ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ - ΙΝΤΕΡ 1-3: Πέρασε από τη Φλωρεντία με αέρα... πρωταθλήτριας

Η Φιορεντίνα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με τον Σοτίλ, αλλά η Ίντερ βρήκε σπουδαία ανατροπή και απέδρασε από τη Φλωρεντία με 1-3 για την 5η αγωνιστική της Serie A.

Στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Serie A, η Φιορεντίνα υποδέχθηκε την Ίντερ, οι δυο τους μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στις εκτελέσεις τους και απέδρασαν σε ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας τρία γκολ. Το αριθμητικό μειονέκτημα μετά την αποβολή του Νικολά Γκονζάλεζ στο 78′, έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων για κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Ανώτερη η Φιορεντίνα στα πρώτα 45′

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ’ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, που είχαν διάθεση να πάρουν την μπάλα στα πόδια τους και να διασπάσουν αυτό το 3-5-2 των «νερατζούρι». Ο Χαντάνοβιτς αρνήθηκε το γκολ στον Βλάχοβιτς, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στη φάση του 32ου λεπτού, όταν ο Γκονζάλες έκανε την κούρσα από τα αριστερά και σημάδεψε τον Ρικάρντο Σοτίλ, που από κοντά έγραψε το 1-0. Τη μοναδική στιγμή που η Ίντερ βρήκε χώρο στην περιοχή των «βιόλα», το γκολ του Τζέκο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Το τρίλεπτο που τα άλλαξε όλα

Τα πάντα άλλαξαν μέσα σε τρία λεπτά, αφού από το 52′ έως το 55′, η Ίντερ ανέτρεψε το εις βάρος της αποτέλεσμα. Πρώτα ο Νταρμιάν που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπαρέλα και εκτέλεσε από τα δεξιά της περιοχής και έπειτα ο Έντιν Τζέκο, που πήρε παραμάζωμα όποιον βρέθηκε στο διάβα του μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαλχάνογλου, διαμορφώνοντας με κεφαλιά το 1-2.

Τα είχε χύμα, της ήρθαν και τσουβαλάτα της Φιορεντίνα, με τον Νικολά Γκονζάλεζ να παίρνει δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία στο 78′ και τους «βιόλα» να μην έχουν τρόπο να αντιδράσουν. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 87ο λεπτό, με τον Πέρισιτς που πέρασε κεντρικά να κάνει κίνηση στον χώρο, τον Βεσίνο να «κόβει» στα δύο την άμυνα των γηπεδούχων που έπαιζε ψηλά, με τον Γκαλιαρντίνι να χρεώνεται εν τέλει την ασίστ προς τον Κροάτη, για το τελικό 1-3.

Φιορεντίνα: Ντραγκόφσκι, Μπενασί (66′ Οντριοθόλα), Μιλένκοβιτς, Νάσταζιτς, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα (85′ Κοκόριν), Τορέιρα (66′ Άμραμπατ), Ντάνκαν (85′ Καγιεχόν), Σοτίλ (74′ Σαπονάρα), Γκονζάλεζ, Βλάχοβιτς

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βράι, Μπαστόνι, Νταρμιάν (66′ Ντάμφρις), Πέρισιτς, Μπαρέλα (70′ Ματίας Βεσίνο), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (83′ Γκαλιαρντίνι), Τζέκο (70′ Αλέξις Σάντσες), Λαουτάρο Μαρτίνεζ (83′ Ντιμάρκο)