Ολυμπιακός-Αρης 102-72: Μπασκετάρα και... κατοστάρα στο ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός… γύρισε το ημερολόγιο στο 2022, πρόσθεσε τον «ζεστό» Φουρνιέ και μετέτρεψε τον αγώνα με τον Αρη σε ματς πενταλέπτου. Απίθανος ο Σάσα Βεζένκοφ, πολύ δυνατός ο Ράιτ, εκπληκτικός ο Παπανικολάου, κάνει ήδη τη διαφορά ο Φαλ!

Μπάσκετ βγαλμένο… από την καλύτερή του περίοδο έπαιξε απέναντι στον Αρη ο Ολυμπιακός, που είχε ουσιαστικά όλη την ομάδα σε καλή μέρα και νίκησε πολύ εύκολα με κατοστάρα… συν δύο τους προβληματικούς Θεσσαλονικείς (102-72).

Ο εκπληκτικός Ράιτ βγήκε πρώτος σκόρερ με 23π., ενώ ακολούθησε με 22π. ο Βεζένκοφ. Διψήφιοι για τον Ολυμπιακό ήταν και οι Φουρνιέ (11π.) και Ντόρσεϊ (10π.). Για τον Αρη ξεχώρισαν ως προς το σκοράρισμα οι Νόλι (21π.) και ΝτεΤζούλιους (17π.).

Οι Πειραιώτες έστησαν ένα… μπασκετικό πάρτι στην πρώτη περίοδο, παίζοντας με εξαιρετικούς αυτοματισμούς σε πολύ μεγάλη ταχύτητα και έφτασαν πάρα πολύ γρήγορα τις διψήφιες διαφορές. Μέσα στην πρώτη, μόνο, περίοδο, ο εκπληκτικός Εβάν Φουρνιέ έφτασε τις 5 ασίστ με εντυπωσιακό μπάσκετ και ο Βεζένκοφ… χαλαρά τους 10 πόντους, ενώ 7 σημείωσε και ο Ράιτ. Η ομάδα έφτασε τις 14 ασίστ για 1 μόνο λάθος πάρα πολύ νωρίς, κάτι ενδεικτικό της ποιότητας που έβγαζε η επίθεση.

Ο Ολυμπιακός είχε μία επιστροφή στην πεντάδα του, αφού ο Μουσταφά Φαλ ξεκίνησε, δύο μέρες μετά τα πρώτα λεπτά που πήρε κόντρα στη Ζαλγκίρις. Ο Γάλλος έκανε μάλιστα… από την αρχή τη διαφορά, «ανοίγοντας« το παρκέ στα πρώτα καλάθια και σκοράροντας στην πρώτη «τρικολόρ» συνεργασία με τον κολλητό του, Εβάν Φουρνιέ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν γενικά πάρα πολύ δυνατά, φτάνοντας τους 11 πόντους μόλις στο 3’, σκοράροντας ποικιλοτρόπως. Ο Φαλ αποχώρησε πριν το τέταρτο λεπτό, έχοντας ήδη κάνει πάρα πολλά. Ο ρυθμός δεν έπεσε… ούτε στο ελάχιστο και κανείς «ερυθρόλευκος» δεν πήρε κάτι λιγότερο από «Αριστα 10». Τελικό σκορ περιόδου: 35-12.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το ως τώρα κάρφωμα… της χρονιάς από τον Μόουζις Ράιτ, ο οποίος κέρδισε, με την ενέργειά του, λεπτά στο παρκέ. Ο Μπαρτζώκας άνοιξε, όπως είναι λογικό, το ροτέισιον, δίνοντας χρόνο στον Μήτρου-Λονγκ και τον Λαρεντζάκη, ενώ μετά τα μισά έφερε για πρώτη φορά στον παρκέ τον Βιλντόζα, που αποθεώθηκε από το κοινό.

Η ψαλίδα, έτσι, δεν άνοιξε περαιτέρω, όμως η διαφορά δεν έπεσε. Ο Ολυμπιακός έπαιξε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου με small ball, έχοντας τον Παπανικολάου στο 4 και τον Πίτερς στο 5, εκμεταλλευόμενος τον χώρο που του δόθηκε για δοκιμές. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 26 (57-31).

Χαμήλωσε… φυσιολογικά

Με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί από πολύ νωρίς και τα πόδια να έχουν βαρύνει σε σχέση με την αρχή, η επίθεση του Ολυμπιακού χαμήλωσε ρυθμό. Ταυτόχρονα ο Αρης… σκύλιαζε στην άμυνα, βλέποντας τα υπόλοιπα λεπτά ως μία καλή προπόνηση, κόντρα σε μία ομάδα με πάρα πολύ ταλέντο.

Ο εφησυχασμός, βέβαια, δεν άρεσε καθόλου στον κόουτς Μπαρτζώκα, ο οποίος ζήτησε συγκέντρωση στο τάιμ άουτ και το μήνυμα ελήφθη, ιδίως από τον Σάσα Βεζένκοφ, που είχε 10 συνεχόμενους πόντους του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να τρέχουν ξανά και ο ρυθμός έγινε γρήγορα… too much για τον Αρη. Εντυπωσιακός ήταν επίσης ο Παπανικολάου, που βρίσκει ρυθμό, καθώς και ο Φουρνιέ, που προσπαθούσε πάρα πολύ σε άμυνα και επίθεση.  Η περίοδος έληξε στο 76-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο στη… δεύτερη πεντάδα, με το παιχνίδι να γίνεται πιο ατομικό και κάπως άρρυθμο.

Τα καλάθια, βέβαια, δε σταμάτησαν να μπαίνουν σε καμία πλευρά του παρκέ, με τον Ολυμπιακό να χτυπά κυρίως με τον Ράιτ, αλλά και με τον Μήτρου-Λονγκ, ο οποίος έβαλε και το καλάθι που έκανε τριψήφιο το ενεργητικό. Τελικό σκορ: 102-72 και +30!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-15, 57-31, 74-49, 102-72

Tα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 26/34 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 21/24 βολές, 34 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 14 επιθετικά), 27 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα, 2μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 22/36 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 4/7 βολές, 24 ριμπάουντ (11 αμυντικά – 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 20 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