ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Νίκησε, αλλά όχι εύκολα

Αλλαγή μπήκε ο Πέλκας στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κόντρα στην Γκιρεσουνσπόρ…

Απέναντι στην Γκιρεσουνσπόρ έπαιξε η Φενέρμπαχτσε και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με 2-1. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League πήρε μία αγχωτική νίκη, αφού στα τελευταία λεπτά η Γκιρεσουνσπόρ της έβαλε δύσκολα.

Η Φενέρ κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα με το γκολ του Καντίογλου. Στο 40′ η Γκιρεσουνσπόρ έχασε πέναλτι με τον Μπάλντε και στο 64′ ο Οζίλ ήταν αυτός ο οποίος σημείωσε το 2-0 στην αναμέτρηση

Στη συνέχεια η Γκιρεσουνσπόρ πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 85′, με τον Ντουκάρα να σκοράρει, χωρίς όμως να κάνει κάτι στη συνέχεια για να φτάσει στην ισοφάριση.

Φενέρμπαχτσε (Βίτορ Περέιρα): Μπαγιντίρ, Κιμ, Αζίζ (60′ Νόβακ), Σάλαι, Οσάγι Σάμουελ, Γιάντας (46’Κρέσπο), Λουίζ Γκουστάβο, Καντιόγλου (73′ Γκουμουσκάγια), Οζίλ, Ρόσι (60’Μπερίσα), Βαλένσια (81′ Πέλκας).