ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΒΟΛΟΣ 1-3: Βόλος για φίλημα, με γκολ - ζωγραφιές!

Έκανε το δύο στα δύο η ομάδα του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ και είναι στην πρώτη θέση μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα…

Μπορεί να έκανε ντεμπούτο ο Μπρούνο Άλβες στην άμυνα του Απόλλωνα Σμύρνης, αλλά η ομάδα της Ριζούπολης έχει τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος σε αυτές τις δύο πρώτες αγωνιστικές της Super League. Από τη στιγμή που σε δύο ματς έχει δεχτεί συνολικά 7 γκολ, μετά και από το 4-0 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Ο Βόλος κατάφερε να νικήσει στη Ριζούπολη με 3-1, κάνοντας έτσι το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα. Έχοντας πλέον έξι βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση του πίνακα μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Μόλις στο 4′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, σημειώνοντας μάλιστα ένα ωραίο γκολ. Σουτ του Φερνάντες έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να πηγαίνει… συστημένη στην εστία του Βέρχουλστ.

Στο ίδιο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Βόλος μπόρεσε να κάνει το 0-2. Συγκεκριμένα, στο 49′ ο Φαν Βέερτ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Πουρίτα από τα δεξιά και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά και πάλι ο Βόλος ήταν αυτός ο οποίος είχε την ουσία. Ο Μπαρτόλο στο 63′ πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο του γηπέδου, βρήκε τον χώρο μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με σουτ «έγραψε» το 0-3!

Ο Απόλλων Σμύρνης το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει δύο λεπτά μετά, με δύο παίκτες οι οποίοι μπήκαν ως αλλαγή. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Τσιλούλης από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Ιωαννίδης με το κεφάλι διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Απόλλων Σμύρνης (Γ. Πετράκης): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Τουτουαρίμα (46′ Μπαξεβανίδης), Λισγάρας, Μπρούνο Άλβες, Κάστρο, Σλίβκα, Παπαγεωργίου, Παμλίδης (53′ Φαν λα Πάρα), Σαχλί (53′ Τσιλούλης), Ντάουντα (53′ Ιωαννίδης).

Βόλος (Γκ. Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Πάολο Φερνάντες (64′ Νίνης), Ρεγκατίν, Μπαρτόλο (74′ Σοάρες), Ροσέρο (86′ Βοϊτκόφσκι), Φαν Βερτ.