ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-2: Ο Μπενζε-man έκοψε τα φτερά των «νυχτερίδων»

«Λαβωματιά» δέχτηκε η Ρεάλ από τον πρώην παίκτη των ακαδημιών της, Ούγκο Ντούρο, ωστόσο σε ένα ματς-ανατροπή οι Μαδριλένιοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη με πρωταγωνιστές τους Βινίσιους και Μπενζεμά

Η Ρεάλ ξεκίνησε το ματς πιο συγκεντρωμένη, πραγματοποιώντας έξοχες εναλλαγές, με τον Καζεμίρο να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι μόλις στο 7′. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βαλβέρδε έκανε καλό τελείωμα σε πάσα που πήρε μέσα στην περιοχή, με τον κίπερ της Βαλένθια ωστόσο να κάνει μια απίστευτη απόκρουση.

Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν την μπάλα αλλά η αντίπαλη άμυνα αποσπούσε την κατοχή. Στο 25′ ο Μπενζεμά έδωσε πάσα ακριβείας στον Αζάρ, ο οποίος όμως δεν την αξιοποίησε, ενώ το μαρκάρισμα στον Γκόμες στο 29′ προκάλεσε ένταση, με την Βαλένθια να ζητά πέναλτι, το οποίο δεν δόθηκε έπειτα από έλεγχο VAR. Στο 38′ ο Moύσα έκανε την πρώτη τελική της ομάδας του στο παιχνίδι, με την μπάλα να φεύγει αρκετά πάνω από την εστία, ενώ μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Γκέντες έκανε ντρίπλα μέσα στην περιοχή αλλά ο Κουρτουά του είπε «όχι».

Η Βαλένθια συνέχιζε να πιέζει και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 42′, με εξαιρετική κίνηση του Παουλίστα, ο οποίος δοκίμασε να σουτάρει με κεφαλιά στην κορυφή της εστίας αλλά ο αντίπαλος κίπερ έδιωξε. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να βρεθεί μπροστά στο σκορ, αλλά ο Μαμαρντασβίλι δεν έκανε την… χάρη στον Βαλβέρδε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Βαλένθια αναζητούσε το γκολ, με τον Γκέντες να έχει τρομερή ευκαιρία στο 50΄αλλά το σουτ να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 54′ ο Κουρτουά σταμάτησε την εξαιρετική κίνηση του Γκόμεζ, ενώ η πρώτη απειλή της Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 61′ με δυνατό σουτ του Βασκέθ, το οποίο μπλόκαρε ο πορτιέρε των αντιπάλων.

Την λύτρωση στην Βαλένθια χάρισε ο Ντούρο στο 67′, ο οποίος βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή και έκανε το 1-0. Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει, με δυνατό σουτ του Μπενζεμά στο 76′ να μπλοκάρεται εντυπωσιακά από τον Μαμαρντασβίλι. Οι φιλοξενούμενοι έψαχαν το γκολ, με την άμυνα των «νυχτερίδων» να είναι σε εγρήγορση. Ο Βινίσιους ωστόσο ήταν ασταμάτητος και λίγο πριν την λήξη του ματς έκανε το 1-1 με τον Μπενζεμά να βάζει την δική του υπογραφή μόλις ένα λεπτό αργότερο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Βαλένθια:Μαμαρντασβίλι, Κορέια, Παουλίστα, Αλντερέτε, Φουλκέ, Σολέρ, Βας, Γκιγιαμόν, Ντούρο, Γκέντες, Γκόμες
Ρεάλ Μαδρίτης:Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Νάτσο, Βαλβέρδε, Καζεμίρο, Μόντριτς, Βινίσιους, Μπενζεμά, Αζάρ