Αρης-Καλλιθέα 2-0: Χάθηκε η μπάλα! Τρομερή παράσταση και... καλή θέα!

Ενας ισοπεδωτικός Αρης πρόσφερε εντυπωσιακό θέαμα και πέτυχε την τέταρτη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα με το 2-0 κόντρα στην Καλλιθέα (που έπαιξε με 10 από το 34′). Ενθουσιασμός και πάρτι στο Κλεάνθης Βικελίδης για τα γκολ τυων Μπράμπετς και Μάνου Γκαρθία

Αρης βγαλμένος από τα καλύτερα όνειρα των φιλάθλων του! Παίζοντας ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο, εξαφάνισε την «σταχτοπούτα» του πρωταθλήματος Καλλιθέα και έκανε το τελικό 2-0 να μοιάζει πολύ φτωχό.

Με την τέταρτη σερί νίκη, που διαμορφώθηκε από τα γκολ των Μπράμπετς και Μάνου Γκαρθία στο- δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης παραμένει πολύ ψηλά στη βαθμολογία και ετοιμάζεται να πάει στο ΟΑΚΑ για τη μάχη με τον Παναθηναϊκό.

Η Καλλιθέα που έπαιξε σκληρά και αμυντικά έμεινε νωρίς με δέκα παίκτες και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό. Πάρτι στήθηκε στο Κλεάνθης Βικελίδης μετά το τέλος του αγώνα, καθώς κανείς δεν έφευγε από τη θέση του!

Με απίστευτη ενέργεια

Ο Αρης ξεκίνησε τον αγώνα με τρομερή ενέργεια απέναντι σε μια Καλλιθέα, που προσπαθούσε να αμυνθεί και το έκανε με επιτυχία.

Ηταν όμως τόσο επιθετικός ο Αρης που αναζητούσε με κάθε τρόπο να μπει στην αντίπαλη περιοχή, που στα πρώτα 1 1 λεπτά είχαν κίτρινη κάρτα οι δύο από τους τρεις στόπερ της Καλλιθέας. Ο Αρης με άξονα τον Μόντσου γύριζε εξαιρετικά την μπάλα, αλλά δεν είχε το γρήγορο γκολ όπως έγινε με Ολυμπιακό και Λαμία.

Στο 34′ η Καλλιθέα έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Πασαλίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Μορόν και η αθηναϊκή ομάδα «ταμπουρώθηκε» μέσα στην περιοχή της σε μια προσπάθεια να αναχαιτίσει τις επιθέσεις του Αρη, που γίνονταν κατά κύματα.

Ωστόσο οι παίκτες του Μάντζιου δεν είχαν καλή τελική προσπάθεια παρά το 79-21% κατοχής στο πρώτο ημίχρονο. Στο 44′ ο διαιτητής Τσαγκαράκης ανακάλεσε πέναλτι υπέρ του Αρη με παρέμβαση του VAR για χέρι του Χουάνκαρ στην αρχή της φάσης

Με υπογραφή Μπράμπετς-Μάνου Γκαρθία

Εχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Αρης συνέχισε να πολιορκεί την άμυνα της Καλλιθέας και στο δεύτερο ημίχρονο, γυρίζοντας διαρκώς την μπάλα για να βρει την καλύτερη εκτέλεση. Τελικά τη λύση έδωσε ο Μπράμπετς στο 65′ όταν από κόρνερ του Μάνου Γκαρθία, πήδηξε ψηλότερα για να πάρει την κεφαλιά. Η μπάλα  χτύπησε στο δοκάρι και στο χέρι του Μπερναμπέ και κατέληξε τα δίχτυα για το 1-0.

SUPERLEAGUE 2024-2025 / ΑΡΗΣ – ATHENS KALLITHEA (ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ / ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)

Ο Αρης συνέχισε να πιέζει για να βρει το δεύτερο γκολ, κυριάρχησε απόλυτα και δημιούργησε μεγάλες φάσεις με Ντιαντί, Νταρίντα και Μόντσου, χωρίς όμως να σκοράρει.

Ωστόσο στο 88′ από ασίστ του Μορόν, ο Μάνου Γκαρθία πλάσαρε ιδανικά για το 2-0.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μάγιο, Χουάνκαρ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μόντσου, Σιφουέντες (75′ Ντάριντα), Ντιαντί (75′ Σίστο), Γκαρθία (89′ Βέλεθ), Σουλεϊμάνοφ (59′ Φετφατζίδης), Μορόν (89′ Κουέισον).

ATHENS KALLITHEA: Μπερναμπέ, Σοΐρι (85′ Νίκολιτς), Χάνουσεκ, Ισιμά-Μιρέν, Πασαλίδης, Μοτόκ, Μερκάτι (72′ Βαλμπουενά), Ματίγια (46′ Ντιαγιέ), Ντεμέτριους (72′ Λουκίνας), Τζιάνι, Ούλντρικις (39′ Μεχίας).