SERIE A: Γκέλες για Ρόμα και Λάτσιο

Τέλος στο σερί της Ρόμα έβαλε η τρομερή Βερόνα που κέρδισε με 3-2 την ομάδα του Μουρίνιο, ενώ η Λάτσιο ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Κάλιαρι, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Κατάλντι στο 87′.

Απότομη προσγείωση για τη Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο μετά τη νίκη για το Conference League με 5-1 επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας. Οι «τζιαλορόσι» αν και προηγήθηκαν με καταπληκτικό τακουνάκι του Πελεγκρίνι στο 36‘, είδαν να καταστρέφεται ότι είχαν χτίσει μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος. Αρχικά ο Αντονί Μπάρακ στο 49‘ ισοφάρισε για τη Βερόνα, με τον Τζιανλούκα Καπράρι στο 54‘ να φέρνει τούμπα τον αγώνα.

Ο Ιβάν Ίλιτς στο 58‘ με αυτογκόλ έφερε το ματς στα ίσια, όμως οι παίκτες του Μουρίνιο δεν μπορούσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να βρουν ισορροπία στα μετόπισθεν. Στο 63’ ο Νταβίντε Φαραόνι σκόραρε εκ νέου για την ομάδα του, δίνοντας τη νίκη στη Βερόνα και παράλληλα σταμάτησε το σερί της Ρόμα.

Η Λάτσιο υποδέχθηκε την Κάλιαρι με στόχο να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα από τη Μίλαν. Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και ευτύχησαν να σκοράρουν με τον Τσίρο Ιμόμπιλε στο 45‘ μετά από ασίστ του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς. Το σύνολο του Βάλτερ Ματσάρι αντέδρασε με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος και στο 46‘ ισοφάρισε με τον Ζοάο Πέδρο. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Κεϊτά Μπαλντέ στο 62′ μετά από πάσα του Πέδρο.

Οι «λατσιάλι» πάλεψαν στα επόμενα λεπτά και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντανίλο Κατάλντι στο 87‘, σώζοντας έτσι τον βαθμό της ισοπαλίας.