ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ19: Νίκη με «buzzer beater» για τους «ερυθρόλευκους»

Την πρώτη τους νίκη πέτυχαν οι μικροί (Κ19) του Ολυμπιακού, κερδίζοντας με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης.

Με σπουδαίο διπλό έφυγε από την Τρίπολη ο Ολυμπιακός Κ19, με χρυσό σκόρερ τον Καράκουτη στο 90, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το πρώτο τρίποντο της χρονιάς, φτάνοντας τους 5 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές.

Το «φίλμ» του αγώνα:

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλά στο ματς και στο 8’ ο Κουτσίδης «απογειώθηκε» μετά από εκτέλεση κόρνερ με την κεφαλιά του να μη βρίσκει στόχο για λίγο. Οι Αρκάδες απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Παπαδούδη όμως να αποκρούει το σουτ του Αντωνάκη ενώ αμέσως μετά ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Σπυριδάκης σούταρε άουτ στο 21’, ο Κεραμίδας νικήθηκε από τον Γραμματικάκη στο 28’ και ο Χριστοφιλόπουλος είδε την κεφαλιά του να καταλήγει έξω στο 32’. Ακόμα δύο σουτ από Σπυριδάκη και Κασέμι δεν βρήκαν στόχο λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού δεν καρποφόρησε ωστόσο οι Πειραιώτες δεν πτοήθηκαν. Νικόλης, Καράκουτης και Σταμούλης αντικατέστησαν τους Κεραμίδα, Πετρόπουλο και Μοίρα αντίστοιχα με την έναρξη του β’ μέρους, τη στιγμή που το παιχνίδι χαρακτηριζόταν από τη δύναμη και τις μονομαχίες και στις δύο μεριές του γηπέδου. Και πάλι ο Κουτσίδης απείλησε στο 66’ αφού έπιασε την κεφαλιά ολομόναχος αλλά σημάδεψε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι αλλαγές των Ιμπαγάσα και Πρεκατέ βοήθησαν κι άλλο τον Θρύλο και αφού ο Παπαδούδης κράτησε το μηδέν πίσω σε φάση τετ α τετ, ήταν πλέον η στιγμή των «ερυθρόλευκων».

Ο Νικόλης με κεφαλιά και ο Ιμπαγάσα με συνεχόμενα σουτ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η λύτρωση. Η μπάλα έφτασε από εκτέλεση πλαγίου άουτ στον Καράκουτη ο οποίος πέφτοντας την έστειλε με σουτ στα δίχτυα για το «χρυσό» 0-1!

Αστέρας Τρίπολης: Γραμματικάκης, Γουσέτης, Χριστόπουλος, Ντάικο, Θεοδωρίδης, Προύντζος, Ζουγλής, Ανανιάδης (60′ Θ. Παπαδημητρίου), Κωστέας, Αντωνάκης (90′ Καπέρδας), Μιχόπουλος.

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Παπαδούδης, Κεραμίδας (46’ Νικόλης), Κουτσίδης, Χριστοφιλόπουλος, Φρέρης, Χρήστου (77’ Πρεκατές), Κασέμι, Πετρόπουλος (46’ Καράκουτης), Πατήρας, Σπυριδάκης (71’ Ιμπαγάσα), Μοίρας (46’ Σταμούλης).