ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΛΙΟΝ 2-1: Λύτρωση με buzzer-beater Ικάρντι

Το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Ligue 1 βρήκε τις Παρί Σεν Ζερμέν και Λιόν σφιχταγκαλιασμένες για 93 λεπτά, μέχρι να έρθει ο Ικάρντι και να δώσει τη λύση στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Μπορεί η Παρί Σεν Ζερμέν να παρέταξε όλα τα πολύτιμα… πετράδια της στον αγωνιστικό χώρο, αλλά χρειάστηκε 93′ λεπτά ώστε να κάμψει την αντίσταση της Λιόν, για την 6η αγωνιστική της Ligue 1. Μέσι, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία και Εμπαπέ δεν μπόρεσαν να διασπάσουν με συνέπεια την άμυνα των φιλοξενούμενων, αφού ειδικά ο Αργεντινός σούπερ σταρ σταμάτησε σε Λόπες και δοκάρι, αλλά ο Ικάρντι αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή δίνοντας τη λύση στις καθυστερήσεις. Οι «Λιονέ», προηγουμένως, προηγήθηκαν με τον πυροβολισμό του Πακετά, με τον Νεϊμάρ να ισοφαρίζει γρήγορα από τα 11 βήματα.

Τα χάνει ακόμα και ο Μέσι

Το παιχνίδι είχε ρυθμό απολαυστικό από το πρώτο κιόλας λεπτό, με τη Λιόν να μη φοβάται να κοντράρει στα ίσια την Παρί των αστέρων. Ήδη από το 3′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Κακερέ από το ύψος της περιοχής. Οι δύο ομάδες έφταναν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Σακίρι να απειλεί ξανά στο 18′, όταν ο Ντοναρούμα του αρνήθηκε να σκοράρει.

Και έπειτα είχαμε… Μέσι. Ο Αργεντινός είχε δύο πολύ σημαντικές στιγμές, που έχει συνηθίσει να τις μετατρέπει σε γκολ, αλλά ο Λόπες τον σταμάτησε στο τετ-α-τετ του 32ου λεπτού και η συμβολή των δοκαριών στην απευθείας εκτέλεση φάουλ, πέντε λεπτά αργότερα.

Το πήρε πάνω του ο Νεϊμάρ

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν, ό,τι στερήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Πακετά να είναι ο δήμιος. Στο 54ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την κάθετη του Εκαμπί και ξεχασμένος από την Παρισιάνικη άμυνα, εκτέλεσε με το αριστερό για το 0-1.

Ο Νεϊμάρ το πήρε προσωπικά και αφού η Παρί δεν έβλεπε φως στην άκρη του τούνελ, πήγε στην ατομική προσπάθεια απέναντι στον Ντεναγιέρ και έριξε αυτόν και το… VAR στην παγίδα. Ο Βραζιλιάνος κέρδισε πέναλτι -που αμφισβητείται για επιθετικό φάουλ- από τον Ντεναγιέρ και εκτέλεσε εύστοχα στο 64′. Ο Βραζιλιάνος ήταν, πάντως, ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής του γηπέδου στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας συνεχώς τον τρόπο να αναστατώνει τους αντιπάλους αμυντικούς.

Ο Ποτσετίνο έψαξε βαθιά στον πάγκο του, απέσυρε μέχρι και τον Μέσι για να περάσει στο παιχνίδι τον Χακίμι στο 76′, αλλά η αλλαγή που τον δικαίωσε ήταν τελικά αυτή του Ικάρντι, ο οποίος πέρασε στο 82′ στη θέση του Ντι Μαρία και 11 λεπτά αργότερα πήρε τη σέντρα του Εμπαπέ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Λόπες, αφήνοντας «ξερούς» τους φιλοξενούμενους, που δικαιούνται να λένε πως άξιζαν κάτι περισσότερο με βάση την απόδοσή τους.

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Κέρερ, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μέντες, Γκέιγ, Ερέρα (86′ Βαϊνάλντουμ), Ντι Μαρία (82′ Ικάρντι), Νεϊμάρ, Μέσι (76′ Χακίμι), Εμπαπέ

Λιόν: Λόπες, Γκούστο, Μπόατενγκ (65′ Ντιομαντέ), Ντεναγιέρ, Έμερσον, Κακερέ, Γκιμαράες, Σακίρι (79′ Σιερκί), Εκαμπί, Πακετά (86′ Ναμπί Κεϊτά), Σλιμανί