ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 3-3: Φονικά τσιμπήματα στο κορμί της Λίβερπουλ!

Η άμυνα της Λίβερπουλ… έμπαζε νερά και η εκπληκτική Μπρέντφορντ υποχρέωσε την ομάδα του Κλοπ σε ισοπαλία 3-3

Αρκετή ώρα πριν την επίσκεψη της στο Λονδίνο, η Λίβερπουλ γνώριζε ότι με νίκη θα βρισκόταν με αέρα τριών βαθμών στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, μια εβδομάδα πριν το σπουδαίο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι στο «Άνφιλντ». Είχε ωστόσο απέναντι της ένα… εκνευριστικό σμήνος από μέλισσες που έχει βαλθεί να προκαλέσει ανελέητο πόνο με τα τσιμπήματά του στο κορμί όλων των παραδοσιακών δυνάμεων του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Η υπέροχη Μπρέντφορντ του Δανού, Τόμας Φρανκ, επιβεβαίωσε στο χορτάρι του “Brentford Community Stadium” για ποιο λόγο μετρούσε μόλις μία ήττα στις πέντε πρώτες αγωνιστικές της σεζόν και συνολικά στους έξι τελευταίους μήνες της.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο έβαλαν δύσκολα στους… κίτρινους του Λίβερπουλ (καθώς οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με τη δεύτερη εμφάνισή τους), όχι μόνο τους κοίταξαν στα μάτια, αλλά στο φινάλε τους τιμώρησαν για την αδυναμία τους να «καθαρίσουν» το ματς, όταν προηγήθηκαν 3-2 με ένα καταπληκτικό γκολ του Κέρτις Τζόουνς.

Απίθανες ευκαιρίες εκατέρωθεν και… μια από τις αποκρούσεις της χρονιάς!

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές της Λίβερπουλ, κατάλαβαν ότι το έργο τους μόνο εύκολο δεν θα ήταν στην άσημη ποδοσφαιρική γωνιά του Δυτικού Λονδίνου. Κάθε φάση μπροστά στα καρέ του Άλισον… μύριζε γκολ, όπως φυσικά και κάθε επίσκεψη των φιλοξενούμενων στην περιοχή του Ράγια έμοιαζε κάτι παραπάνω από απειλητική.
Ο Ισπανός τερματοφύλακας των νεοφώτιστων μάλιστα, έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο ισόπαλο 1-1 των πρώτων 45 λεπτών, όταν στο 43’ πραγματοποίησε μια από τις αποκρούσεις της χρονιάς σώζοντας βέβαιο γκολ σε εξ επαφής προσπάθεια του Ζότα, κι αφού ο Πορτογάλος είχε πάρει τι ριμπάουντ σε δοκάρι του Κέρτις Τζόουνς.
Τι είχε προηγηθεί; Δύο εκατέρωθεν σωτήριες επεμβάσεις πάνω στη γραμμή (αρχικά στο 7’ όταν ο Άιερ έσωσε την ομάδα του σε πλασέ του Σαλάχ και τέσσερα λεπτά με τον Μάτιπ να μιμείται τον αντίπαλό του και να σώζει τη Λίβερπουλ σε προσπάθεια του Εμπέουμο), δύο γκολ από Πίνοκ (όταν στο 27’ο Τόνεϊ ακινητοποίησε με υπέροχο τακουνάκι την άμυνα των «κόκκινων» και ο Τζαμαϊκανός με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ) και άμεση απάντηση από τον Ζότα με κεφαλιά στο 31’ και καταιγιστικός ρυθμός που κράταγε αμείωτο το ενδιαφέρον θεατών και τηλεθεατών.

