ΙΝΤΕΡ - ΜΠΟΛΟΝΙΑ 6-1: Πάρτι για τους «νερατζούρι», ντοπιέτα για Τζέκο

Με τους παίκτες του Σιμόνε Ιντσάγκι να δίνουν επιθετικό σεμινάριο και να πιάνουν υψηλά επίπεδα απόδοσης, η Ίντερ «σκόρπισε» την ανήμπορη να αντιδράσει Μπολόνια με 6-1 στο Τζουζέπε Μεάτσα και πάτησε κορυφή στην βαθμολογία της Serie A.

Με άγριες διαθέσεις η Ίντερ του Σιμόνε Ινστάγκι, διέλυσε την Μπολόνια με 6-1 στο Τζουζέπε Μεάτσα για την τέταρτη αγωνιστική της Serie A και πάτησε την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι «νερατζούρι» μύρισαν αίμα και χτύπησαν σε κάθε αδυναμία της ομάδας του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς, χωρίς να αφήσουν λεπτό το πόδι από το γκάζι.

Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο

Αντίδραση έβγαλε η Ίντερ μετά την ήττα, μεσοβδόμαδα από την Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας για τους ομίλους του Champions League. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι μπήκε με «φούρια» στην αναμέτρηση με την Μπολόνια και δεν άφησε κανένα περιθώριο στο σύνολο του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς. Το σκορ άνοιξε μόλις στο λεπτό ο Λαουτάρο Μαρτίνες μετά από παράλληλη πάσα του Ντάμφρις στην μικρή περιοχή. Ο Αργεντινός πλάσαρε και έδειξε από νωρίς πως τα πράγματα θα είναι δύσκολα για τους φιλοξενούμενους.

Το 2-0 έκανε ο Σκρίνιαρ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μάρκο στο 30‘. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Νικολό Μπαρέλα έκανε το 3-0 με κοντινό πλασέ, «σβήνοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Οι παίκτες του Μιχαϊλοβιτς δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και πήγαν στα αποδυτήρια με βαρύ σκορ στην πλάτη.

Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο μέρος

Η Μπολόνια μπήκε με σκοπό να περιορίσει τις επιθετικές αρετές των επιθετικών των «νερατζούρι». Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Μάταια όμως καθώς οποιαδήποτε προσπάθεια έκαναν βρήκε στο τείχος που λέγεται Χαντάνοβιτς. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά στροφές και έχασαν τεράστια ευκαιρία με την βολίδα του Λαουτάρο να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 54′, ο Βεσίνο με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 4-0.

Δεν σταματούσε το τρένο του Ιντσάγκι

Με «σπασμένα φρένα» συνέχισε η Ίντερ. Η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη, με τους παίκτες του Ιντσάγκι να ψάχνουν μανιωδώς και πέμπτο τέρμα. Αυτό έκανε ο Έντιν Τζέκο που είχε περάσει ως αναγκαστική αλλαγή αντί του Κορέα στο 29′. Ο Βόσνιος μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα της Μπολόνια, έγινε αποδέκτης της μπάλας στην μικρή περιοχή και με κοντινό πλασέ, έκανε το 5-0 στο 63‘. Λίγα λεπτά αργότερα ο 35χρονος ξαναχτύπησε, αφού μετά από πάσα του Σάντσεθ, ο Τζέκο με σουτ από δύσκολη γωνία εκτέλεσε τον Σκορούπσκι για το 6-0 στο 68‘. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Μπολόνια, ήταν να μειώσει σε 6-1 με τον Θέτε, σημειώνοντας το γκολ της τιμής.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ντάμφρις, Μπαστόνι, Ντε Φράι (Ρανόκια 67′), Σκρίνιαρ, Ντι Μάρκο, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Βεσίνο, Κορέα (Τζέκο 29′) , Μαρτίνες (Σάντσες 67′)

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Μπονιφάτσι, Μεδέλ, Ντε Σιλβέστρι, Χίκεϊ, Σβάνμπεργκ (Μπάροου 56′), Ντομίνγκες, Όλσεν, Σοριάνο, Σανσόνε, Αρναούτοβιτς