Μάλμε-Ολυμπιακός 0-1: Θρύλος της Ευρώπης ξανά! - Σούπερ διπλό με μάγο Μαρτίνς και κίλερ Ελ Καμπί!

Ενα και να μείνει… αξέχαστο. Ο Μαρτίνς έπαιξε σα τον Ζέλσον των 30 εκατομμυρίων, ο Ελ Καμπί… συνέχισε να πυροβολά και ο Ολυμπιακός της Ευρώπης έριξε στο καναβάτσο (και) τη Μάλμε με 0-1 και επικό γκολ. Δοκάρι και χαμένο πέναλτι είχαν οι Πειραιώτες…

Αλλαγμένος, αποφασιστικός, γεμάτος πάθος… Θρύλος της Ευρώπης! Ο Ολυμπιακός έπαιξε σα την ομάδα του ευρωπαϊκού και σαν εκείνη που διέλυσε τη Μπράγκα, για να πάρει το δεύτερο τρίποντό του στο Europa League, νικώντας 1-0 τη Μάλμε στη Σουηδία, με γκολ… ποίημα.

Ο παντοτινός… κίλερ, Ελ Καμπί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από δύσκολη θέση, ενώ ο Μαρτίνς έκανε την ασίστ μετά από απίθανο σλάλομ.

Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με σουτάρα του Μαρτίνς στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ελ Καμπί αστόχησε σε πέναλτι στο 82′.

Απίθανη ήταν και η εμφάνιση του Χρήστου Μουζακίτη, ο οποίος ήταν ένας από τους καλύτερους ποδοσφαιριστές του γηπέδου, τόσο στο ανασταλτικό, όσο και στο δημιουργικό κομμάτι. Αριστα πήρε ο Πάνος Ρέτσος, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κοστίνια ως δεξί μπακ.

Ο Ορτέγκα αντικαταστάθηκε νωρίς, λόγω τραυματισμού, τη θέση του πήρε ο Πιρόλα, αλλά και εκείνος βγήκε «off» στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ πήρε μία λογική απόφαση σχετικά με την ενδεκάδα, επιλέγοντας να κάνει… copy paste το αρχικό σχήμα του αγώνα με τη Μπράγκα.

Ο Ολυμπιακός έκανε ξεκάθαρο από το πρώτο λεπτό ότι θέλει να επιβάλει… τον δικό του νόμο στο γήπεδο των Σουηδών. Πήρε τη μπάλα στα πόδια, έβγαλε ένταση και προσπάθησε να βρει φάσεις από τα πρώτα λεπτά.

Στο δεύτερο μόλις λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Μουζακίτης σέντραρε και η μπάλα κατέληξε με γκελ στον Κοστίνια, ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 8’, η ατυχία… χτύπησε την πόρτα του Ολυμπιακού, αφού ο Ορτέγκα έπαθε τράβηγμα και ζήτησε αλλαγή. Με τον Αποστολόπουλο εκτός αποστολής, ο Μεντιλίμπαρ αναγκάστηκε να επιστρατεύσει τον Πιρόλα για να παίξει σε έναν ρόλο που δε γνωρίζει.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ζέλσον Μαρτίνς πήγε να βάλει… το γκολ της χρονιάς. Σούταρε από πολύ μακριά μετά από μία εντυπωσιακή ενέργεια και είδε τη μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι.

Ο ρυθμός ήταν πάρα πολύ γρήγορος και στο 12’ η Μάλμε είχε τη δική της καλή στιγμή, όταν ο Μπόλιν σούταρε από πλάγια θέση, αλλά ο Τζολάκης δε χρειάστηκε να επέμβει.

Ξανά, ούτε τρία λεπτά δε χρειάστηκε να περάσουν για μία ακόμα φάση. Ο Τσικίνιο υποδέχθηκε τη μπάλα… ολομόναχος στην καρδιά της περιοχής και σούταρε με τη μία, όμως έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Στο 20’, οι Πειραιώτες δημιούργησαν μία εντυπωσιακή φάση διαρκείας μετά από κλέψιμο του Ελ Καμπί και απείλησαν, ουσιαστικά, σε τρεις χρόνους. Γκολ, όμως, δε μπήκε.

Μαγεία και ουσία

Μέχρι το 30’. Ο Ζέλσον Μαρτίνς πήρε τη μπάλα από χαμηλά, έκανε… τον Βινίσιους στην αριστερή πλευρά με αδιανόητο σλάλομ, πάσαρε στον Ελ Καμπί και ο Μαροκινός έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από όλους. Εβαλε το πόδι του και έκανε το 1-0!

Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η στιγμή του Ροντινέι να ντριμπλάρει, όμως ο Τσικίνιο – στον οποίον έδωσε τη μπάλα – σούταρε χωρίς ισορροπία.

Τα επόμενα λεπτά, μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες δε βρήκαν ευκαιρίες, αλλά ο ρυθμός συνέχισε να είναι υψηλός. Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ δεν άφησε ποτέ την πρωτοβουλία και πήγε ευχαριστημένος στα αποδυτήρια.

Κανένας λόγος για αλλαγή

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές, αφού – έτσι κι αλλιώς – λειτουργούσε εξαιρετικά.

Η πρώτη φάση ανήκε στη Μάλμε, που συνδυάστηκε φανταστικά και έβγαλε τον Μπουσανέλο σε θέση εκτέλεσης. Το σουτ, όμως, ήταν κακό και ο Τζολάκης… ανακουφίστηκε.

Αμέσως μετά, Μασούρας και Στάμενιτς πήραν τις θέσεις των Μαρτίνς και Ελ Καμπί.

Στα επόμενα λεπτά, οι παλμοί ήταν… πολλοί. Η Μάλμε ανέβηκε… ολόκληρη στην περιοχή του Τζολάκη και απείλησε με γεμίσματα, χωρίς να καταφέρει να ισοφαρίσει!