ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 1-3: Έκαναν το χρέος τους οι «Βαυαροί»

Μόνη πρώτη με 16 βαθμούς είναι, πλέον, η Μπάγερν Μονάχου μετά τη νίκη της επι της Γκρόιτερ Φιρτ, με 3-1, ενόψει της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας έκαναν αυτό που έπρεπε, στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ, παίρνοντας μία εύκολη νίκη με 3-1, καθώς και τους τρεις βαθμούς που την φέρνουν μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα να περιμένει το αποτέλεσμα της Βόλφσμπουργκ, για να μάθει αν θα έχει συγκάτοικο στην κορυφή μετά το τέλος της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga.

5×5 στο ρελαντί

Αναμφίβολα, η Μπάγερν Μονάχου δεν ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο γερμανικό πρωτάθλημα, φέρνοντας ισοπαλία με την Γκλάντμπαχ 1-1. Από εκεί και πέρα οι «Βαυροί» ανέβασαν στροφές τρέχοντας, μετά και το σημερινό ματς, ένα σερί πέντε νικών.

Το τελείωσε πριν καν αρχίσει

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάιγκελσμαν από την αρχή έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ, με τον Μίλερ να ανοίγει το σκορ στο 10ο λεπτό.

Αυτό το τέρμα ήταν… η αρχή του τέλους για την αναμέτρηση, η οποία «κλείδωσε», είκοσι λεπτά αργότερα, όταν ο Κίμιχ, μετά από στρώσιμο του Σανέ, διπλασίασε τα τέρματα των «Βαυαρών», με τεχνικό πλασέ έξω από την περιοχή.

Δεν την επηρέασε η κόκκινη κάρτα του Παβάρ

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Μονάχου, καθώς τρία λεπτά από την έναρξή του, ο Παβάρ πήρε την άγουσα για τ’ αποδυτήρια, μετά από βίαιο μαρκάρισμα πάνω στον Ργκότα.

Το γεγονός αυτό, σαφώς, δεν επηρέασε του «Βαυαρούς», οι οποίοι διατήρησαν την μπάλα στα πόδια τους, βρίσκονταας στο 68′ το δρόμο προς τα δίχτυα, χάρη σε αυτογκόλ του Γκρίζμπεκ πετυχαίνοντας το 3-0.

Η Γκρόιτερ Φιρτ, έχοντας χάσει κάθε ελπίδα να κυνηγήσει κάτι από την αναμέτρηση κόντρα στους πρωταθλητές Γερμανίας, κατάφερε να βγάλει μία υποτυπώδη αντίδραση στο 87′ όταν μείωσε το σκορ με τον Ίτεν, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Γκρόιτερ Φιρτ: Μπούρχερτ, Βίργκεβερ, Βίλεμς (76′ Μπάρι), Μεγιερχόφερ, Μπάουερ, Γκρίζμπεκ (76′ Τίλμαν), Ντούτζιακ, Σεγκουίν, Γκριν (86′ Λιούεϊνγκ), Νίελσεν (67′ Αμπιάμα), Ργκότα (76′ Ργκότα)

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ζούλε (86′ Στάνισιτς), Ουπαμεκανό, Παβάρ, Ερνάντεζ, Κίμιχ, Γκορέτσκα (87′ Μουσιάλα), Σανέ (61′ Σάμπιτσερ), Ντέιβις, Μίλερ (76′ Γκνάμπρι), Λεβαντόφσκι