ΤΟΤΕΝΑΜ - ΤΣΕΛΣΙ 0-3: Πάτησε κορυφή με τον Καντέ η Τσέλσι

Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, η Τσέλσι πέρασε από την έδρα της Τότεναμ, κερδίζοντάς την με το εμφατικό 3-0 βρίσκοντας δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε έναν αγώνα με 2 εντελώς διαφορετικά ημίχρονα, η Τσέλσι πήρε τη νίκη, ισοπεδώνοντας στο δεύτερο ημίχρονο την Τότεναμ με 3-0, βρίσκοντας δίχτυα μόνο στο δεύτερο 45λεπτο. Οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν για δεύτερη σερί αγωνιστική μετά και το παιχνίδι απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, μένοντας στους 9 βαθμούς.

Άχαρο πρώτο ημίχρονο

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος και για τις δύο ομάδες, τόσο σε κατοχή όσο και σε τελικές προσπάθειες με τους δύο τερματοφύλακες να έχουν ρόλο θεατή. Ο Κέπα είδε μόλις μια φορά τη μπάλα να πηγαίνει προς την εστία του, ενώ ο Γιορίς δεν χρειάστηκε να επέμβει στο πρώτο 45λεπτο. Το τακτικά άρτιο πλάνο των δύο προπονητών στα αμυντικά καθήκοντα των ομάδων τους, τους έκανε να βγαίνουν γρήγορα και άμεσα σε αντεπιθέσεις χωρίς να μπορέσουν όμως να τις αξιοποιήσουν. Ο αγώνας έμοιαζε καταδικασμένος να μείνει στο μηδέν, όπως και έγινε.

Μπήκε ο Καντέ άλλαξε η Τσέλσι

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια μόλις αλλαγή, αυτή του Καντέ αντί του Μάουντ. Αυτή η μια αλλαγή όμως αποδείχθηκε ικανή να αλλάξει τον αγώνα. Η Τσέλσι σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο μπήκε και επέβαλε τον ρυθμό της καταφέρνοντας να βγάλει 5 τελικές, όλες στον στόχο, βρίσκοντας δίχτυα 2 φορές. Η αρχή έγινε με τον Τιάγκο Σίλβα στο 49ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ενώ 8 λεπτά αργότερα με πρωταγωνιστή τον Καντέ, η Τσέλσι διπλασίασε τα τέρματά με έναν αρκετά τυχερό τρόπο, όταν μετά από σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια βρήκε στο δοκάρι πριν περάσει τα δίχτυα. Η Τότεναμ προσπάθησε να επιστρέψει παίρνοντας ξανά τα ηνία του αγώνα, χωρίς όμως να τα καταφέρει και αυτό έδωσε αρκετούς χώρους στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρότι έβγαλαν αρκετές αντεπιθέσεις και ευκαιρίες δεν κατάφεραν να μεγαλώσουν τον δείκτη του σκορ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ρούντιγκερ με ωραίο σουτ, μετά από ασίστ του Βέρνερ στο 90+2.

Τότεναμ (4-3-3): Γιορίς, Έμερσον, Ρομέρο (83’ Σάντσες), Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Εντομπελέ (62’ Σκιπ), Χόιμπεργκ, Ντέλε Άλι, Λο Σέλσο (62’ Γκιλ), Σον, Κέιν

Τσέλσι (3-4-2-1): Κέπα, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθμπιλικουέτα, Αλόνσο, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Μάουντ (46’ Καντέ), Χάβερτζ (70’ Βέρνερ), Λουκάκου