ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 1-2: Θεία δίκη στο Λονδίνο και μεγάλο διπλό της Γιουνάιτεντ

Η Γιουνάιτεντ πάλεψε για μια σπουδαία ανατροπή και πήρε τεράστια νίκη (1-2) απέναντι στην Γουέστ Χαμ, με τον Ντε Χέα να πιάνει, επιτέλους, πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Η Γιουνάιτεντ ήθελε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, μετά το μεσοβδόμαδο στραβοπάτημα στη Βέρνη απέναντι στη Γιανγκ Μπόις για το Champions League. Η σκληροτράχηλη Γουέστ Χαμ προηγήθηκε στο 30′, ισοφαρίστηκε στο 35′ με τον Ρονάλντο, ο Λίνγκαρντ λυτρώθηκε για το λάθος στην Ελβετία, με τον Ντε Χέα να αποκρούει πέναλτι στο 90+4′, χαρίζοντας σπουδαίο διπλό στην ομάδα του.

Μάλλον ήταν το απόγευμα που ο καθένας θα έσβηνε τις… αμαρτίες του. Ο Λίνγκαρντ έκανε μοιραίο λάθος μεσοβδόμαδα και σήμερα έβαλε το γκολ της νίκης, ενώ ο Ντε Χέα, επίσης μοιραίος του περσινού τελικού στο Europa League, κολύμπησε στη δική του «κολυμβήθρα του Σιλωάμ», αποκρούοντας το πέναλντι του Νομπλ στην τελευταία φάση του αγώνα.

Το πρόβλημα στο transition και ο Κριστιάνο

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν την κατοχή στο πρώτο 25λεπτο αλλά δεν κατάφεραν να βρουν λύση, για να πλησιάσουν στην περιοχή του Φαμπιάνσκι. Αντιθέτως αναδείχθηκαν, ξανά, τα προβλήματά της στο transition με τον Μπόουεν να απειλεί δις και τον Μπενραμά να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα, έχοντας άπλετο χώρο έξω από την περιοχή για να εκτελέσει τον Ντε Χέα. Η μπάλα κόντραρε στον Βαράν και πήρε κατέυθυνση προς την εστία στο 30ο λεπτό.

Ποιος άλλος θα απαντούσε όμως, πέραν του Κριστιάνο, που με την επιστροφή του έχει γίνει ο μόνιμος σκόρερ της Γιουνάιτεντ. Ο Μπρούνο Φερνάντες τον σημάδεψε ξανά την περιοχή και ο Ρονάλντο, με διπλή προσπάθεια, νίκησε τον Φαμπιάνσκι.

Γιουνάιτεντ χωρίς ιδέες

Όσα δεν κατάφερνε να βρει η ομάδα του Σόλσκιερ με την μπάλα στα πόδια, πέτυχε μέσω του πρέσινγκ ψηλά στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Φαμπιάνσκι, όμως, εξωστράκισε το πλασέ του Ρονάλντο στο 46′. Η πίεση της Γιουνάιτεντ μεταφράστηκε μόνο σε… κόρνερ. Πογκμπά και Φερνάντες έψαχναν τρόπο να δημιουργήσουν κάτι, αλλά δεν έβρισκαν τους διαδρόμους, με την ομάδα τους να παραμένει προβλέψιμη και χωρίς ιδέες.

Στα… πέναλτι

Ο Τζέσε Λίνγκαρντ «έφτιαξε» τα νούμερά του στο δεύτερο εξάμηνο της περσινής σεζόν, όταν και αγωνίστηκε με τη φανέλα της Γουέστ Χαμ. Αυτό αποτέλεσε το διαβατήριό του για το ρόστερ της φετινής Μάντσεστερ, αλλά το λάθος του απέναντι στην Γιανγκ Μπόις ήταν καταστροφικό. Οι συμπαίκτες του τον στήριξαν και αυτός μπήκε να τους δικαιώσει, όταν με εκπληκτική ενέργεια στο 89′ έφερε την μπάλα στο δεξί, στέλνοντάς τη στο απέναντι παραθυράκι του Φαμπιάνσκι.

Η άγρια ομορφιά του τελευταίου τριλέπτου οδήγησε το παιχνίδι στη διαδικασία των… πέναλτι. Ο Ρονάλντο, είναι η αλήθεια πως ζήτησε 2-3, με αυτό του 92ου λεπτού να είναι που σήκωσε και τη μεγαλύτερη συζήτηση, αλλά διαιτητής και VAR δεν τους έκαναν τη χάρη.

Το VAR μπήκε ξανά σε λειτουργία στο 90+3′, όταν ο Σο έπαιξε χάντμπολ στην περιοχή, αλλά το πέναλτι του Νομπλ (ήρθε από τον πάγκο και το εκτέλεσε) αποκρούστηκε από τον Ντε Χέα και οι «διάβολοι» πανηγύρισαν μια σπουδαία αλλά υπέρ το δέον αγχωτική νίκη.

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Ζούμα, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν (90+4′ Νομπλ), Μπενραμά (88′ Λαντσίνι), Φορνάλς, Βλάσιτς (68′ Γιαρμολένκο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Βαράν, Μακγκουάιρ, Σο, Μακτόμινεϊ, Φρεντ (88′ Μάτιτς), Γκρίνγουντ (73′ Σάντσο), Φερνάντες, Πογκμπά (73′ Λίνγκαρντ), Κριστιάνο Ρονάλντο