Ροντέο στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά 3-3

Όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και η επανάληψη. Μόλις στο 49, Ζότα και Ράγια βρέθηκαν ξανά πρόσωπο με πρόσωπο, αλλά και πάλι ο Ισπανός αναδείχτηκε νικητής στη μάχη της Ιβηρικής, εκμεταλλευόμενος το λανθασμένο κοντρόλ του Πορτογάλου.
Με το πόδι στο γκάζι η Λίβερπουλ «έπνιξε» στο πρώτο δεκάλεπτο τους γηπεδούχους στα καρέ τους και το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει, όταν στο 54’ ο Σαλάχ δέχτηκε την μπάλα στα πόδια του μετά από υπέροχη μπαλιά του Φαμπίνιο και με πλασέ στην κίνηση έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Αρχικά ο βοηθός έμεινε «καρφωμένος» στη θέση του με όρθιο το σημαιάκι, ωστόσο το VAR «αποκάλυψε» ότι ο σκόρερ καλυπτόταν από αμυντικό της Μπρέντφορντ που βρισκόταν στην απέναντι πλευρά της περιοχής του Ράγια.

Είπαμε, όμως… Υπάρχει πιο εκνευριστικό έντομο από τις σφήκες; Πάνω που οι παίκτες του Κλοπ θεωρούσαν ότι το εντομοκτόνο των δικών τους γκολ έκανε τη δουλειά του, η Μπρέντφορντ ήταν πάντα εκεί να τους… τσιμπάει με το κεντρί της.

Στο 63’ ήταν η σειρά του Γιάνελτ να εκμεταλλευτεί νέα αδράνεια των αμυντικών της Λίβερπουλ και με κοντινή κεφαλιά να ισοφαρίσει, αλλά και πάλι η Λίβερπουλ είχε άμεση απάντηση. Αυτή τη φορά ήταν η ώρα του εξαιρετικού Κέρτις Τζόουνς να εξαπολύσει μια «οβίδα» στο 67’ και να στείλει την μπάλα συστημένη στη δεξιά γωνία του Ράγια.

Η Λίβερπουλ κρατούσε και πάλι αγκαλιά ένα ακόμη τρίποντο, αλλά αντί να το εξασφαλίσει άφηνε την Μπρέντφορντ μέσα στη διεκδίκηση αποτελέσματος. Τα πάντα θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει στο 77’ όταν ο Σαλάχ και ο Μανέ βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον Ράγια, αλλά ειδικά ο Αιγύπτιος έχασε βέβαιο γκολ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια με… μπλαζέ πλασέ.

Για ένα τέταρτο οι παίκτες του Κλοπ έπαιζαν με τη φωτιά και τελικά το πλήρωσαν ακριβά στο 83’ όταν ο Γουισά (που είχε μπει στο παιχνίδι μόλις πέντε λεπτά νωρίτερα) εκμεταλλεύτηκε άλλη μια… βαθιά ύπνωση των αμυντικών των φιλοξενούμενων και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Άλισον διαμορφώνοντας το 3-3.

Το μόνο που αρκέστηκαν να κάνουν στη συνέχεια οι παίκτες του Κλοπ ήταν να διαμαρτύρονται για ανατροπή του Ζότα στο 85’, αλλά ο τελευταίος που πρέπει να τους φταίει για την δεύτερη ισοπαλία τους στο πρωτάθλημα είναι ο Άτγουελ και οι βοηθοί του. Στο φινάλε μάλιστα τους δόθηκε και πάλι ευκαιρία να αποδράσουν με διπλό στις καθυστερήσεις, αλλά ο Ράγια ήταν πάντα εκεί να τους βάζει τρικλοποδιές στα σχέδιά τους.

Η ισοπαλία έφερε μεν τη Λίβερπουλ μόνη στην κορυφή, την κατέστησε μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος χωρίς ήττα, αλλά οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας επιστρέφουν στο λιμάνι με το κορμί τους μέσα στο… πρήξιμο!

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Ράγια, Άιερ, Πίνοκ (43’ Ζάνκα), Γιάνσον, Ονιέκα (68’ Μπαπτίστ), Χένρι, Νόργκααρντ (78’ Γουισά), Κάνιος, Γιάνελτ, Τόνεϊ, Εμπέουμο

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Τζόουνς (68’ Φιρμίνο), Μανέ, Σαλάχ, Ζότα