζορτζ Μπάλντοκ! Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βαγγέλης Παυλίδης που σκόραρε και τα δύο γκολ.

Εκπλήξεις η ενδεκάδα του Γιοβάνοβιτς δεν είχε. Αναγκαστική ήταν αυτή στο αριστερό άκρο της άμυνας με τον Γιαννούλη να παίρνει τη θέση του Τσιμίκα που έμεινε εκτός αποστολής επειδή ήταν άρρωστος. Ο Παυλίδης, όπως αναμενόταν, πήρε τη θέση στην επίθεση του τραυματία Ιωαννίδη και ήταν αυτός που δημιούργησε κι έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ελλάδας, στην αντεπίθεση, με το πλασέ του να καταλήγει λίγο άουτ.

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 10′, η Εθνική μας έχασε τεράστια ευκαιρία, τη μεγαλύτερη του πρώτου μέρους. Ο Πίκφορντ βγήκε εκτός περιοχής με την μπάλα, ο Μπακασέτας επενέβη και εκτέλεσε άμεσα στην κενή εστία όμως ο Κόλγουιλ με τρομερό σπριντ πρόλαβε την μπάλα προτού περάσει ολόκληρη τη γραμμή.

Η απάντηση των Άγγλων ήρθε στο 23ο λεπτό. Ο Μπέλινγκχαμ γύρισε στον Πάλμερ ο οποίος δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να βρει εστία.

Σε γενικές γραμμές η Ελλάδα κοίταξε στα μάτια τους γηπεδούχους και για μεγάλο διάστημα στο πρώτο μέρος ακολούθησε τον ρυθμό τους. Οταν επήλθε η κούραση η Αγγλία πήρε τα ηνία του αγώνα, αλλά δεν έχασε άλλη ευκαιρία μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ιδανικό για την Ελλάδα. Στο 49ο λεπτό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε κεφάλι στο σκορ με μία περίτεχνη ενέργεια του Βαγγέλη Παυλίδη. Όλα ξεκίνησαν από τον Κουλιεράκη που άφησε την άμυνα και έφτασε μέχρι την επίθεση, πασάροντας στον φορ της Μπενφίκα, ο οποίος απέφυγε τους Άγγλους αμυντικούς και πλάσαρε τον Πίκφορντ για το 1-0!

Το γκολ έδωσε ορμή στους Έλληνες παίκτες που κυριάρχησαν στη συνέχεια και απείλησαν κι άλλες φορές, με τους Άγγλους να μη ξέρουν… από πού τους ήρθε.

Μετά το 60′ η Αγγλία άρχισε να συνέρχεται και σε αυτό έπαιξε ρόλο η είσοδος του Ουότκινς στο παιχνίδι. Μάλιστα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα απείλησε με σουτ εντός περιοχής για το 1-1, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Αγγλία πίεσε με την πάροδο του χρόνου και ήταν απολύτως φυσιολογικό, όπως ήταν φυσιολογική η αντίδραση του Γιοβάνοβιτς με τις σωστές αλλαγές από τον πάγκο. Η Ελλάδα έπαιζε στον κενό χώρο τις αντεπιθέσεις, δύο φορές σκόραρε με Τζόλη και Παυλίδη, αλλά τα γκολ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ και λίγο ήθελε για να γράψουμε ιστορία.

Τόσο όσο βρήκε την μπάλα ο Βλαχοδήμος στο σουτ του Μπέλιγχαμ, ο οποίος στο 87ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια.

Η Ελλαδάρα του Γιοβάνοβιτς, όμως και δη ο Βαγγέλης Παυλίδης δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η επιμονή και η υπομονή έφεραν το δεύτερο προσωπικό τέρμα του επιθετικού της Μπενφίκα, ο οποίος έγραψε ιστορία όπως ιστορία έγραψε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μέσα στο σπίτι των Άγγλων!

ΑΓΓΛΙΑ (Λι Κάρλσεϊ): Πίκφορντ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Στόουνς, Κόλγουιλ, Λιούις, Ράις, Πάλμερ, Φόντεν (72΄ Σολάνκε), Μπέλιγχαμ, Σάκα (52΄ Μαντουέκε), Γκόρντον (60΄ Γουότκινς)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Γιαννούλης, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Ρότα, Σιώπης (66΄ Ζαφείρης), Κουρμπέλης (74΄ Μάνταλος), Μπακασέτας (86΄ Βαγιαννίδης), Τζόλης (86΄ Κωνσταντέλιας), Μασούρας (66΄ Πέλκας), Παυλίδης