ΜΑΣΙΜΙΛΙΑΝΟ ΑΛΕΓΚΡΙ: «Έκανα λάθος με τις αλλαγές, θα μπορούσαμε ακόμα και να χάσουμε»

Ο Ιταλός τεχνικός ανέλαβε την ευθύνη για το νέο στραβοπάτημα της Γιουβέντους και τόνισε ότι αν η ομάδα δεν παίζει με το μαχαίρι στα δόντια, δύσκολα θα κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επέστρεψε στη Γιουβέντους με τις ευλογίες όλων, προκειμένου να την οδηγήσει ξανά στην κορυφή και στην επιστροφή στους τίτλους. Ωστόσο, με τη συμπλήρωση και της 4ης αγωνιστικής της Serie A, οι «μπιανκονέρι», αγνοούν ακόμα τη νίκη κι έχουν κατρακυλήσει στην προτελευταία θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Στο μεγάλο ντέρμπι κόντρα στη Μίλαν, στο «Allianz Stadium», η ομάδα του απώλεσε ακόμα έναν βαθμό και ενώ είχε το προβάδισμα από το 4′, χάρη στο γκολ του Αλβάρο Μοράτα, οι «ροσονέρι» ανέβασαν στροφές και παίζοντας ψυχωμένα, ισοφάρισαν στο 76′ με τον Άντε Ρέμπιτς.

Ο Ιταλός τεχνικός δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης:

«Απόψε είμαι πολύ θυμωμένος με αυτό που συνέβη. Η ομάδα έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο επιτρέποντας μόνο ένα σουτ στη Μίλαν με τον Τονάλι έξω από τη μεγάλη περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο κινδυνεύσαμε ακόμη και να χάσουμε μετά το 1-1. Χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας και την αποφασιστικότητα. Στο κόρνερ από το οποίο προήλθε το γκολ, ήμασταν αρκετά ικανοί στην αμυντική λειτουργία. Αυτός ο αγώνας δεν αλλάζει την άποψή μου για τη δύναμη της Γιούβε. Αυτό που πρέπει να μάθουμε γρήγορα είναι ότι στα τελευταία λεπτά αυτών των αγώνων δεν πρέπει επιτρέπονται να λάθη. Ας πούμε ότι η ευθύνη είναι δική μου για τις αλλαγές, ότι έκανα λάθος. Εκείνη τη στιγμή έπρεπε να βάλω περισσότερους αμυντικούς εκεί, αφού το παιχνίδι είχε μεταφερθεί στην περιοχή μας», τονισε ο Αλέγκρι και συμπλήρωσε:

«Σε αυτά τα παιχνίδια πρέπει να έχεις το μαχαίρι στα δόντια. Αν δεν το καταλάβουμε αυτό, δύσκολα θα πάρουμε το πρωτάθλημα»

«Απόψε ήταν ένας σημαντικός αγώνας, ήταν σημαντικό να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα. Αυτός είναι ο λόγος που είπα ότι ήταν πιο σημαντικό για τη Μίλαν γιατί σε περίπτωση νίκης θα μας απομάκρυνε, όχι οριστικά, αλλά πολύ από τη διεκδίκηση του Scudetto. Ο Ντιμπάλα είναι πολύ καλός στην οργάνωση του παιχνιδιού Ο Μοράτα πήγε επίσης πολύ καλά έπρεπε να γίνει αλλαγή γιατί είχε ενοχλήσεις. Ευτυχώς ο διαιτητής σφύριξε το τέλος αλλιώς κινδυνεύσαμε να χάσουμε αυτόν τον αγώνα. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Αυτό ισχύει, σε αυτά τα παιχνίδια πρέπει να έχεις το μαχαίρι στα δόντια. Αν δεν το καταλάβουμε αυτό, δύσκολα θα πάρουμε το πρωτάθλημα».