ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 1-2: Τον... κουζούλανε στην Τούμπα!

ΠΑΟΚ-ΟΦΗ

Σκοράροντας δύο φορές σε ένα δίλεπτο, ο ΟΦΗ ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα και πανηγύρισε μία τεράστια νίκη (2-1) επί του ΠΑΟΚ! Από το 1993 είχε να φύγει θριαμβευτής σε ματς πρωταθλήματος από την Τούμπα ο κρητικός σύλλογος. Μόνος στην κορυφή ο Αρης!

Τεράστια νίκη πήρε ο ΟΦΗ επί του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας (2-1), σκοράροντας δύο φορές σε ένα δίλεπτο.

Πρωταγωνιστής ο Εντι Σαλσίδο, ο οποίος μπήκε στο 74′, έκανε ασίστ στο 77′ και έβαλε το νικητήριο γκολ στο 79′.

Ο ΟΦΗ μετρούσε μόλις μία νίκη στην Τούμπα για το πρωτάθλημα, εκείνη της σεζόν 1992-93 με το ίδιο σκορ.

Σε 48 παιχνίδια είχε αποσπάσει 8 ισοπαλίες και είχε φύγει 39 φορές με σκυμμένο κεφάλι.

Μόνος στην κορυφή της Stoiximan Super League ο Αρης, έπειτα από το πέρας 9 αγωνιστικών (δείτε τη βαθμολογία).

Από τα VIP παρακολούθησε τον αγώνα ο τιμωρημένος Ραβάν Λουτσέσκου, ενώ στον πάγκο κάθισε ο Πάολο Καστορίνα.

Τρεις επαρχιακές ομάδες στις θέσεις 5 (Παναιτωλικός), 6 (ΟΦΗ), 7 (Αστέρας Τρίπολης), έπεσε 8ος ο Παναθηναϊκός.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 12′ έκαναν την πρώτη… συμπαθητική τελική με τον Σβαμπ, η γυριστή κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο άουτ.

Προφανώς πιο κλασική ευκαιρία ήταν αυτή του 21ου λεπτού, όταν ο Κωνσταντέλιας μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε κατά βάση από δεξιά να προκαλέσει ρήγματα, ωστόσο δεν απέφυγε τα λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής, χωρίς πάντως ο ΟΦΗ να γίνει απειλητικός.

Ο Κόλεϊ πήρε τα φώτα πάνω του στο 30′ επειδή έκανε καίρια προβολή προ του Σενγκέλια, αλλά και στο 32′ με μία κεφαλιά που έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Χριστογεώργου.

Τελικά οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν στο 35′ με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ, ο οποίος ζευγάρωσε τα εφετινά του γκολ σε 18 συμμετοχές.

Η κρητική ομάδα άγγιξε την άμεση ισοφάριση στο 38′ με ένα σουτ του Γιουνγκ που κόντραρε στα σώματα, προτού οι γηπεδούχοι βγουν στην κόντρα και απειλήσουν με σουτ του Κωνσταντέλια (άουτ).

Αμέσως μετά, στο 40′, ο Γκόμες έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Γκόμες, ο οποίος λάθεψε για λίγα εκατοστά, ενώ το α’ μέρος ολοκληρώθηκε με ένα άστοχο σουτ του ανενόχλητου Σβαμπ στο 45+1′.

Ο Μουργκ σπατάλησε ακόμα μία καλή φάση για τον ΠΑΟΚ στο 48′, ένα λεπτό πριν ο Τισουντάλι παραβιάσει την εστία του Χριστογεώργου, έχοντας όμως πάρει την μπάλα από οριακή θέση οφσάιντ.

Ο Μίλαν Ράσταβατς έβαλε τους Ριέρα, Μπάκιτς και Γκονσάλες χωρίς να αλλάξει διάταξη, ενώ ο ΠΑΟΚ απάντησε με τους Τάισον και Τόμας.

Ο ΟΦΗ έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 72′ με ένα πολύ κακό σουτ του Γιουνγκ από πλεονεκτική θέση.

Ακολούθησαν τρεις τελικές των γηπεδούχων που εξουδετερώθηκαν από Χριστογεώργο (δις) και Καραχάλιο, ώσπου η μπάλα άρχισε να πηγαίνει πιο συχνά προς τα καρέ του Κοτάρσκι.

Ο Ράσταβατς έβαλε τον Σαλσίδο, ο Καστορίνα, εκ μέρους του Λουτσέσκου, απάντησε με τους Καμαρά και Ζίβκοβιτς, χωρίς ξανά να αλλάξουν οι διατάξεις.

Το ρολόι σημάδευε το 77′, όταν ο νεοεισελθών Σαλσίδο πέρασε τους πάντες, έκανε το γύρισμα και ο Φούντας με προβολή έφερε το ματς στα ίσα.

Δύο λεπτά αργότερα, με τον ΠΑΟΚ σαστισμένο ακόμα, ο Σενγκέλια εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Κοτάρσκι είχε λάθος αντίδραση και ο επερχόμενος Σαλσίδο δεν δυσκολεύτηκε να ανατρέψει τα δεδομένα με κοντινή προβολή.

Ο ΠΑΟΚ ξαναβρήκε δίχτυα στο 86′, ωστόσο για δεύτερη φορά δεν υπήρξε γκολ λόγω υπόδειξης οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις ο Χριστογεώργος μπλόκαρε την κεφαλιά του Λόβρεν στο 90+4′ και απέκρουσε σε κόρνερ το φάουλ του Οζντόεφ στο 90+5′, κρατώντας το προβάδισμα μέχρι τέλους.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Οτο (81′ Μπάμπα), Λόβρεν, Κόλι, Γκόμες, Σβαμπ (76′ Καμαρά), Οζντόεφ, Μουργκ, Ντεσπόντοφ (76′ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας (67′ Τάισον), Τισουντάλι (67′ Τόμας).

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Μαρινάκης (63′ Γκονσάλες), Λαμπρόπουλος, Χριστόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης, Καραχάλιος, Μπαΐνοβιτς (63′ Μπάκιτς), Σενγκέλια, Φούντας (87′ Νέιρα), Αποστολάκης (63′ Ριέρα), Γιουνγκ (74′ Σαλσίδο).