ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Η έλλειψη «φρεσκάδας» του δημιουργεί κενά...

Ο αριθμός των τελικών ευκαιριών της Λαμίας και η κατάσταση των παικτών οι οποίοι δείχνουν πως θέλουν χρόνο…

Ήρθε το πρώτο «τρίποντο» για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα, μετά τη νίκη που πήρε για τη 2η αγωνιστική στη Λαμία με 2-1. Μία νίκη όμως η οποία ήρθε με αρκετό… ζόρι και δεν ήταν τόσο άνετη όσο μπορεί να πίστευε κανείς στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Όταν, δηλαδή, ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι και προηγούταν με 0-2 με δύο γκολ μέσα σε είκοσι λεπτά, στο 12′ με τον Σισέ και στο 32′ με τον Μπουχαλάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πειραιά έδωσε δικαιώματα, με τη Λαμία να τα εκμεταλλεύεται αλλά όχι στο έπακρον για να φτάσει σε σημείο να κάνει το ματς άνω-κάτω, όπως έγινε με την ΑΕΚ στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ.

Υπήρξαν κάποια συγκεκριμένα κομμάτια στο παιχνίδι των «ερυθρόλευκων», τα οποία δείχνουν τι γίνεται μέχρι τώρα και δεν έχουν καταφέρει να βγάλουν το ποδόσφαιρο κυριαρχίας που μας είχαν συνηθίσει με τις προηγούμενες σεζόν τους.

Δεν τον αισθάνθηκε στην περιοχή της

Αυτό το οποίο δεν μπόρεσε να κάνει ο Ολυμπιακός χωρίς τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί στη σύνθεσή του, ήταν να γίνει αισθητός στην περιοχή της Λαμίας. Τα δύο γκολ που σημείωσε μπήκαν ένα από στημένη φάση και ένα με σουτ έξω από την περιοχή. Γενικότερα οι απειλές των «ερυθρόλευκων» δεν ήταν τόσο από εμπνεύσεις ή τελικό αποδέκτη τον Τικίνιο Σοάρες.

Ο Βραζιλιάνος δείχνει ότι μπαίνει σιγά-σιγά στο παιχνίδι των Πειραιωτών, όμως από την άλλη χρειάζεται χρόνο για να μπορέσει να αποδώσει όπως τον χρειάζεται ο Ολυμπιακός. Βέβαια αυτό θα γίνει μέσα από τα παιχνίδια, οπότε και ο Πέδρο Μαρτίνς του δίνει ματς στα πόδια του για να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο ετοιμότητας και να μπορέσει να προσφέρει αυτά που πραγματικά μπορεί.

Μέχρι τότε όμως το θέμα είναι πως ο Ολυμπιακός χρειάζεται περισσότερη βοήθεια από τους μέσους του, αλλά και από τα εξτρέμ του. Για την ώρα αυτό δε φαίνεται στο παιχνίδι των Πειραιωτών. Ο Ονιεκούρου ναι μεν τρέχει αρκετά στα ματς, αλλά δεν έχει καταφέρει να είναι ο παίκτης κίνδυνος για την αντίπαλη άμυνα. Ο Βαλμπουενά έχει αυτόν τον ρόλο μέσα στο γήπεδο, αλλά δεν είναι και ο παίκτης που θα απειλήσει για να σκοράρει. Και από τη στιγμή που δεν έχει βρει «χημεία» με τον Τικίνιο στην περιοχή του αντιπάλου, δεν μπορεί να γίνει και επικίνδυνος επιθετικά ο Ολυμπιακός.

Οπότε και η Λαμία προσπάθησε να κρατήσει κοντά τις γραμμές τις, άμυνα-κέντρο και απώθησε τις περισσότερες προσπάθειες των Πειραιωτών μέσα στην περιοχή της.

Οι πολλές τελικές των αντιπάλων του Ολυμπιακού

Ένα στοιχείο το οποίο έχει φανεί αρκετά στα τρία τελευταία επίσημα ματς των «ερυθρόλευκων» σε Ελλάδα και Ευρώπη, είναι οι πολλές τελικές που δέχεται. Ο Ατρόμητος είχε 4 τελικές στο Καραϊσκάκη, όλες στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ήταν κυρίαρχος ο Ολυμπιακός και δεν τον άφησε να κάνει κάτι στο παιχνίδι. Δεν ήταν πολλές, αλλά οι δύο απ’ αυτές ήταν επικίνδυνες.

Η Αντβέρπ ήξεραν οι Πειραιώτες πως είναι μία ομάδα επιθετική και παρόλα αυτά την άφησαν να κάνει 17 τελικές, επίσης μέσα στο Καραϊσκάκη. Η Λαμία κατάφερε να έχει 14 τελικές στη λήξη του αγώνα! Ναι έπαιζε στο γήπεδό της, αλλά από την άλλη είχε απέναντί της τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» στα τρία αυτά ματς είχαν δύο νίκες και μία ισοπαλία, ενώ δέχτηκαν δύο γκολ. Δεν τους κόστισαν οι πολλές τελικές των αντιπάλων τους, αλλά από την άλλη δείχνουν την κατάσταση που βρίσκονται αυτή τη στιγμή.

Μπορεί σε λίγο καιρό η ομάδα του Πειραιά να «πετάει» και να βγάζει «φρεσκάδα» στο παιχνίδι της, όμως για την ώρα αυτό δεν το έχει.

Οι αποστάσεις που υπάρχουν ανάμεσα στις γραμμές του Ολυμπιακού δίνουν το δικαίωμα στους αντιπάλους να δημιουργούν. Βγαίνουν αρκετοί παίκτες επάνω στην άμυνα του Ολυμπιακού, με το κέντρο να μην ακολουθεί. Αυτό δημιουργεί αρκετές φορές αριθμητικό μειονέκτημα και έτσι είναι πολλές οι φορές που οι αμυντικοί των «ερυθρόλευκων» έχουν δεχτεί φάσεις στην… καρδιά.

Αυτή τη στιγμή, όπως δείχνουν οι πρωταθλητές, αυτά οφείλονται στο γεγονός πως δεν υπάρχει «φρεσκάδα» στην ομάδα τους. Αν αυτό αλλάξει στην πορεία και βγάλει τρεξίματα ο Ολυμπιακός στο γήπεδο, τότε μπορεί να έχει και διαφορετική εικόνα στο παιχνίδι του…