ΣΤΕΦΑΝΟ ΠΙΟΛΙ: «Η Μίλαν ήρθε στο Τορίνο για να κερδίσει»

Ο προπονητής της Μίλαν μίλησε μετά την ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Γιουβέντους και τόνισε ότι η ομάδα του πρέπει να έχει επίγνωση της δύναμής της.

Η Μίλαν έφυγε με το βαθμό από το «Allianz Stadium», μετά την ισοπαλία που απέσπασε από τη Γιουβέντους, χάρη στο γκολ του Άντε Ρέμπιτς στο 76’. Οι «ροσονέρι» παρά τα πολλά προβλήματα και τις σημαντικές απουσίες των Καλάμπρια, Ιμπραΐμοβιτς και Ζιρού, αλλά και το γεγονός ότι ο Μενιάν αγωνίστηκε έχοντας ενοχλήσεις, αν και έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 4’, έμειναν όρθιοι και έσωσαν την παρτίδα στο τέλος. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι, θα μπορούσε ακόμα και να φύγει με τη νίκη και ο Ιταλός τεχνικός δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Ήρθαμε εδώ για να κερδίσουμε τον αγώνα. Η Γιουβέντους ήταν καλύτερη στο πρώτο 20λεπτο, υποφέραμε αλλά στη συνέχεια παίξαμε το παιχνίδι που έπρεπε να παίξουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο ήματσαν καλύτεροι και πραγματοποιήσαμε μια θετική εμφάνιση. Προσπαθήσαμε να το κερδίσουμε το παιχνίδι», ανέφερε ο Πιόλι.

Για τον σκόρερ της Μίλαν είπε:

«Ο Ρέμπιτς είναι ένας παίκτης που έχει ένταση και ικανότητα, σημαντικός για την ευελιξία του. Μας έδωσε μεγάλη βοήθεια λόγω της απουσίας των Ίμπρα και Ζιρού»

«Σήμερα παίζαμε απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα όπως η Γιούβε. Παίξαμε ποδόσφαιρο. Δεχθήκαμε το γκολ από ένα σοβαρό λάθος. Στη συνέχεια, η Γιούβε αμύνθηκε ψηλά, αλλά δεν μας έλειψε το πνεύμα, οι ιδέες και η ποιότητα. Κυνηγήσαμε για το αποτέλεσμα καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Τομόρι και ο Σαλεμάκερς έπρεπε να δουλέψουν καλύτερα και να συνεργαστούν περισσότερο. Δεν ξεκινήσαμε καλά, αλλά η Γιουβεντους έπαιξε καλά στο πρώτο εικοσάλεπτο. Σήμερα ήμαστε γενναίοι, γι ‘αυτό προσπαθήσαμε να κερδίσουμε. Παίξαμε για 48 λεπτά πραγματικό ποδόσφαιρο. Είμαι πολύ χαρούμενος με τους νέους παίκτες, έχουν πολλή μεγάλη επιθυμία και όρεξη. Είναι παιδιά που έχουν επιμονή και ποιότητα και όταν δουλεύουν όλη την εβδομάδα με αφοσίωση, δίνουν τις απαντήσεις. Θα προσπαθήσουμε να βελτιωνόμαστε και να είμαστε καλύτεροι από όλους τους αντιπάλους».