ΟΦΗ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-0: Δίχως «μπαλωθιές» δεν υπάρχει γλέντι...

Λευκή ισοπαλία επεφύλασσε το ματς στο «Γεντί Κουλέ» με τον ΟΦΗ να μην θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που «ανέτρεψε» την ΑΕΚ, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης ακόμη δεν έχει σημειώσει κάποιο γκολ στο πρωτάθλημα

To πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με τον ΟΦΗ να είναι πιο επιφυλακτικός. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15′ με την κεφαλιά του Λάμπρου να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει άουτ. Ο Αστέρας πίεζε ψηλά με την αντίπαλη άμυνα να μην αφήνει χώρο. Το τέμπο ήταν χαμηλό με το ροτέισον να έχει επηρεάσει και τις δύο ομάδες, ιδίως τους φιλοξενούμενους αφού ο Μίλαν Ράσταβατς προχώρησε σε ολικό λίφτινγκ. Το ματς ήταν ισορροπημένο ως το μισάωρο, με αμφότερες τις ομάδες να ασκούν pressing και τους Κρητικούς να μην έχουν σημειώσει κάποια τελική.

Πολύ καλή ευκαιρία ήρθε για τους γηπεδούχος στο 31′, με τον Παπαδόπουλο να απομακρύνει εύκολα το δυνατό σουτ του Ντουρμισάι και τον Αστέρα να απαντά τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Σίτο, ο οποίος μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή. Η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκει στον ΟΦΗ, όταν στο 38′ ο Λάμπρου με φοβερό πλασέ έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Οι Κρητικοί κυκλοφορούσαν πολύ καλά την μπάλα, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να έχει την ίδια ένταση. Στο 49′ ο Καστάνιος δεν μπόρεσε να σκοράρει με προβολή αφού μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος, ενώ στο 52′ ωραίο σουτ του Νέιρα κατέληξε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Επασί παραλίγο να αποβεί μοιραίος για τον Αστέρα, καθώς ήταν απρπόσεκτος στην πάσα με τα χέρια, με τον Μπενίτο να… παραμονεύει.

Στο 60′ η επέμβαση του Γκαρθία στον Καμάο ήταν σωτήρια, με τους Κρητικούς να κλείνονται ξανά όπως στη αρχή και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται, σε ένα δεύτερο ημίχρονο δίχως πολλές φάσεις. Στο 75′ ο Σόνι έκανε κακή τοποθέτηση για κεφαλία ενώ έξι λεπτά αργότερα, πραγματοποίησε μία εξαιρετική κούρσα, με τους αμυντικούς του ΟΦΗ να τον προλαβαίνου στο…τσακ.

Στο 87′ ‘ ο Καστάνις πέρασε υπέροχα ανάμεσα από δύο παίκτες στην περιοχή, αλλά ο Φαν Ντούινεν άνοιξε το κοντρόλ και δεν μπόρεσε να μοιράσει πάρε-βάλε στον Νέιρα. Μόλις… στο 90′ ήρθε η πρώτη τελική του Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπαράλες, χωρίς ωστόσο να απειλήσει. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο ματς το οποίο έληξε ισόπαλο 0-0.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης( 60’Ουές), Γιαννούλης(79′ Κοροβέσης), Γκαγιέγκος, Ντε Γκουζμάν (77′ Σελίμοβιτς), Νέιρα, Λάμπρου(46′ Καστάνιο), Ντουρμισάι, Καμάου(Φαν Ντούινεν)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Τασουλής(72′ Σόνι), Βαλιέντε, Σανταφέ(84′ Κανελλόπουλος), Γκόμες (60΄Καπίγια), Ριέρα, Σίτο( 46′ Άλβαρες), Μπενίτο