ΝΟΡΙΤΣ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 0-3: Ασταμάτητος "Cross-tas", τριάρα της Λίβερπουλ στη Νόριτς

Ο Κώστας Τσιμικας δεν σταματά να σερβίρει γκολ στους συμπαίκτες του και οι “κόκκινοι” πετούν… από τριάρα σε τριάρα – Περίπατος (3-0) με Νόριτς, έχασε πέναλτι ο Τζόλης

Σε ένα παιχνίδι, όπου ο Γιούργκεν Κλοπ παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές, η Λίβερπουλ έδειξε ότι είναι μία… σκάλα πάνω από τη Νόριτς.

«Παγωμάρα» στο Κάροου Ρόουντ

Οι «reds» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, καθώς άνοιξαν μόλις στο 4ο λεπτό το σκορ με τον Τακούμι Μιναμίνο. Ο Κώστας Τσιμίκας εκτέλεσε εξαιρετικά το κόρνερ που κέρδισε νωρίς η Λίβερπουλ, ο Ντιβόκ Οριγκί πήρε την κεφαλιά και ο Ιάπωνας επιθετικός έκανε το σουτ, με τον Άνγκους Γκαν να μην μπορεί να αποκρούσει και να βλέπει την μπάλα να μπαίνει στα δίχτυα του.

Η Νόριτς προσπάθησε να πιέσει περισσότερο στη συνέχεια και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 42ο λεπτό, ένα πέναλτι που πήρε ο Δημήτρης Γιαννούλης, βάζοντας με εξαιρετικό τρόπο στην πλάτη του, τον αμυντικό της Λίβερπουλ. Ωστόσο, ο Χρήστος Τζόλης δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουίβιν Κέλεχερ

Το πρώτο ημίχρονο τελικά έκλεισε με το σκορ στο 0-1 και τη Λίβερπουλ να δείχνει ότι μπορεί να διατηρήσει το προβάδισμά της, καθώς η Νόριτς -αν εξαιρέσουμε το πέναλτι- δεν μπόρεσε να την απειλήσει ουσιαστικά.

Το… μοιρογνωμόνιο του Τσιμίκα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τη Λίβερπουλ να πιέζει από το πρώτο λεπτό και να βρίσκει δεύτερο γκολ στο 50ο λεπτό. Ο Κώστας Τσιμίκας έκανε ένα πολύ καλό overlap από την αριστερή πλευρά, πήρε την μπάλα και με μία γλυκιά σέντρα βρήκε τον Ντιβόκ Οριγκί -στην καρδιά της άμυνας της Νόριτς- για να διπλασιάσει τα τέρματα των «reds».

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν ικανοποιημένοι από το 0-2 και ο Τακούμι Μιναμίνο βρήκε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 80ο λεπτό, κάνοντας μία εξαιρετική ενέργεια και κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη της Λίβερπουλ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ η Νόριτς αποχώρησε νωρίς.

Νόριτς (Φάρκε): Γκαν, Ομομπαμιντέλε, Χάνλεϊ, Γκίμπσον, Ρουπ, Γκίλμουρ, Λι-Μελού (77′ Ντόουελ), Μούμπα (69′ Ρασίτσα), Γιαννούλης, Τζόλης (69′ Κούκι), Ίντα

Λίβερπουλ (Κλοπ): Κέλεχερ, Κονατέ, Γκόμεζ, Τσιμίκας (66′ Ρόμπερτσον), Μπράντλεϊ, Κεϊτά (46′ Μόρτον), Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν, Τζόουνς (87′ Χέντερσον), Τακούμι Μιναμίνο, Οριγκί, Γκόρντον