ΛΙΓΚ ΚΑΠ: Αποκλεισμός για Γιουνάιτεντ, πέρασαν στα πέναλτι Τότεναμ και Τσέλσι

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν τα κατάφερε κόντρα στη Γουέστ Χαμ και βρέθηκε από νωρίς εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, ενώ Τσέλσι και Τότεναμ νίκησαν Άστον Βίλα και Γουλβς στα πέναλτι.

Η Μπράιτον άνοιξε τον… χορό σήμερα. Οι «γλάροι» είχαν ένα άνετο βράδυ, καθώς επικράτησαν εύκολα της Σουόνσι με 2-0. Τα γκολ σημείωσε ο Κόνολι σε διάστημα πέντε λεπτών, το πρώτο στο 33ο και το δεύτερο στο 38ο λεπτό.

Επίσης πολύ εύκολο έργο είχε και η Άρσεναλ, η οποία νίκησε την Γουίμπλεντον με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Λακαζέτ με πέναλτι στο 11′, ο Σμιθρόου έκανε το 2-0 στο 77′ και ο Ν’Κέτια στο 80ο λεπτό σημείωσε το τρίτο τέρμα των «κανονιέρηδων».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν τα κατάφερε κόντρα στη Γουέστ Χαμ, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0. Ο Λαντσίνι άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απαντήσουν και έτσι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Λιγκ Καπ.

Οι Γουλβς και η Τότεναμ προσέφεραν ένα από τα δύο πιο συναρπαστικά παιχνίδια της βραδιάς, καθώς η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, αφού η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες στο 2-2. Το σκορ άνοιξε Ντομπελέ στο 14ο λεπτό, ενώ ο Κέιν έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του Νούνο Εσπίριτο Σάντο στο 23ο λεπτό. Ο Ντεντόνκερ μείωσε για τους «λύκους» στο 38′ και ο Ντάνιελ Ποντένσε ισοφάρισε στο 58′. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και έτσι οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί η Τότεναμ ήταν πολύ πιο ψύχραιμη και με 3-2 πέρασε το εμπόδιο των Γουλβς.

Τέλος η εικόνα του αγώνα ΤσέλσιΆστον Βίλα ήταν παρόμοια με τον αγώνα ΓουλβςΤότεναμ. Η ομάδα του Τούχελ δυσκολεύτηκε πολύ, καθώς άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό με τον Βέρνερ, αλλά ο Άρτσερ ισοφάρισε στο 64′. Μέχρι ο διαιτητής να σφυρίξει τη λήξη δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Ο Άσλεϊ Γιανκ και ο Νακάμπα ήταν οι μοιραία για την Άστον Βίλα και έτσι η Τσέλσι νίκησε με 4-3 και πέρασε στον επόμενο γύρο.

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

Μπράιτον – Σουόνσι 2-0 (33′, 38′ Κόνολι)

Μίλγουολ – Λέστερ 0-2 (50′ Λούκμαν, 88′ Ιχεανάτσο)

Γουλβς – Τότεναμ 2-2 (2-3) (38′ Ντεντόνκερ, 58′ Ποντένσε – 14′ Ντομπελέ, 23′ Κέιν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 0-1 (9′ Λαντσίνι)

Άρσεναλ – Γουίμπλεντον 3-0 (11′ Λακαζέτ πεν., 77′ Σμιθρόου, 80′ Ν’Κέτια)

Τσέλσι – Άστον Βίλα 1-1 (4-3) (54′ Βέρνερ – 64′ Άρτσερ)