Τεσσάρα της Νάπολι στην Σαμπντόρια - Στην τετράδα η Ρόμα

Ολοκληρώθηκε η πέμπτη αγωνιστική της Serie A με την Νάπολι να μένει στην κορυφή του πρωταθλήματος μετά την επικράτηση επί της Σαμπντόρια με 4-0 ενώ Λάτσιο και Τορίνο έμειναν στο 1-1 και η Ρόμα κέρδισε με 1-0 την Ουντινέζε.

Στο τέλος της έφτασε η 5η αγωνιστική της Serie A με την Νάπολι να διασύρει με 4-0 την Σαμπντόρια στο «Λουίτζι Φεράρις» και να διατηρείται στην κορυφή του βαθμολογικού πινάκα ενώ την ίδια ώρα η Λάτσιο έμενε στο 1-1 στην έδρα της Τορίνο χάρη σε γκολ που πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο φινάλε του ματς ο Τσίρο Ιμόμπιλε. Επανήλθε στις νίκες η Ρόμα, που κέρδισε με 1-0 την Ουντινέζε.

Οι Ναπολιτάνοι μπήκαν πολύ δυνάτα στο παιχνίδι με σκοπό να τελειώσουν νωρίς την υπόθεση νίκη. Ο Βίκτορ Οσιμχέν άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό ενώ λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο ο Φαμπιάν Ρουίθ (39′) διπλασίασε τα τέρματα των «Παρτενοπέι» με υπέροχο τεχνικό πλασέ.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι βρήκε πολύ νωρίς το τρίτο γκολ με κοντινό πλασέ του Οσιμχέν στο 50ο λεπτό. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πιοτρ Ζιελίνσκι με ωραίο σουτ μέσα από την περιχοή, που διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Η Λάτσιο κατόρθωσε να φύγει την τελευταία στιγμή με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Τορίνο. Η «Γκρανάτα» προηγήθηκε με γκολ του Πιάτσα στο 76ο λεπτό, μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ενώ οι «Λατσιάλι» ισοφάρισαν στο 90+1′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε αποφεύγοντας την ήττα.

Η Ρόμα έκανε το… καθήκον της απέναντι στην Ουντινέζε επικρατώντας με 1-0 της ομάδας του Λούκα Γκότι. Ο Τάμι Έιμπραχαμ πέτυχε το μοναδικό γκολ των Ρωμαίων στο σημερινό παιχνίδι στο 36ο λεπτό, το οποίο όμως στάθηκε αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο. Ωστόσο, υπήρχε κι ένα «ψεγάδι» στην νίκη της Ρόμα, αφού ο αρχηγός Λορέντζο Πελεγκρίνι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα στο 90ο λεπτό και θα απουσιάσει από το μεγάλο ντέρμπι της Ρώμης, που έπεται την Κυριακή (26/09 – 19:00).